Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 09, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sellin: w 2018 roku spróbujemy przeprowadzić nowy model finansowania mediów publicznych

W przyszłym roku spróbujemy przeprowadzić zupełnie nowy model finansowania mediów publicznych. Teraz próbujemy uszczelnić obecny system, który być może jest anachroniczny - powiedział w Polskim Radiu wiceminister kultury Jarosław Sellin.

"Tak, jak w większości krajów Europy, a właściwie we wszystkich krajach Europy, gdzie media publiczne przecież istnieją, one są finansowane przede wszystkim z pieniędzy publicznych, a nie z pieniędzy komercyjnych, z reklam. A u nas jest dokładnie odwrotnie i to od wielu, wielu lat, jeśli chodzi o te proporcje. Tak nie powinno być. Media publiczne powinny być utrzymywane przede wszystkim ze środków publicznych" - mówił Sellin w Polskim Radiu.
Jak dodał obowiązujący dzisiaj system prawny polega na tym, że powinno się płacić abonament dla mediów publicznych z tytułu posiadania odbiornika radiowego, czy telewizyjnego.
"Zgadzam się, że być może to jest system anachroniczny, dlatego myślimy o tym, żeby wprowadzić docelowo zupełnie inny system finansowania mediów publicznych. Ale na razie mamy taki i on jest nieszczelny. 13 procent gospodarstw domowych płaci abonament - chyba trudno uwierzyć i nikt w to nie uwierzy w Polsce, że tylko 13 procent gospodarstw domowych w Polsce ma odbiornik telewizyjny" - powiedział wiceminister kultury.
Jak zaznaczył, ludzie często nie płacą abonamentu, ponieważ nie zarejestrowali odbiorników. "Wszyscy, którzy podpisali umowy z operatorami kablowymi, albo z operatorami płatnych platform cyfrowych, którzy dostarczają programy telewizyjne, a jest to kilka milionów umów, raczej takie umowy podpisali dlatego, że mają odbiornik telewizyjny, bo inaczej by nie prosili o dostarczanie im programów telewizyjnych" - zauważył Sellin.
"Chcemy po prostu otrzymać bazę danych od tych operatorów, żeby wiedzieć, ile tych umów jest i kto nie płaci abonamentu, a powinien płacić, bo odbiornik telewizyjny z pewnością ma" - wyjaśnił Sellin.
Na pytanie, czy "umarł" pomysł, aby na media publiczne była opłata drobna, ale powszechna pobierana np. z rachunkiem za energię albo z formularza PIT Sellin odpowiedział, że taka koncepcja "nie umarła".
"Teraz chcemy po prostu ratować sytuację obecną, bo jest coraz bardziej krytyczna i uszczelnić obecny system prawny. Natomiast w roku przyszłym spróbujemy przeprowadzić zupełnie nowy model finansowania mediów publicznych i ten model, o którym pan wspomniał też jest możliwy" - powiedział Sellin.
Wiceminister kultury był też pytany, co się dzieje w kwestii dekoncentrację mediów w Polsce.
"Tak jak zapowiadaliśmy, do połowy roku, najpóźniej na początek nowego sezonu politycznego, tuż po wakacjach, będzie gotowa ustawa, która spróbuje ten problem rozwiązać. Zmierzająca w gruncie rzeczy do tego, żeby chronić część polskiego rynku, w tym przypadku rynku medialnego przed monopolizacją, bo to jest normalne w ustrojach kapitalistycznych, wolnorynkowych, że z monopolami się walczy" - powiedział Sellin.
"Jeżeli gdzieś monopolizacja nastąpiła, to trzeba z tym walczyć i tak robią robią wszystkie zdrowe gospodarki wolnorynkowe na świecie" - podkreślił wiceminister.

(PAP, 09.05.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.