Temat: spory sądowe

Dział: PRASA

Dodano: Maj 28, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd uznał, że dziennikarz "GW" mógł nazwać rasistą byłego wicemarszałka

Dziennikarz "GW" skrytykował Przemysława Piastę w lipcu 2015 roku (fot. screen z Poznan.wyborcza.pl)

Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto w Poznaniu uniewinnił Piotra Żytnickiego, dziennikarza "Gazety Wyborczej", któremu Przemysław Piasta, przedsiębiorca, były polityk i były wicemarszałek województwa wielkopolskiego, zarzucił pomówienie.

Sprawa dotyczy artykułu Piotra Żytnickiego "Z polityka wyrósł rasista", który został opublikowany w lipcu 2015 roku. Dziennikarz skrytykował w nim opublikowany na YouTube pierwszy odcinek programu "Duży i Mały", którego jednym z gospodarzy był Przemysław Piasta. W filmie wyśmiewano się z imigrantów. Znalazły się tam takie wypowiedzi, jak: "Przywozimy wam naszą kulturę. Portfele oddacie sami czy pomóc?". W jednym z ujęć Piasta wysmarowany czarną pastą, w czarnej peruce udaje imigranta i mówi: "Słabo w tej Polsce, zimno, kiepskie zasiłki".

Przemysławowi Piaście nie spodobało się, że dziennikarz nazwał go rasistą. Uznał, że było to pomówienie i wytoczył Piotrowi Żytnickiemu proces karny z art. 212. Sąd Rejonowy w Poznaniu orzekł jednak na korzyść dziennikarza, argumentując, że program zawiera treści ksenofobiczne i rasistowskie. Wyrok nie jest prawomocny.
- Jestem zadowolony z decyzji sądu, który wnikliwie zbadał sprawę, dostrzegając treści rasistowskie. Ponadto wziął pod uwagę, że program był ogólnodostępny i mógł zostać poddany krytyce – mówi Piotr Żytnicki.


Iga Kołacz

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.