Temat: spory sądowe

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 28, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Press-Service Monitoring Mediów wygrywa proces z Infor Biznes o udostępnianie tekstów z "DGP"

(fot. rawpixel / pixabay.com / lic. CC0)

Sąd Okręgowy w Poznaniu podtrzymał decyzję pierwszej instancji, że monitoring prasy mieści się w zakresie dozwolonego użytku.

Proces wytoczony przez Infor Biznes (wydawcy "Dziennika Gazety Prawnej") przeciwko Press-Service Monitoring Mediów dotyczył naruszenia majątkowych praw autorskich przez działalność monitoringu prasy.

Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał, że artykuły z "Dziennika Gazety Prawnej" są utworami w ścisłym rozumieniu prawa autorskiego oraz podlegają przez to prawo ochronie. Ale ich kopiowanie przez spółkę Press-Service Monitoring Mediów mieści się w tzw. dozwolonym użytku oraz prawie do cytatu.

Tym samym sąd uznał, że monitoring mediów jest dopuszczalny w ramach tzw. incydentalnego zwielokrotniania, do którego to nie trzeba mieć zezwolenia autora utworu.

Sebastian Bykowski, prezes Press-Service Monitoring Mediów skomentował sprawę na Facebooku: "Po latach zmagań sądowych z Infor Biznes i Repropolem sąd apelacyjny podtrzymał wyrok pierwszej instancji i uznał jednoznacznie, że nie tylko jesteśmy agencją informacyjną tworzącą legalnie przeglądy mediów, to również bardzo ważnym podmiotem prasowym niekonkurencyjnym z wydawcami medialnymi, ale wręcz komplementarnym dla nich, wypełniającym bardzo ważną misję w społeczeństwie informacyjnym. Dobrze wiemy, że informacja to paliwo współczesnej gospodarki. To siła napędowa marketingu, PR, innowacyjności czy badań społecznych. Wyrok jest prawomocny, a my możemy śmiało patrzeć w przyszłość i rozwijać nasze usługi informacyjne z zakresu monitoringu i analizy mediów, doradztwa komunikacyjnego i social listeningu."

(TAD, 28.06.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.