Temat: Grand Press Photo

Dział: PRASA

Dodano: Maj 18, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Anna Bedyńska wygrała Grand Press Photo 2017

Portret Wasilija i jego matki autorstwa Anny Bedyńskiej to Zdjęcie Roku w Grand Press Photo 2017

Anna Bedyńska wygrała Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2017. Zdjęcie Roku zrobiła w Moskwie 26 kwietnia ub.r.

Press

Zwycięskie zdjęcie Anny Bedyńskiej przedstawia Wasilija i jego matkę. Bohater ilustracji w wieku 19 lat został skazany na 15 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, chociaż był niewinny. Dziś jest studentem trzeciego roku prawa. Matka poświęciła życie, by udowodnić, m.in. przed Trybunałem w Strasburgu, że jej syn jest niewinny.

Wszystkie prace finałowe można zobaczyć na stronie www.grandpressphoto.pl.

Tradycyjnie już jury Grand Press Photo przewodniczył światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo – w tym roku był nim Francesco Zizola z agencji NOOR.

Press

- Zdjęcie, które wybraliśmy jako zdjęcie roku, jest wyjątkowe z kilku powodów. Jest w tym zdjęciu pewna historia, która pokazuje intencje fotografa. Z drugiej strony jest coś więcej: jakiś taki bardziej uniwersalny wymiar - mówił podczas gali Francesco Zizola, przewodniczący jury Grand Press Photo. - To zdjęcie było dla nas okazją, żeby zastanowić się jaką rolę mają też kobiety w dzisiejszym społeczeństwie - dodał.

To do Zizoli należał decydujący głos przy wyborze nagrodzonych zdjęć. Oprócz niego w jury zasiadali: Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Jiri Siostrzonek (Instytut Twórczej Fotografii w Opawie), Maciej Skawiński, Andrzej Zygmuntowicz.

Press

Anna Bedyńska zdobyła nie tylko główną nagrodę Grand Press Photo 2017 (10 tys. zł), ale jej Zdjęcie Roku wygrało także kategorię Portret. W pozostałych kategoriach w grupie zdjęcia pojedyncze najlepsze były: Wydarzenia - zdjęcie Adama Konarskiego („Fakt”) pokazujące zamieszki pod komisariatem policji Wrocław Stare Miasto, które wybuchły po tym, jak zatrzymany na wrocławskim Rynku 25-letni Igor Stachowiak zmarł podczas przesłuchania; Życie codzienne - zdjęcie Tomasza Lazara (dla „The Washington Post”) pokazujące sukces, jaki w Japonii odniosła gra Pokémon Go; Ludzie – zdjęcie Łukasza Gdaka („Głos Wielkopolski”) przedstawiające młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach, która wzięła udział w cyklu warsztatów sensorycznych; Sport – fotografia Arkadiusza Gola („Dziennik Zachodni”) pokazująca mecz piłki nożnej podwórkowej drużyny; Środowisko - zdjęcie Beaty Zawrzel (Agencja Fotograficzna Reporter), prezentujące fragment zrewitalizowanego obszaru w centrum Katowic zwanego Strefą Kultury; Kultura i rozrywka – fotografia Damiana Kramskiego (Comcam.pl), pokazująca jak uczestników Biegu Katorżnika porywają byli żołnierze JWK Lubliniec.

W grupie reportaży w kategorii Wydarzenia pierwszą nagrodę otrzymał Mariusz Janiszewski („Doc! Photo Magazine”) za zdjęcia pokazujące bilans rządów Rodriga Duterte, nowego prezydenta Filipin, i jego wojny z gangami narkotykowymi. Zwycięzcy pozostałych kategorii w grupie reportaży to: Życie codzienne – zdjęcia Anny Gondek-Grodkiewicz prezentujące Ah Mui Xae Kao i jej lalkę Kam Lai, która ma w sobie duszę dziecka; Ludzie - Mariusz Janiszewski („Doc! Photo Magazine”) za fotoreportaż o 15-letnim Jomalu Sulamie z Manili, który urodził się z porażeniem mózgowym; jego największym marzeniem jest grać w bejsbol.

W kategorii Projekt dokumentalny pierwszą nagrodę otrzymał Dawid Żuchowicz („Gazeta Wyborcza”) za 30 zdjęć zatytułowanych „Kombinat”. To opowieść o młodych ludziach z Troszyna i próbie poszukiwania przez nich szczęścia w miejscu, w którym czas się zatrzymał.

W kategorii Portfolio zwyciężyła Katarzyna Mrugała, studentka Sopockich Szkół Fotografii. Jej zdjęcia pokazują dzień z życia Anny, matki zajmującej się na co dzień trójką dzieci, w czasie gdy jej mąż pracuje.

Press

Swoją nagrodę przyznał także mecenas konkursu Grand Press Photo – Nikon. Jej laureatem jest Tomasz Padło (Fundacja Bezgranica) za zdjęcie Jeziora Urmia, do niedawna drugiego największego słonego jeziora świata, które w wyniku katastrofy ekologicznej straciło większą część powierzchni.

Partnerzy konkursu i gali Adobe Stock oraz Provident Polska również przyznali swoje nagrody. Adobe Stock nagrodził Tadeusza Koniarza (Agencja Fotograficzna East News) za fotografię 65-letniego małżeństwa artystów ludowych, którzy tworzą m.in. rzeźby czarownic. Provident Polska nagrodził Piotra Gamdzyka za fotografię tancerki Szczecińskiej Opery na Zamku Ksenii Naumets-Snarskiej, która przygotowuje się do próby "Dziadka do orzechów".

Podczas gali w warszawskim kinie Kultura po raz trzeci wręczono nagrodę w kategorii Photo Book Of The Year 2017 – trafiła ona do autora zdjęć „Nibyland” - Adama Lacha. „Nibyland” to obserwacja codzienności mieszkańców gminy Września. Wykonany został dla Kolekcji Wrzesińskiej. W jury tego konkursu zasiedli: Anna Sielska, Maga Sokalska i Przemek Dębowski.

Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.

Mecenasem konkursu i gali jest Nikon. Partnerami konkursu i gali są: Adobe Stock, Provident Polska, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partnerem wystaw jest Drukarnia Andrus. Partnerami gali są firmy: Kino Kultura, Restauracja Kultura, TviP i Streamus, Film Garden, Upright Music, Grupa Żywiec oraz Holiday Inn Warszawa Józefów. Patroni medialni to: Tok FM, Fotopolis.pl, "Digital Camera". Patron telewizyjny: TVN.


(CP, 18.05.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Temat: fotografia prasowa

Dział: PRASA

Dodano: Maj 19, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zmarł Stanley Greene. Miał przewodniczyć jury Grand Press Photo

Stanley Greene (fot. Sarah Shatz)

19 maja w Paryżu zmarł Stanley Green, znakomity fotograf agencji NOOR, który w styczniu 2017 przyjął rolę przewodniczącego jury Grand Press Photo. W dniu, w którym miał przylecieć do Polski trafił do szpitala. W jury GPP zastąpił go jego agencyjny kolega Francesco Zizola.

Ostatni raz publicznie Stanley Greene wystąpił na tegorocznej gali World Press Photo - jego pokaz był niesamowitą lekcją fotografii prasowej i tego, czym jest zawód fotoreportera. - Zrobił na wszystkich uczestnikach gali ogromnie wrażenie - mówi Maria Mann, członkini jury Grand Press Photo 2017. Na wieść o śmierci Greene na swoim facebookowym profilu napisała: "We were blessed with this precious gift from Stanley Greene" (Cenny dar Stanley'a Greene'a był dla nas błogosławieństwem).

Stanley Greene urodził się w 1949 roku w Nowym Jorku. Rodzice podarowali mu aparat, gdy miał 11 lat. Jako nastolatek był członkiem Czarnych Panter i aktywistą przeciwko wojnie w Wietnamie. We wczesnych latach swojej kariery dał się poznać jako autor "Zachodniego frontu", unikalnej dokumentacji punkowej sceny w latach 70. i 80. w San Francisco. Spotkania z przyjacielem W. Eugene'em Smithem spowodowały, że zainteresował się fotodziennikarstwem i rozpoczął studia fotograficzne. Zawodowo zaczął od fotografowania dla magazynów, pracował jako fotoreporter dla "New York Newsday".

W 1986 roku przeprowadził się do Paryża. Zaczął dokumentować wydarzenia na świecie: m.in. upadek muru berlińskiego, upadek komunizmu i Związku Radzieckiego. Był jedynym zachodnim fotoreporterem, który relacjonował pucz w Moskwie w 1993 roku. Greene był potem m.in. w Sudanie Południowym, by dla francuskiego "Globe Hebdo" fotografować wojnę i klęskę głodu; pojechał do Bhopalu w Indiach, by zrobić raport o następstwach zatrucia gazem Union Carbide. W 1994 roku został zaproszony przez Lekarzy bez Granic, by dokumentować ich wysiłki mające na celu zapobieżenie epidemii cholery w Rwandzie i Zairze. Dokumentował także wojny w Górskim Karabachu, Iraku, Sudanie, Darfurze, Afganistanie, Kaszmirze, Libanie.

Od 1991 do 2007 roku był członkiem paryskiej Agence Vu. Od 1993 roku pracował w Moskwie dla francuskiego dziennika "Libération", tygodników "Paris Match", "Time", "The New York Times Magazine", "Newsweek", "Le Nouvelle Observateur" i innych. Od 1994 do 2001 roku dokumentował konflikt w Czeczenii - te zdjęcia przyniosły mu szczególne uznanie. Część prac Greene'a została opublikowana w książce "Dans Les Montagnes Ou Vivent Les Aigles" (1995). On sam jest autorem albumu "Otwarta rana: Czeczenia 1994–2003" (2003), a także książki "Czarny paszport" (2010). W 2007 roku Greene dołączył do NOOR Agency.

Stanley Greene należy do utytułowanych fotoreporterów. Otrzymał pięć nagród w konkursie World Press Photo, jest laureatem nagrody W. Eugene'a Smitha i nagrody Alicii Patterson, jak też nagrody PIPAK (International Albert Kahn Planet) i innych.

(RG, 19.05.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo