Dział: PRASA

Dodano: Luty 01, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Paweł Reszka przeszedł z "Tygodnika Powszechnego" do "Newsweek Polska"

Paweł Reszka (fot. archiwum)

Paweł Reszka, dotychczas dziennikarz "Tygodnika Powszechnego" (Tygodnik Powszechny), przechodzi do "Newsweek Polska" (Ringier Axel Springer Polska).

Paweł Reszka związany był z "Tygodnikiem Powszechnym" od 2013 roku. Wcześniej był związany z "Rzeczpospolitą" (w latach 2001-2007, 2010 i 2012), m.in. jako zastępca szefa działu zagranicznego i korespondent w Moskwie "Dziennikiem Gazetą Prawną" (2006-2009) jako szef działu śledczego i tygodnikiem "Wprost" (2012-2013). Jest laureatem dwóch nagród Grand Press za news w 2007 roku i za dziennikarstwo śledcze w 2010.

(JM, 01.02.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Luty 02, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Hajdarowicz ucieka na NewConnect - także przed zakusami PiS?

Grzegorz Hajdarowicz uważa, że warszawska giełda cierpi na przeregulowanie (fot. screen z YouTube)

Grzegorz Hajdarowicz chce przenieść KCI z głównego parkietu giełdowego na NewConnect. Zdaniem analityków może to być krok do wycofania spółki z obrotu. Ale także próba obrony w rozgrywce o przejęcie "Rzeczpospolitej".

KCI to spółka, która ma kontrolę nad Gremi Media (m.in. "Rzeczpospolita" i "Parkiet Gazeta Giełdy"). We wtorek 31 stycznia br. walne zgromadzenie KCI przegłosowało uchwały dające zielone światło przeniesieniu spółki z regulowanego rynku warszawskiej giełdy na NewConnect. Czyli na parkiet postrzegany jako przeznaczony dla podmiotów, które stawiają pierwsze kroki na giełdzie lub nie mają jeszcze tak stabilnej sytuacji, by poddać się weryfikacji przez główny rynek. Na NewConnect ma trafić także część akcji spółki Gremi Media. 
Grzegorz Hajdarowicz, który kontroluje KCI i Gremi Media, w rozmowie z "Parkietem" wyjaśniał, że jego zdaniem warszawska giełda pozostaje w kryzysie, "(...) cierpi na przeregulowanie, które jest wbrew emitentom oraz członkom zarządów i rad nadzorczych. (...) Nie widzę w tej chwili żadnej wartości dodanej w byciu firmą z głównego parkietu. Wciąż jednak warto być spółką notowaną, bo to oznacza przejrzystość wobec inwestorów i rynku, a także możliwość łatwiejszego pozyskania kapitału z emisji akcji czy obligacji" - tłumaczył.
- To jasny sygnał, że spółka chce wykorzystać różnice między parkietem głównym a alternatywnym, te mogą działać jak zasłona – komentuje Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. Spółki obecne na NewConnect podlegają temu samemu prawu, ale nie muszą spełniać tylu wymogów formalnych, przede wszystkim mają mniejsze obowiązki informacyjne wobec akcjonariuszy. - NewConnect ma niższe wymagania co do przejrzystości, nie wszystko trzeba komunikować i jestem przekonany, że właśnie o to w tym wszystkim chodzi – dodaje Kuczyński.
Profesor Krzysztof Opolski z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego zauważa, że strategia przyjęta przez KCI nie jest nowa i jest często stosowana na świecie. - Zwykle po to, by nie wyświetlać pewnych danych związanych z planami spółki. Podobną strategię obserwowaliśmy już na rynku polskim, kiedy właściciele wycofywali firmy z giełdy i już na nią nie wracali, bo nie chcieli zdradzać planów na przykład związanych z ekspansją. Innym motywem może być chęć ograniczenia kosztów – wyjaśnia prof. Opolski.
Ale Hajdarowicz może też mieć inne powody przeniesienia KCI na NewConnect. "Newsweek Polska" w wydaniu 6/2017, pisząc o planach repolonizacji mediów, podał, że łakomym kąskiem dla rządu jest "Rzeczpospolita". Temat prywatyzacji tego dziennika powraca od czasu, kiedy władzę przejął PiS; Ministerstwo Skarbu Państwa zakwestionowało wycenę pakietu mniejszościowego Presspubliki z 2011 roku, do której należał tytuł. Gremi Media (kontrolowana przez KCI) kupiła wówczas 48,99 proc. udziałów Presspubliki od Państwowego Przedsiębiorstwa Wydawniczego "Rzeczpospolita" za 55 mln zł. Zdaniem ówczesnego ministra skarbu Dawida Jackiewicza sprzedaż odbyła się w oparciu o "zaniżone oszacowanie udziałów spółki", bo pierwotna wycena wynosiła 60,556 mln zł. Jackiewicz w maju 2016 roku oświadczył, że składa zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Jego zdaniem Skarb Państwa mógł stracić ponad 5 mln zł. Hajdarowicz odpierał zarzuty, mówiąc: "Dla mnie 55 mln zł za pakiet mniejszościowy to cena mocno zawyżona".
Zdaniem "Newsweeka" Hajdarowicz postawił sobie za punkt honoru niedopuszczenie do przejęcia gazety przez rząd. Przeniesienie KCI na NewConnect utrudniłoby mniejszym akcjonariuszom utrzymywanie stałej kontroli nad tym, co dzieje się w spółce - i ułatwiłoby Hajdarowiczowi kontrolę nad nią. Czy mniejszy dostęp do informacji mógłby utrudnić ewentualne przejęcie "Rzeczpospolitej" przez Skarb Państwa? - To scenariusz, który można brać pod uwagę, ale tego żaden analityk czy specjalista od giełdy dziś nie będzie potrafił ocenić – komentuje Piotr Kuczyński.
Na skierowane do KCI i Gremi Media pytania "Presserwisu" o cel przeniesienia spółek na NewConnect nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

(TAD, 02.02.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.