Temat: Grand Press

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 15, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Album "Grand Press XX", czyli historie polskich dziennikarzy

Album "Grand Press XX", czyli historie polskich dziennikarzy

Zawodowe sylwetki dziennikarzy najczęściej nominowanych w konkursie na Dziennikarza Roku - m.in. Wojciecha Jagielskiego, Tomasza Lisa, Krzysztofa Skowrońskiego, Jacka Żakowskiego, Tomasza Sekielskiego, Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, Bronisława Wildsteina i Rafała Ziemkiewicza - zawiera album "Grand Press XX", wydany z okazji jubileuszu największego konkursu dziennikarskiego w Polsce.

Od 20 lat magazyn "Press" organizuje konkurs Grand Press, w którym nagradzane są najlepsze materiały dziennikarskie, a redakcje wybierają Dziennikarza Roku. Z okazji jubileuszu "Press" wydał album "Grand Press XX" - historię największego konkursu dziennikarskiego przedstawioną poprzez opowieści o tych, którzy budowali polskie media po 1989 roku.

W ponad 200-stronicowym wydawnictwie znalazły się zawodowe sylwetki dziennikarzy, którzy przez te wszystkie lata zdobyli najwięcej nominacji polskich redakcji do tytułu Dziennikarza Roku; którzy kilkakrotnie otrzymali nagrody Grand Press; prezentacje laureatów Grand Press Economy, Grand Press Digital, Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego. To fascynujące opowieści o wkraczaniu do zawodu takich osobowości, jak Janina Paradowska, Ewa Milewicz, ks. Adam Boniecki, Krzysztof Skowroński, Wojciech Jagielski, Tomasz Lis, Waldemar Milewicz, Jacek Żakowski, Tomasz Sekielski, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Bronisław Wildstein, Rafał A. Ziemkiewicz, Marcin Kącki, Jerzy Jurecki, Piotr Zaremba - i wielu innych.

W sumie blisko 40 historii zawodowych - przy całej swojej różnorodności bardzo podobnych, bo pokazujących, że dziennikarstwo to kwestia charakteru. To unikatowa pozycja będąca świadectwem jakości wolnego dziennikarstwa ostatnich 20 lat.

Swoje nazwisko znajdzie w tym albumie każdy dziennikarz, który w latach 1997-2015 był nominowany do nagrody Grand Press bądź ją otrzymał. Publikacja zawiera bowiem pełne statystyki konkursów Grand Press i Dziennikarz Roku. Cena: 59 zł. Dostępny jest w salonach Empik i przez Ksiegarnia.press.pl

(RG, 15.12.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Temat: wolność słowa

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 15, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Lis, Kurski, Miecugow, Pacewicz i inni protestowali przed Sejmem

Monika Olejnik, Ewa Milewicz, Jarosław Kurski, Tomasz Lis, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Grzegorz Miecugow, Seweryn Blumsztajn, Piotr Pacewicz i kilkudziesięciu innych dziennikarzy protestowało przed Sejmem w związku z planowanymi zmianami w pracy korespondentów sejmowych.

Protest rozpoczął się odczytaniem przez Dominikę Wielowieyską ("Gazeta Wyborcza") apelu, który dziennikarze chcą złożyć na ręce Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu.

"Pod pozorem zapewnienia bardziej profesjonalnych i komfortowych warunków pracy Marszałek Sejmu ogranicza prawa dziennikarzy. W środę poznaliśmy szczegółowe propozycje nowych zasad pracy pracy reporterów w Sejmie. To zmiany nie do przyjęcia" - mówiła Wielowieyska.

W apelu, pod którym zbierano podpisy, dziennikarze zwracają uwagę, że efektem zmian "będzie to, że politycy będą mogli unikać dziennikarzy, odpowiadać tylko na pytania, które są tylko dla nich wygodne".

Głos podczas protestu zabrały też Ewa Milewicz ("Gazeta Wyborcza"), mówiąc, że "Różna władza się zamachiwała na prawa dziennikarzy, ale nie wprowadzała tego w życie", dodała, że politycy chcą chyba zapewnić sobie tym ruchem "anonimowość".

"Nikt nie odważył się zrobić czegoś takiego, co robi ta władza" - mówił natomiast Tomasz Lis, redaktor naczelny "Newsweek Polska". Mówił, że ograniczenie prac sprawozdawców sejmowych "to nie jest najważniejsza ze spraw w Polsce i jak widać, to nie jest największa demonstracja w Polsce". Jego zdaniem, te zmiany zostaną cofnięte - albo przez PiS, gdy spadnie im popularność, albo przez kolejną władzę.

"Chcemy tu pracować jako dziennikarze, a nie organizować demonstracje" - mówiła natomiast Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Seweryn Blumsztajn, prezes Towarzystwa Dziennikarskiego, mówił natomiast: "To jest koncepcja, która prowadzi nas do takiej sytuacji, że media będą jak kiedyś - że w gazecie szuka się przede wszystkim nekrologów. Przygotujcie się na taką przyszłość".

Protest trwał godzinę, zgromadził kilkudziesięciu dziennikarzy (niektórzy z nich przygotowywali też materiały dla swoich redakcji). Poza osobami, które zabrały głos, pojawili się m.in.: Andrzej Morozowski (TVN 24), Monika Olejnik (TVN 24), Ewa Siedlecka ("GW"), Piotr Pacewicz (Oko.press), Jan Ordyński (Towarzystwo Dziennikarskie), Konrad Piasecki (Radio Zet), Roman Imielski (Wyborcza.pl), Piotr Stasiński ("GW") z transparentem "Marszałek jest cykor", Renata Grochal ("GW"), Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita"), Jacek Nizinkiewicz ("Rz"), Jarosław Kurski ("GW"), Stanisław Skarżyński (Oko.Press), Wojciech Czuchnowski ("GW"), Wojciech Szacki ("Polityka"), Paweł Płuska (TVN), Jakub Sobieniowski (TVN), Maciej Knapik (TVN), Grzegorz Miecugow (TVN 24), Jacek Prusinowski (Grupa Radiowa Time).

(JM, 15.12.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo