Temat: konkursy i nagrody

Dział: PERSONALIA

Dodano: Październik 17, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nagroda im. Beaty Pawlak dla Jarosława Mikołajewskiego i Dariusza Rosiaka

Tegoroczną Nagrodę im. Beaty Pawlak dla najlepszego reportażu zdobyły ex aequo dwie książki o uchodźcach: "Wielki przypływ" Jarosława Mikołajewskiego oraz "Ziarno i krew" Dariusza Rosiaka.

Jak powiedział Aleksander Smolar, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego, która przyznaje Nagrodę im. Beaty Pawlak, obie nagrodzone książki łączy przenikające je chrześcijaństwo i empatia. "W tym roku trudnym, roku uchodźczym chciałoby się, żeby nasi politycy po te książki sięgnęli. Bo to są książki głęboko chrześcijańskie” - stwierdził Smolar. Dodał, że nagrodzone reportaże są „w pewien sposób komplementarne”, gdyż „Rosiak wybrał się na Bliski Wschód porozmawiać o tym, skąd się biorą uchodźcy, jak żyje się w krajach skąd uciekają, a Mikołajewski pojechał w przeciwną stronę - na Lampedusę, żeby uchodźców tam zobaczyć, jak oni już przybyli do Europy".

Jarosław Mikołajewski w „Wielkim przypływie” (wyd. Dowody na Istnienie) opowiedział o codzienności na Lampedusie, włoskiej wyspie o powierzchni 20 kilometrów kwadratowych, którą na co dzień zamieszkuje około sześciu tysięcy ludzi, a przez którą w ciągu ostatnich kilkunastu lat przewinęło się kilkaset tysięcy uchodźców. Dariusz Rosiak o swojej książce „Ziarno i krew” (Czarne) mówił PAP: "Wielkie obszary Syrii i Iraku zmieniają się w połacie ziemi niczyjej z enklawami kontrolowanymi przez IS. Wszyscy normalni ludzie, tak chrześcijanie jak i muzułmanie, uciekają, bo nikt nie chce żyć pod butem Państwa Islamskiego. Wielu z tych ludzi straciło nadzieję, próbują ocalić życie, rodzinę".

Nagroda im. Beaty Pawlak przyznawana jest od 2003 roku za książki i artykuły na temat innych kultur, religii i cywilizacji, opublikowane w języku polskim. W ten sposób wypełniana jest ostatnia wola Beaty Pawlak, która 12 października 2002 roku zginęła w zamachu terrorystycznym na wyspie Bali, zbierając materiał do kolejnej książki. Fundusz noszący jej imię został powierzony Fundacji im. Stefana Batorego. W poprzednich latach wyróżnienie otrzymali m.in. Joanna Bator, Max Cegielski, Artur Domosławski, Cezary Michalski, Beata Pawlikowska, Paweł Smoleński, Andrzej Stasiuk, Witold Szabłowski i Mariusz Szczygieł.

(PAP, RUT, 17.10.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Temat: telewizja

Dział: PERSONALIA

Dodano: Październik 18, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Tomasz Frankowski i Krzysztof Nakonieczny zwolnieni z "Teleexpressu" TVP 1

Obaj dziennikarze o swoim rozstaniu z "Teleexpressem" poinformowali na Twitterze

Reporter Krzysztof Nakonieczny oraz reporter i wydawca Tomasz Frankowski zostali zwolnieni z redakcji "Teleexpressu" TVP 1.

O zakończeniu współpracy obu dziennikarzy poinformował Piotr Lichota, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, której podlegają wszystkie programy newsowe TVP. Gdy spytaliśmy o powody takiej decyzji, biuro prasowe telewizji odpisało, że „współpraca z dziennikarzami dobiegła końca ze względu na zakończenie umów”. Zarówno umowa Tomasza Frankowskiego, jak i Krzysztofa Nakoniecznego wygasa z końcem października, z grafiku dyżurów zostali jednak zdjęci już w poniedziałek 17 października br.
Tomasz Frankowski pracował w "Teleexpressie" od 2007 roku: był reporterem politycznym, wydawcą i podwydawcą programu. Redagował także stronę internetową "Teleexpressu" oraz profile na Facebooku i Twitterze. Pracę w Telewizji Polskiej zaczynał w oddziale poznańskim jako reporter programu informacyjnego "Teleskop".
Prawie 10 lat był z TVP związany także Krzysztof Nakonieczny. Pracę zaczął w styczniu 2007 roku w „Panoramie” TVP 2, skąd w sierpniu 2008 roku przeszedł do „Wiadomości” TVP 1, a w marcu 2011 roku do "Teleexpressu".
31 sierpnia br. z "Teleexpressem" pożegnał się Maciej Orłoś. Pod koniec września br. zrobiła to zaś Danuta Postolska, dziennikarka związana z TVP 25 lat. Szefem "Teleexpressu" od 8 sierpnia br. jest Klaudiusz Pobudzin.

(RUT, 18.10.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo