Temat: radio

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 05, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Producenci „Wołynia” przyjęli od prezesa TVP nagrodę, której nie chciał reżyser

Producenci „Wołynia” przyjęli nagrodę od prezesa TVP Jacka Kurskiego (fot. TVP)

Producenci filmu „Wołyń” we wtorek 4 października podczas specjalnego pokazu filmu przyjęli od prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego specjalną nagrodę. Wcześniej jej przyjęcia odmówił reżyser „Wołynia” Wojciech Smarzowski.

Jak informuje biuro prasowe TVP, producenci „Wołynia” – Dariusz Pietrykowski i Andrzej Połeć – nagrodę w wysokości 100 tys. zł. przekażą na rzecz dwóch fundacji: jedna z nich wspiera poszukiwania i ekshumację ofiar polskich na Kresach, druga – upamiętnia Ukraińców, którzy podczas rzezi wołyńskiej ratowali Polaków.
Jacek Kurski ustanowił specjalną nagrodę dla „Wołynia” podczas zakończonego niedawno Festiwalu Filmowego w Gdyni. „Ten film po raz pierwszy przywraca cześć, godność i honor ofiarom rzezi wołyńskiej” – stwierdził prezes TVP, dodając, że „Wołyń” jest „najważniejszym w ostatnich 27 latach wolnej Polski przykładem polskiego kina historycznego. Żaden z powstałych w tym okresie filmów historycznych nie ma tej świeżości, błysku, artyzmu”.
Reżyser filmu na Festiwalu Filmowym w Gdyni odmówił przyjęcia nagrody prezesa TVP. „To dla mnie bardzo ważne, żeby "Wołyń" nie był używany w żadnych rozgrywkach politycznych” - powiedział wtedy Radiu Tok FM. W poniedziałek 3 października na konferencji prasowej ponownie pytany o swoją decyzję, stwierdził: „Jestem reżyserem i nie lubię, jak mnie ktoś reżyseruje. A tym bardziej, jeśli reżyseruje mnie polityk” i wyjaśnił, że szanuje werdykt jury festiwalu w Gdyni („Wołyń” dostał tam tylko poboczne nagrody), a gdyby „przyjął nagrodę prezesa poza sceną”, ustawiłby się w kontrze do swojego środowiska i „podważyłbym sens tych nagród. Po prostu źle bym się z tym czuł” - stwierdził Smarzowski.
Telewizja Polska była koproducentem „Wołynia”.

(RUT, 05.10.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 06, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Telewizje ARD i ZDF kupiły prawa do Euro 2020

Niemieccy nadawcy publiczni ARD i ZDF zapewnili sobie prawa telewizyjne do transmitowania spotkań rozgrywanych w ramach turnieju piłkarskiego Euro 2020.

Kwota, jaką niemieckie telewizje zapłacą federacji piłkarskiej UEFA, nie została ujawniona. O prawa do pokazywania mistrzostw Europy ubiegała się również komercyjna stacja RTL, która będzie pokazywać na swojej antenie mecze kwalifikacyjne do tego turnieju. Euro 2020 będzie rozgrywane na boiskach 13 krajów, m.in. Niemiec.

(LL, 06.10.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo