Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 20, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wydarzenia w Nicei i Turcji zwiększyły ruch w internetowych serwisach informacyjnych

Internetowe serwisy informacyjne zanotowały w dniach ataku terrorystycznego w Nicei i nieudanego przewrotu w Turcji kilkudziesięcioprocentowy wzrost liczby użytkowników - wynika z danych badania PBI/Gemius.

Serwisy informacyjne i publicystyczne portalu Onet.pl miały w piątek 15 lipca 3,05 mln użytkowników - to o 67 proc. więcej, niż w ten dzień tydzień wcześniej. Rano serwisy informacyjne donosiły o ataku terrorystycznym w Nicei (rozpoczął się się ok. 22.30 w czwartek), a wieczorem o przewrocie wojskowym w Turcji. Na kolejnych miejscach znalazły się: Grupa WP - 1,93 mln (wzrost o 49 proc.), Grupa Interia.pl - 1,54 mln (wzrost o 43 proc.), Grupa Polska Press - 1,53 mln (wzrost o 16 proc.), Grupa Gazeta.pl - 1,5 mln (wzrost o 25 proc.), Grupa TVN - 1,38 mln (wzrost o 63 proc.), Grupa Cyfrowy Polsat - 650 tys. (wzrost o 35 tys.), Grupa NaTemat.pl - 552 tys. (wzrost o 11 proc.).
Wzrost zanotowały też strony główne portali horyzontalnych. W piątek 15 lipca najpopularniejsza była strona główna Onet.pl - 3,42 mln (wzrost tydzień do tygodnia o 22 proc.), wyprzedzając Wp.pl - 2,78 mln (wzrost o 17 proc.), Interia.pl - 1,43 mln (wzrost o 13 proc.) i Gazeta.pl - 860 tys. (wzrost o 19 proc.).
Zwiększoną popularność serwisy odnotowywały też kolejnego dnia, w sobotę 16 lipca. Liderem były serwisy informacyjne Grupy Onet-RASP, które zanotowały również największy wzrost w porównaniu z poprzednim tygodniem - o 29 proc. (do 2,17 mln). Trzy grupy zanotowały spadki w porównaniu z poprzednim tygodniem: Gazeta.pl, Cyfrowy Polsat i NaTemat.pl. 

Create bar charts

(JM, 20.07.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 21, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Domniemany właściciel KickAss Torrents zatrzymany w Warszawie

Wczoraj w Warszawie zatrzymano Ukraińca Artema Waulina, domniemanego właściciela serwisu KickAss Torrents - poinformował Departament Sprawiedliwości USA. 

Informację o aresztowaniu Waulina potwierdziła Radiu Zet polska prokuratura. Zatrzymano go wczoraj ok. godz. 20 na lotnisku Chopina w Warszawie. Ma być deportowany do Stanów Zjednoczonych, gdzie jest oskarżony o łamanie praw autorskich i pranie brudnych pieniędzy.

"Waulin jest oskarżony o prowadzenie najpopularniejszej obecnie strony internetowej służącej do nielegalnego dzielenia się plikami, jest odpowiedzialny za niezgodne z prawem rozdystrybuowanie treści objętych prawem autorskim o wartości ponad miliarda dolarów" - informuje w komunikacie prasowym Leslie R. Caldwell, assistant attorney general w Departamencie Sprawiedliwości USA. "Jego aresztowanie w Polsce pokazuje, że cyberprzestępcy mogą uciekać, ale nie mogą się ukryć przed sprawiedliwością" - dodawał Caldwell.

Jak wynika ze złożonego w sądzie w Chicago zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, do jakiego dotarł serwis TorrentFreak.com, amerykańskie służby doszły do tego, że właścicielem serwisu KickAss Torrents jest Waulin po tym, jak porównały adresy IP użytkownika prowadzącego profil na Facebooku KickAss Torrents z adresem IP konta Waulina w sklepie iTunes. Waulin ma 30 lat, jest zameldowany w Charkowie.
Wraz z aresztowaniem, sąd federalny w Chicago nakazał zajęcie jednego konta bankowego i siedmiu domen internetowych. Serwis funkcjonuje m.in. pod domenami Kat.cr, Kickasstorrents.com, Kat.ph, Kickass.to, Kickass.so. Obecnie są one nieaktywne. 

KickAss Torrents to serwis z katalogiem treści, które można bezpłatnie ściągnąć za pomocą aplikacji wykorzystujących protokół wymiany plików P2P o nazwie BitTorrent. Wiele treści trafiało do serwisu z pogwałceniem prawa autorskiego - m.in. najnowsze filmy czy gry wideo. Według danych Departamentu Stanu USA, serwis jest 69. najpopularniejszą stroną internetową na świecie, jej wartość oszacowano na 54 mln dol., a roczne przychody reklamowe na 12,5 - 22,3 mln dol.  

 

(JM, 21.07.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.