Dział: KSIążKI

Dodano: Grudzień 07, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Po północy w Doniecku”

Press

Grzegorz Szymanik,
Julia Wizowska
Wydawnictwo Agora
Warszawa 2016

Trzeba mieć szczęście, by trafić na taki temat, który w dodatku tak pięknie się rozwinie. Choć słowo „pięknie” nie jest tu na miejscu, wszak chodzi o prawdziwą wojnę na wschodniej Ukrainie. Otóż książka Szymanika i Wizowskiej zaczyna się jak fabularna opowieść: było sobie kilku pisarzy science fiction w Donbasie, którzy wymyślili, że wybuchnie w ich kraju wojna, i pisali o tym książki. Według jednego Donbas mieli zaatakować Turcy i Ukraińcy, według drugiego – Ukraińcy i Amerykanie, a jeszcze inni wymyślili sobie, że Ukraińcy i Polacy. Jak było naprawdę, już wiemy, a polscy reporterzy znaleźli się w odpowiednim czasie w odpowiednim miejscu i mogli na żywo obserwować, jak natchnieni pisarze zmieniali się w żołnierzy i polityków, a w końcu przywódców samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Jak kończyła się era państwa ukraińskiego, a zaczynała samowola i chaos marionetkowego tworu. To niebywała opowieść o tym, jak czyjeś marzenia stają się niespodziewanie rzeczywistością i niszczą życie. Warto tę książkę przeczytać także po to, by poznać historię Donbasu i zrozumieć, dlaczego z taką tęsknotą patrzy w stronę Rosji.

(RG, 07.12.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: KSIążKI

Dodano: Grudzień 07, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Kryształowy fortepian. Zdrady i zwycięstwa Petra Poroszenki”

Press

Zbigniew Parafianowicz, Michał Potocki
Wydawnictwo Czarne
Wołowiec 2016

Po prezydencie Wiktorze Janukowyczu, który uciekł z Ukrainy w lutym 2014 roku, została rezydencja w Meżyhirii pod Kijowem, dowód niewyobrażalnej pychy, i przeżarty korupcją kraj, w którym rządzi system oligarchiczny. Dziennikarze „Dziennika Gazety Prawnej” w swojej nowej książce przypominają, że był jeszcze chleb. Ale nie taki zwykły, tylko ze złota, ważący 2 kg. Znaleziono go w rezydencji Janukowycza, lecz ktoś go ukradł. Stało się to już wtedy, gdy władzę na Ukrainie przejęła ekipa postmajdanowa, która zapewniała, że złodziejstwo i korupcję będzie zwalczać wszelkimi sposobami.

W swojej pierwszej książce autorzy opisali Ukrainę Janukowycza i mechanizmy okradania obywateli. W drugiej pokazują, co dzieje się na Ukrainie po tym, jak prezydentem został Petro Poroszenko – w jego domu stoi tytułowy kryształowy fortepian. Dowiadujemy się, dlaczego po protestach na Majdanie prezydentem Ukrainy został polityk i oligarcha, który karierę i olbrzymie pieniądze robił w poprzednim skorumpowanym systemie. To zarazem książka o mechanizmach władzy w kraju, w którym ważniejsze od prawa i instytucji państwa jest to, kto czyje dziecko trzymał do chrztu.

(MAK, 07.12.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY