Temat: programy telewizyjne

Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 31, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rodzina Władysława Szpilmana wygrała proces ws. książki Agaty Tuszyńskiej

Agata Tuszyńska i Wydawnictwo Literackie mają przeprosić rodzinę Władysława Szpilmana. Taki prawomocny wyrok z pozwu Haliny Grzecznarowskiej-Szpilman, wdowy po zmarłym w 2000 r. Szpilmanie, oraz ich syna Andrzeja, wydał w piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Przeprosiny mają dotyczyć stwierdzenia z książki Tuszyńskiej "Oskarżona Wiera Gran", w której przytoczono opinię piosenkarki Gran, jakoby słynny pianista w czasie wojny służył w żydowskiej policji w warszawskim getcie. Pozwani mają przeprosić powodów za naruszenie ich prawa do dobrej pamięci po zmarłym poprzez zamieszczenie słów Gran m.in. o tym, że widziała w getcie, jak Szpilman w czapce policjanta podczas akcji żydowskiej policji wywlekał kobietę za włosy. "Tę haniebną robotę wykonywały dłonie pianisty"; "na 100 proc. widziałam go na własne oczy" - mówiła m.in. Gran.
Sąd nakazał też usunięcie cytatów Gran dotyczących zarzutu wobec Szpilmana z kilku stron książki z ewentualnych kolejnych wydań.
SA uwzględnił w dużej części apelację powodów od oddalającego ich pozew wyroku sądu I instancji z 2013 r.
Od wyroku SA można jeszcze złożyć skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, ale nie wstrzymuje to nakazu wykonania wyroku.
Wydawnictwo ma zamieścić przeprosiny na swej stronie w sieci, a Tuszyńska - w "Rzeczpospolitej".

(AMS, PAP, 31.07.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.