Dział: KOMUNIKATY PRASOWE

Dodano: Lipiec 29, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polskie Radio zaprasza na audycje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu

Zbliża się 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wszystkie Programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje związane z jednym z najważniejszych zrywów w historii naszego kraju.

W niedzielę 31 lipca na wyjątkową audycję „My z batalionu Zośka” w Jedynce zaprasza Dariusz Kwiatkowski. W programie m.in. opis przygotowań do powstańczego zrywu, dramatyczne wydarzenia  w czasie walk, losy żołnierzy, uczestników i świadków tamtych dni.

1 sierpnia, w rocznicę Powstania, przez cały dzień na antenie (o godz. 7.00,  9.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00 i 19.00) emitowane będą „Medaliony Powstańcze”, czyli archiwalne wspomnienia znanych dowódców i uczestników walk. Ponadto co godzinę na antenie pojawi się jedna z powstańczych piosenek. Relacje z oficjalnych uroczystości Radiowa Jedynka przedstawi w „Aktualnościach”, a o godz. 17.00 w godzinę „W” na antenie rozlegnie się głos syren alarmowych.

W „Wieczorze Odkrywców” gościem Krzysztofa Michalskiego będzie profesor Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN, wybitny badacz dziejów Powstania, który przedstawi sylwetkę Marcelego Porowskiego – prezydenta powstańczej Warszawy i komisarza cywilnego miasta oraz omówi reakcję świata wobec Powstania Warszawskiego.

Ponadto na antenie również spotkanie z Barbarą Wachowicz – autorką książek „Bohaterki  powstańczej Warszawy”, „Alek, Zośka i Rudy” i „Rzeka harcerstwa”, a także wielu audycji radiowych o powstańcach.

W sobotę 30 lipca w „Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego” (godz. 16.00) Hanna Maria Giza zaprosi na wędrówkę po walczącym mieście z Barbarą Scheiner – łączniczką, Janem Ołdakowskim – dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego i Marcinem Ciszewskim – historykiem, autorem książki „Wędrówka po walczącym mieście”.

Dzień później o godz. 11.30 Dorota Gacek przygotuje dla słuchaczy zagadki dotyczące poetów powstańczej stolicy: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Mirona Białoszewskiego i Tadeusza Gajcego.

Od poniedziałku 1 sierpnia do piątku 5 sierpnia codziennie o godz. 11.45 Dwójka przedstawi „Głosy walczącej Warszawy” – wspomnienia uczestników i świadków Powstania, które Program 2 przygotował we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Wśród bohaterów audycji znajdą się m.in. Leon Kubarski – oficer, pilot, żołnierz wojny polsko-niemieckiej, uczestnik walk września 1939 r., Janina Abramowska z domu Tokarska, pseudonim „Nina”, sanitariuszka w Batalionie „Kiliński” oraz Krystyna Berwińska-Bargiełowska z grupy „Krybar”, polska pisarka, autorka sztuk i adaptacji scenicznych oraz tłumaczka literatury angielskiej.

W kolejnym tygodniu (od 8 sierpnia) bohaterem pasma od godz. 11.45 będzie Michał Grocholski – powstaniec z Szarych Szeregów, uczestnik walk na Mokotowie, którego ojciec również brał udział w Powstaniu. Audycja powstała we współpracy z białostockim IPN-em.

Temat rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przez cały dzień będzie dominować  w Programie 3. W porannym wydaniu  „Zapraszamy do Trójki” po godz. 8.00 zaproszeni do studia goście odniosą się do wydarzeń sprzed 72 lat. Co godzinę, począwszy od 9.00 do 17.00 – Godziny „W” – po serwisach będą nadawane archiwalne wspomnienia uczestników tego wolnościowego zrywu.

O godz. 17.00 relacja reporterska z warszawskich Powązek, gdzie odbędą się główne uroczystości 72. rocznicy wybuchu powstania. Bohaterowie reportażu „Lekcja życia”  Joanny Bogusławskiej opowiedzą o swoich przeżyciach z sierpnia 1944 roku (godz. 18.15).

Natomiast o godz. 21.05 specjalne wydanie „Klubu Trójki” o Muzeum Powstania Warszawskiego poprowadzi Grzegorz Górny.

Z tą tematyką związana będzie również muzyka nadawana 1 sierpnia w Programie 3. Specjalny wybór nagrań zaprezentuje m.in. Anna Gacek w swoim programie „Aksamit” (godz. 19.05-21.00).

A o godz. 22.05 retransmisja wyjątkowego koncertu „Historie” z Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego osnutego na wspomnieniach uczestników zdarzeń i ich późniejszych losach (wystąpią: Smolik, Miuosh i Natalia Grosiak).

Czwórka zachęci słuchaczy do poszerzania wiedzy na temat Powstania Warszawskiego przez czytanie ciekawych książek, które ostatnio pojawiły się na rynku. I tak: w piątek 29 lipca gościem audycji „Dzień kobiet” (godz. 6.00-9.00) będzie Monika Kowaleczko-Szumowska, autorka książki „Galop '44”, która opowiada o Powstaniu Warszawskim oczami współczesnych nastolatków. W audycji  „Tędy po trendy” 31 lipca (godz. 8.00-10.00) będzie  można posłuchać rozmowy  z Aleksandrą Zaprutko-Janicką – autorką książki „Okupacja od kuchni”, a 1 sierpnia autorzy porannej audycji zaproszą do wysłuchania rozmowy z Małgorzatą Maruszkin, tłumaczką  książki „Wira z Powstania. Wspomnienia”, której autorem jest syn bohaterki – Grzegorz Szlachetko.

Tego samego dnia w „Stacji nauka”  (godz. 12.00-13.00) mowa będzie o ciekawostkach naukowych związanych z pojazdami używanymi przez Powstańców – Czwórka przypomni m.in. historię samolotu Liberator i samochodu pancernego Kubuś. W „TOP – Trochę Optymizmu Popołudniem” (godz. 17.00-19.30) dziennikarze będą testować aplikacje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu i powstańczej Warszawie, m.in.: Pamięć Miasta, Powstanie Warszawskie, Śladami powstańczego Żoliborza, Miasto Warszawa’44.

W „Strefie sportu” (godz. 19.30-20.00) 27 lipca i 2 sierpnia Czwórka opowie o Turnieju Pamięci Młodego Powstańca, specjalne relacje z tego wydarzenia pojawią się również w Wiadomościach 30 lipca i 2 sierpnia.

1 sierpnia w „Strefie prywatnej” (godz. 20.00-22.00) dziennikarze porozmawiają o tym, jak znaleźć czas na to, na czym najbardziej nam zależy. Nie zabraknie rozmów z wolontariuszami, którzy pracują w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Pod patronatem Czwórki 1 sierpnia o godz. 17.00 odbędzie się w Słupsku inscenizacja wybuchu  Powstania Warszawskiego – zapowiedź tego wydarzenia będzie można usłyszeć w audycji „Hot spot” (godz.16.00) 30 lipca, a relacje - w „Wiadomościach” 1 sierpnia. „Wiadomości” tego dnia o godz. 17.00 rozpoczną się od dźwięku syreny alarmowej w Godzinie „W”.

6 sierpnia w audycji „Pasjonauci” (godz. 11.00-12.00) Stacja opowie o akcji BohaterON odbywającej się pod patronatem Polskiego Radia – Kartki dla Powstańca.

Polskie Radio dla Zagranicy wyemituje cykl specjalnych audycji, w których znajdą się m.in. relacje z uroczystości w Warszawie i poza granicami Polski.

Na antenie pojawią się rozważania historyków na temat Powstania Warszawskiego jako symbolu niezłomności ducha narodowego i wzorca postaw dla kolejnych pokoleń. Przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego opowiedzą o projektach związanych z obchodami rocznicy wybuchu Powstania. W specjalnej sondzie młodzi Polacy odpowiedzą na pytanie, jak postrzegają bohaterski zryw swoich przodków. Ponadto w programie rozmowy z twórcami albumu muzycznego „Historie” Andrzeja Smolika poświęconego Powstańcom Warszawskim. Słuchacze wybiorą się także na spacer po warszawskiej Pradze w poszukiwaniu kapliczek pamiętających czasy II wojny światowej.

W rocznice Powstania Warszawskiego Polskie Radio 24 będzie na swojej antenie szeroko informować o uroczystościach rocznicowych we wszystkich magazynach i serwisach informacyjnych. Ponadto, w publicystycznych pasmach dziennych w godz. 10.00-18.00 będzie można usłyszeć komentarze zaproszonych do studia historyków.

Portal PolskieRadio.pl będzie prowadził relację na żywo z obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Będzie tam, gdzie warszawiacy spotykają się, by uczcić pamięć Powstańców – na Powązkach, przy rondzie Dmowskiego, na Kopcu Powstania Warszawskiego i na koncercie piosenek powstańczych na placu Piłsudskiego. Na swoich stronach portal pokaże 72. rocznicę Powstania Warszawskiego w relacjach radiowych, na zdjęciach i filmach.

Ponadto w serwisie specjalnym 1944.polskieradio.pl przedstawiona jest kronika sierpniowych wydarzeń złożona z relacji świadków, a także archiwalnych nagrań, rozmów z Powstańcami i unikatowego zbioru wspomnień Władysława Bartoszewskiego pt. „Dni Walczącej Stolicy”.

(29.07.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.