Temat: konkursy i nagrody

Dział: PERSONALIA

Dodano: Październik 17, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nagroda im. Beaty Pawlak dla Jarosława Mikołajewskiego i Dariusza Rosiaka

Tegoroczną Nagrodę im. Beaty Pawlak dla najlepszego reportażu zdobyły ex aequo dwie książki o uchodźcach: "Wielki przypływ" Jarosława Mikołajewskiego oraz "Ziarno i krew" Dariusza Rosiaka.

Jak powiedział Aleksander Smolar, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego, która przyznaje Nagrodę im. Beaty Pawlak, obie nagrodzone książki łączy przenikające je chrześcijaństwo i empatia. "W tym roku trudnym, roku uchodźczym chciałoby się, żeby nasi politycy po te książki sięgnęli. Bo to są książki głęboko chrześcijańskie” - stwierdził Smolar. Dodał, że nagrodzone reportaże są „w pewien sposób komplementarne”, gdyż „Rosiak wybrał się na Bliski Wschód porozmawiać o tym, skąd się biorą uchodźcy, jak żyje się w krajach skąd uciekają, a Mikołajewski pojechał w przeciwną stronę - na Lampedusę, żeby uchodźców tam zobaczyć, jak oni już przybyli do Europy".

Jarosław Mikołajewski w „Wielkim przypływie” (wyd. Dowody na Istnienie) opowiedział o codzienności na Lampedusie, włoskiej wyspie o powierzchni 20 kilometrów kwadratowych, którą na co dzień zamieszkuje około sześciu tysięcy ludzi, a przez którą w ciągu ostatnich kilkunastu lat przewinęło się kilkaset tysięcy uchodźców. Dariusz Rosiak o swojej książce „Ziarno i krew” (Czarne) mówił PAP: "Wielkie obszary Syrii i Iraku zmieniają się w połacie ziemi niczyjej z enklawami kontrolowanymi przez IS. Wszyscy normalni ludzie, tak chrześcijanie jak i muzułmanie, uciekają, bo nikt nie chce żyć pod butem Państwa Islamskiego. Wielu z tych ludzi straciło nadzieję, próbują ocalić życie, rodzinę".

Nagroda im. Beaty Pawlak przyznawana jest od 2003 roku za książki i artykuły na temat innych kultur, religii i cywilizacji, opublikowane w języku polskim. W ten sposób wypełniana jest ostatnia wola Beaty Pawlak, która 12 października 2002 roku zginęła w zamachu terrorystycznym na wyspie Bali, zbierając materiał do kolejnej książki. Fundusz noszący jej imię został powierzony Fundacji im. Stefana Batorego. W poprzednich latach wyróżnienie otrzymali m.in. Joanna Bator, Max Cegielski, Artur Domosławski, Cezary Michalski, Beata Pawlikowska, Paweł Smoleński, Andrzej Stasiuk, Witold Szabłowski i Mariusz Szczygieł.

(PAP, RUT, 17.10.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.