Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 27, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP nie ujawnia osób odpowiedzialnych za paski w TVP Info

Sieć Obywatelska Watchdog Polska chce poznać nazwiska osób odpowiadających za treści na pasku informacyjnym w TVP Info. Telewizja Polska zapowiada, że ich nie ujawni.

Paski w TVP Info, które pojawiały się podczas protestów przeciwko upolitycznianiu sądownictwa przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, wprawiały w zdumienie, gdyż nie brakowało takich: "Przyjaciele Sorosa radzą, jak obalić polskie rządy", "Agresja i chamstwo - tyle zapamiętamy z dzisiejszej manifestacji pod sejmem", "Szokujące zapowiedzi opozycyjnych bojówkarzy". 

Organizacja Watchdog Polska, powołując się na ustawę o dostępnie do informacji publicznej, zwróciła się do TVP o udostępnienie imion i nazwisk osób, które publikowały i zatwierdzały treści na pasku informacyjnym w TVP Info – wraz z godzinami pracy – w dniach 10-25 lipca.

Telewizja publiczna odpowiedziała Watchdog Polska, że TVP ”jako pracodawca zobligowana jest do ochrony danych osobowych swoich pracowników oraz współpracowników, ewentualne upublicznienie tych danych byłoby niezgodne z przepisami prawa”. 

Według Watchdog Polska TVP, odmawiając informacji, zrobiła to nieprawidłowo. ”Powinna wydać decyzję i podać podstawę prawną, czego nie zrobiła. Skargę szykujemy” – napisała wiceprezes i dyrektor programowa Watchdog Polska Katarzyna Batko-Tołuć na stronie organizacji. Jak mówi ”Presserwisowi”, złożona zostanie skarga na bezczynność do sądu administracyjnego.

Jednocześnie wiceprezes Watchdog Polska przypomniała: ”Krytycy wskazują, że TVP musi chronić dane osobowe tych osób, które piszą na paskach. Empirycznie sprawdziliśmy, że tak nie jest. Kilka lat temu jeden z naszych aktywistów starał się w Polskim Radiu o wykaz wszystkich nazwisk osób przypisanych do stanowisk ich służbowych telefonów i maili. I te dane otrzymał, choć musiał wnioskować o ponowne rozpatrzenie sprawy”.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska to organizacja pozarządowa zajmująca się prawem do informacji.


(KOZ, 27.07.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.