Dział: KSIążKI

Dodano: Październik 05, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Żar. Oddech Afryki”

Press

Dariusz Rosiak
Wydawnictwo Czarne
Wołowiec 2016

To drugie wydanie książki, która ukazała się w 2010 roku – zaktualizowane i uzupełnione. We wstępie Dariusz Rosiak przyznaje, że chciałby więcej napisać o sukcesach mieszkańców krajów Afryki, ale jak już zabiera się do pisania o tym kontynencie, zwykle wygrywają opowieści o przemocy, cierpieniu, korupcji czy wzajemnej krzywdzie, jaką sobie Afrykanie wyrządzają.

Krzywda to ważne słowo przy opisie Afryki przez Rosiaka. Nawet wiedząc co nieco o tym kontynencie, po przeczytaniu „Żaru” ma się w głowie jedno pytanie: Dlaczego oni to sobie robią?. Z opowieści Rosiaka o krajach, które wyzwoliły się z kolonializmu, często wybija się nieumiejętność radzenia sobie z niepodległością, ale przede wszystkim bezpardonowe korzystanie z objętej (otrzymanej) władzy. Tak bezczelne, że prowadzące do zagłady własnego ludu. Czy dotyczy to Kwame Nkrumaha z Ghany, który w ciągu kilku lat roztrwonił cały potencjał społeczny i bogactwo swojego kraju, czy Mengystu Hajle Marjama, który, wprowadzając etiopską wersję komunizmu, tak naprawdę utrwalił władzę feudalną – zawsze schemat był ten sam: utrzymać się u władzy tylko po to, by robić pieniądze, i robić pieniądze, by utrzymać władzę. W tym celu można nawet wywołać klęskę głodu w państwie. A jak zarobić na głodzie? Warto przeczytać. Rosiak wędruje z kraju do kraju i na przykładzie kilku państw wyjaśnia, na czym polega afrykańska Realpolitik i wspierająca ją hipokryzja Zachodu. Dlaczego bohaterowie zmieniają się w dyktatorów. Czym skutkuje święta zasada: rodzinie trzeba pomagać. Autor próbuje nam wyjaśnić, dlaczego, spiesząc z pomocą humanitarną państwom afrykańskim, nie zawsze pomagamy. Z drugiej strony, uczciwie pokazuje, że wcale nie należy się nad tymi ludźmi użalać. Że przede wszystkim trzeba zrozumieć, jak Afrykanie postrzegają świat: swój i ten zachodni. Książka Rosiaka w tym pomaga.

RG

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: KSIążKI

Dodano: Październik 05, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Niemiec. Wszystkie ucieczki Zygfryda”

Press

Włodzimierz Nowak
Agora SA
Warszawa 2016

Weź bohatera, którego losy są tak pokręcone, że sam się w nie zapętlił. Umieść go w czasach stalinizmu i komunizmu, gdy normalne zachowania były odstępstwem od zasad, dodaj mu szczyptę życiowego pecha, podlej ludzką przebiegłością, a wyjdzie ci opowieść jak u Włodzimierza Nowaka: i straszna, i śmieszna. Powiedzieć, że reporter trafił tu na ciekawego bohatera, to nic nie powiedzieć. Historia Zygfryda Kapeli – Niemca, który przez całe życie próbował uciec z PRL do RFN – jest czasami wręcz nie do uwierzenia. Jak to napisał na okładce książki Jerzy Sosnowski: „Gdyby powieściopisarz wykorzystał tę biografię w swojej powieści, spotkałby się z zarzutem, że padł ofiarą chorej wyobraźni”. Jednak nie tylko sam bohater i jego losy są siłą tej książki. Włodzimierz Nowak jest zbyt doświadczonym reporterem, by dać się zwieść ludzkiej opowieści. Kto chce się nauczyć, co to znaczy nie wierzyć na słowo, sprawdzać, dokumentować, konfrontować, znajdzie w tej książce kawał reporterskiego warsztatu. Bo tylko dzięki temu Kapela nie jest w niej takim, jakim by chciał być. Ciekawy bohater trafił na dobrego reportera, czasem musiało więc iskrzyć. Obaj na tym wygrali. Niekiedy Nowak jest może aż nazbyt dokładny, szczegółowość odniesień spowalnia rytm, lecz rozumiem autora: w takiej nieprawdopodobnej historii łatwo o zarzuty ze strony czytelników typu: „No, tu już przesadził!”.

Jednocześnie za pośrednictwem losów Zygfryda Kapeli przypominamy sobie (a młodsi czytelnicy poznają) świat PRL i paradoksy, które nam fundował. To też sposób na uczenie historii, może nie tej modnej obecnie, ale przynajmniej prawdziwej.

RG

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY