Dział: KOMUNIKATY PRASOWE

Dodano: Listopad 17, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kostiumowy serial Ridleya Scotta „Mercy Street” po raz pierwszy w polskiej telewizji

(fot. materiały prasowe)

W niedzielę 11 grudnia o 20:30, telewizja NOWA TV pokaże pierwszy odcinek serialu „Mercy Street”. Jego producentem wykonawczym jest Ridley Scott. Poprzez pryzmat osobistych losów personelu medycznego szpitala dla ofiar wojny, widzowie poznają historię walk Północy z Południem.

Sześcioodcinkowy „Mercy Street” to serial oparty na prawdziwych wydarzeniach, rozgrywających się w Ameryce, w czasie wojny secesyjnej (1861-1865). Opowieść powstała na podstawie autentycznych zapisków, pamiętników i listów personelu medycznego Szpitala Mansion House w Aleksandrii (stan Virginia), w mieście leżącym na granicy walczących stron: Północy i Południa. Aleksandria była w tym czasie miejscem, w którym schronienia szukali nie tylko cywile i  ranni żołnierze obu stron konfliktu.  Pełno w nim było także wyzwolonych i zbiegłych niewolników, prostytutek, szpiegów oraz spekulantów. W tak złożonym, pełnym chaosu i zamętu środowisku dochodziło do wielu konfliktów, zdrad, kłótni i zbrodni.  Jednak wielu mieszkańców niespokojnego miasta próbowało żyć godnie, pomagać potrzebującym i podtrzymywać nadzieję na lepszą przyszłość.

Oś dramaturgiczna „Mercy Street” oparta jest na relacjach dwóch wolontariuszek, które pracują jako pielęgniarki, pomagające ofiarom obu stron bratobójczych walk. Mary Phinney  (w tej roli Mary Elizabeth Winstead znana m.in. z filmów „Coś”, „Scott Pilgrim kontra świat”, „Oszukać przeznaczenie 3”) to abolicjonistka z Nowej Anglii, natomiast Emma Green (debiutująca tą rolą Hannah James) to wywodząca się z bogatej rodziny konfederatka. Kobiety spotykają się w Mansion House, który niegdyś był luksusowym hotelem i należał do zamożnej rodziny Greenów. W czasie wojny piękny budynek został zaadoptowany na szpital, w którym przebywają ofiary.

Jedną z głównych ról w „Mercy Street” kreuje aktor polskiego pochodzenia Josh Radnor (jego babcia urodziła się niedaleko Krakowa, a jako dwunastolatka wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych). Znany przede wszystkim z roli niepoprawnego romantyka Teda w serialu „Jak poznałem waszą matkę” Radnor wciela się w postać Jedediaha Fostera, chirurga, syna bogatego właściciela ziemskiego, posiadającego także niewolników.

W serialu występują również: Gary Cole („Ja, Szpieg” „Figurantka”, „Niezłomny”) jako patriarcha rodziny Greenów - James Green, który walczy o swój biznes w okupowanym mieście, Peter Geretry („Prawo ulicy”) jako Alfred Summers, szef chirurgów w Mansion House. Niewolnika Samuela Diggsa, który w tajemnicy utrzymuje swoją znajomość medycyny, zagrał McKinley Belcher („Power”), a w roli zajmującej się kontrabandą szpitalnej praczki Aurelii Johnson zobaczymy  Shalitę Grant („NCIS: Nowy Orlean”).

Podczas tworzenia serialu, nad wiernym oddaniem prawdy i realizmu wydarzeń tamtych czasów, czuwał sztab doradców. Byli to nie tylko specjaliści w dziedzinie wojny secesyjnej, ale także historii Afro-Amerykanów, kobiet, finansów i stosunków dyplomatycznych oraz wąsko wyspecjalizowani eksperci XIX-wiecznej medycyny stosowanej Stanach  podczas wojny domowej, lekarze i pielęgniarki.

W amerykańskiej wojnie cywilnej  wzięło udział ponad milion żołnierzy z Południa i niemal dwukrotnie więcej z Północy. Szacuje się, że w wyniku walk, ran i chorób związanych z działaniami wojennymi zginęło blisko 620 tys. żołnierzy: 360 tys. po stronie Północy (Unia) i 260 tys. po stronie Południa (Konfederacja). Najnowsze analizy i badania pokazują jednak, że ofiar śmiertelnych mogło być znacznie więcej, nawet ok. 850 tys. żołnierzy. Szacuje się również, że około dwukrotnie więcej żołnierzy zmarło z powodu chorób, niż zginęło na polu walki.*

Jak podkreślają twórcy „Mercy Street” nie chodziło o to, by stworzyć kolejny obraz o glorii i chwale Amerykanów, ale o to, by ukazać dramat i tragiczne konsekwencje bratobójczych walk. „Mercy Street” to również opowieść o sile rodziny, miłości i wolności. Wymowa serialu, chociaż dotycząca minionych zdarzeń, wciąż jest aktualna, a postawy prezentowane przez wielu bohaterów serialu są widoczne także wśród współczesnych Amerykanów. Dotyczy to m.in. poglądów na kwestie koloru skóry czy niewolnictwa.

Producentem wykonawczym serialu „Mercy Street” jest jeden z najważniejszych twórców  w branży filmowej Ridley Scott, autor m.in.  takich hitów jak „Gladiator”, „Marsjanin”, „Thelma i Louise”, „Obcy: Ósmy pasażer Nostromo” czy „Łowca androidów”. Nad produkcją serialu czuwali też David W. Zucker („Żona idealna”) i Lisa Q. Wolfinger. Autorem scenariusza jest David Zabel („Ostry dyżur”).

* źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_secesyjna

(17.11.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.