Temat: radio

Dział: PERSONALIA

Dodano: Listopad 28, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Związek Zawodowy Dziennikarzy i Pracowników Programów Trzeciego i Drugiego Polskiego Radia w sprawie zwolnienia Pawła Sołtysa

Paweł Sołtys (fot. Adam Guz / Press)

28 listopada 2016 roku Zarząd Polskiego Radia zwolnił dyscyplinarnie z pracy Pawła Sołtysa. Dziennikarz Trójki jest równocześnie przewodniczącym Związku Zawodowego Dziennikarzy Trójki i Dwójki. Związek wydał oświadczenie w jego obronie.

Władze radia postawiły szefowi Związku zarzuty, które nie mają oparcia w faktach. Jest mowa np. o „wywieraniu presji psychicznej” na Zarząd Polskiego Radia, „stosowaniu czarnego piar’u” (pisownia oryginalna) oraz o „destabilizacji pracy Zarządu PRSA oraz samej Spółki poprzez publiczne nękanie Zarządu” m.in. - "żądaniami przystąpienia do mediacji”.

W rzeczywistości Paweł Sołtys, jako szef Związku Zawodowego i reprezentant pracowników, bronił praw usuwanych z Trójki dziennikarzy. Zwracał uwagę na dotkliwe konsekwencje, które spotkały radiowców za gesty solidarności z odsuniętymi od anteny dziennikarkami, wyrażane w ramach akcji społecznościowej #kogoniesłychać. Był też sygnatariuszem „Listu125” w tej samej sprawie.
Pracodawca zarzuca dziennikarzowi również „samowolne opuszczenie miejsca pracy”. Tymczasem Paweł Sołtys pojechał na 2 dni do Wielkiej Brytanii za wiedzą i zgodą swoich przełożonych. Szczegóły zostały uzgodnione z kilkunastodniowym wyprzedzeniem, a przygotowane tam wywiady wyemitowane na antenie Programu 3.
Decyzję władz spółki o dyscyplinarnym zwolnieniu Pawła Sołtysa uważamy za bezprawną. Art. 100 § 2 pkt 4 Kodeksu Pracy nakłada na pracownika obowiązek sygnalizowania dostrzeganych nieprawidłowości w funkcjonowaniu zakładu pracy. Art. 35 ustawy o związkach zawodowych zabrania dyskryminowania pracownika z powodu prowadzonej przez niego działalności związkowej. Dodatkowo Paweł Sołtys objęty jest szczególną ochroną trwałości zatrudnienia na podstawie art. 32 ust. 1 Ustawy o związkach zawodowych, jako osoba upoważniona do reprezentowania organizacji w rozmowach z pracodawcą. Podkreślamy też - art. 54 ust. 1 Konstytucji RP zapewnia każdemu wolność wyrażania poglądów, a Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności w art. 10 gwarantuje prawo do wyrażania opinii bez ingerencji władz publicznych.

Europejski Trybunał Praw Człowieka zaznacza z kolei, że dziennikarze mają prawo, a nawet obowiązek, komentowania spraw o znaczeniu publicznym, w tym także tych odnoszących się do organizacji pracy, czy funkcjonowania mediów realizujących misję publiczną (wyrok ETPC z 16 lipca 2009 r.).

Wyrzucenie z pracy lidera Związku Zawodowego, upominającego się o prawa pracownicze i elementarne wartości, jest nie do zaakceptowania. Odbieramy ten ruch, jako gwałtowne zaostrzenie i tak poważnego kryzysu w Polskim Radiu. Niemniej w dalszym ciągu namawiamy Zarząd do wejścia na drogę mediacji i konstruktywnych rozmów dla dobra publicznego nadawcy.

Zarząd Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programów Trzeciego i Drugiego Polskiego Radia

(28.11.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.