Temat: programy telewizyjne

Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 31, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rodzina Władysława Szpilmana wygrała proces ws. książki Agaty Tuszyńskiej

Agata Tuszyńska i Wydawnictwo Literackie mają przeprosić rodzinę Władysława Szpilmana. Taki prawomocny wyrok z pozwu Haliny Grzecznarowskiej-Szpilman, wdowy po zmarłym w 2000 r. Szpilmanie, oraz ich syna Andrzeja, wydał w piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Przeprosiny mają dotyczyć stwierdzenia z książki Tuszyńskiej "Oskarżona Wiera Gran", w której przytoczono opinię piosenkarki Gran, jakoby słynny pianista w czasie wojny służył w żydowskiej policji w warszawskim getcie. Pozwani mają przeprosić powodów za naruszenie ich prawa do dobrej pamięci po zmarłym poprzez zamieszczenie słów Gran m.in. o tym, że widziała w getcie, jak Szpilman w czapce policjanta podczas akcji żydowskiej policji wywlekał kobietę za włosy. "Tę haniebną robotę wykonywały dłonie pianisty"; "na 100 proc. widziałam go na własne oczy" - mówiła m.in. Gran.
Sąd nakazał też usunięcie cytatów Gran dotyczących zarzutu wobec Szpilmana z kilku stron książki z ewentualnych kolejnych wydań.
SA uwzględnił w dużej części apelację powodów od oddalającego ich pozew wyroku sądu I instancji z 2013 r.
Od wyroku SA można jeszcze złożyć skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, ale nie wstrzymuje to nakazu wykonania wyroku.
Wydawnictwo ma zamieścić przeprosiny na swej stronie w sieci, a Tuszyńska - w "Rzeczpospolitej".

(AMS, PAP, 31.07.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Temat: programy telewizyjne

Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 01, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Autorzy książek mogą zgłaszać się po pieniądze za wypożyczenia biblioteczne

(fot. www.plr.copyrightpolska.com.pl)

Do 31 sierpnia autorzy książek po polsku i tłumaczeń na język polski, a także ich spadkobiercy, mogą zarejestrować się aby otrzymać wynagrodzenie, jeżeli ich utwory były w 2015 roku wypożyczane w bibliotekach publicznych - informuje Ministerstwo Kultury.

Wynagrodzenia w tym roku zostaną wypłacone po raz pierwszy - umożliwiła to tzw. duża nowelizacja Prawa autorskiego z jesieni ub.r. Stanowią one formę rekompensaty za to, że czytelnik, zamiast kupić książkę, wypożycza ją z biblioteki publicznej. Rekompensatą nie są objęte wypożyczenia z bibliotek uniwersyteckich i szkolnych.
Podziału i wypłaty wynagrodzeń dokonuje wyznaczona przez MKiDN organizacja Copyright Polska, która uruchomiła platformę internetową, ułatwiającą potencjalnym uprawnionym przygotowywanie oświadczeń niezbędnych do wypłaty wynagrodzeń. Dostęp do platformy możliwy jest pod adresem http://www.plr.copyrightpolska.com.pl/login.

"Z platformy powinni skorzystać autorzy książek w języku polskim (a także tłumaczeń na język polski), w tym również podręczników, komiksów, książek dla dzieci, których książki mogą znajdować się w bibliotekach publicznych. Istotne jest, by wciąż podlegały ochronie prawa autorskiego" - wyjaśniał w rozmowie z PAP Karol Kościński z MKiDN.

Prawo do wynagrodzenia z tytułu wypożyczeń bibliotecznych przysługuje nie tylko autorom tekstu, ale także ilustratorom i fotografikom, o ile byli - wraz z autorami tekstów - współtwórcami polskich publikacji. Po wynagrodzenie za dany utwór mogą się zgłosić także spadkobiercy autora - jeżeli nie minęło 70 lat od jego śmierci.
Wysokość należnego w danym roku wynagrodzenia wyliczana będzie proporcjonalnie do liczby faktycznych wypożyczeń dokonywanych w wybranych bibliotekach w całej Polsce. Minimalne oraz maksymalne wynagrodzenie, które może być wypłacone twórcy w danym roku, zostało określone ustawowo. Nie będzie ono przysługiwało w wypadku, gdy po obliczeniu należnej w danym roku kwoty okaże się ona niższa od wskazanego w ustawie minimum.

"Najpopularniejsi autorzy na pewno dostaną pieniądze. Im więcej książek się napisało i zgłosiło, tym większa szansa na wynagrodzenie. Oczywiście o ile są one wypożyczane przez czytelników. Rocznie maksymalnie można otrzymać pięciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli ponad 20 tys. zł" - mówił Karol Kościński. Zgodnie z ustawą wynagrodzenia z tytułu wypożyczeń w 2015 r. zostaną wypłacone do końca bieżącego roku.

Każdy twórca musi zarejestrować się sam, nie zrobi tego za niego wydawca. Jednak wystarczy to - dla danego tytułu - zrobić tylko raz. Złożone oświadczenie będzie ważne także w latach następnych.

Środki na wypłaty pochodzić będą z Funduszu Promocji Kultury, więc z opłat od gier hazardowych. 75 proc. środków zostanie przeznaczone dla twórców, a 25 proc. dla wydawców.

(01.08.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.