Temat: media narodowe

Dział: RADIO

Dodano: Lipiec 14, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Radiowe Centrum Kultury Ludowej ma zostać oddzielone od radiowej Dwójki

Radiowe Centrum Kultury Ludowej (RCKL) ma zostać wyłączone ze struktur Programu II Polskiego Radia - to zakłada uchwała zarządu Polskiego Radia, do której dotarł "Presserwis". Pracownicy Dwójki twierdzą, że to początek zmian w profilu stacji i czystek w redakcji.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej (RCKL) ma zostać wyłączone ze struktur Programu II Polskiego Radia - to zakłada uchwała zarządu Polskiego Radia, do której dotarł "Presserwis". Pracownicy Dwójki twierdzą, że to początek zmian w profilu stacji i czystek w redakcji.

Zarząd Polskiego Radia SA 14 czerwca br. podjął uchwałę, na mocy której RCKL ma zostać wyłączone ze struktury Programu II Polskiego Radia i stać się "samodzielną komórką organizacyjną". O tej decyzji zarząd poinformował Piotra Kędziorka, kierownika redakcji RCKL Programu II. Dziennikarze dowiedzieli się też, że 17 lipca o przyszłości RCKL ma zdecydować rada nadzorcza Polskiego Radia. Pracownicy Dwójki obawiają się, że pomysł usunięcia RCKL ze struktur Programu II to początek większych czystek w redakcji. Wyłączenie RCKL ze struktur Dwójki może oznaczać, że będzie musiało ono samo szukać miejsca dla swoich produkcji na innych antenach.
Dyrektor radiowej Dwójki i redaktor naczelna Małgorzata Małaszko oraz Piotr Kędziorek odesłali nas w tej sprawie do rzeczniczki prasowej Polskiego Radia.

„Zarząd Polskiego Radia SA nie komentuje tych informacji. Jeśli zapadną decyzje dot. Radiowego Centrum Kultury Ludowej – poinformujemy Państwa bezzwłocznie” - napisała nam Małgorzata Kaczmarczyk, rzeczniczka prasowa Polskiego Radia.

Konflikt w radiowej Dwójce narasta od kilku miesięcy. 8 lutego br. Anna Szewczuk, kierownik RCKL, odmówiła wyemitowania w Środę Popielcową koncertu muzyki tanecznej. Gdy tę decyzję skrytykował Jacek Hawryluk, wicedyrektor Dwójki, Szewczuk zrezygnowała z funkcji kierownika i skierowała skargę do Komisji Etyki Polskiego Radia. Anna Szewczuk wyjaśnia "Presserwisowi", że 8 czerwca br. Komisja Etyki uznała, że zaistniała sytuacja była naruszeniem zasad etyki zawodowej w kwestii wolności sumienia i wyznania.

Przeciwko ewentualnym zmianom w RCKL protestują nie tylko dziennikarze. „To klęska” - napisał na Facebooku Adam Strug, muzyk współpracujący z RCKL, który obawia się zmiany profilu stacji na podobny do RMF Classic. „Taka zmiana oznacza utratę godzin nadawania audycji, które jako jedyne w Polsce w sposób konsekwentny prezentują polską muzykę tradycyjną” - stwierdził w oświadczeniu Janusz Prusinowski, dyrektor artystyczny festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.

RCKL istnieje od 1994 roku, zatrudnia sześć osób na etatach i trzech współpracowników. Jego zadaniem jest popularyzowanie wiedzy o polskiej kulturze tradycyjnej. Promuje też polską muzykę ludową i folkową na antenach stacji zagranicznych, zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców.  

(EMKA, 14.07.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.