Dział: KSIążKI

Dodano: Wrzesień 07, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Hen. Na północy Norwegii”

Press

Ilona Wiśniewska
Wydawnictwo Czarne
Wołowiec 2016

Kto czytał poprzednią książkę Ilony Wiśniewskiej – „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” – nie będzie zawiedziony. „Hen” w języku norweskim odnosi się do odległości, ale może znaczyć zarówno bardzo daleko, jak i blisko. Autorka znowu otwiera przed nami kawałek mało znanego świata, a wcale nie tak dalekiego. Tym razem jest to północ Norwegii, region Finnmark – gdzie tylko morze, wiatr, renifery i małe, wyludniające się miasteczka. A przede wszystkim historia, o której zapewne mało kto słyszał. Bo to nie jest ta Norwegia, którą znamy. Jak opisuje Wiśniewska, według zakorzenionego przez wieki w skandynawskiej mentalności mniemania cywilizacja kończyła się zaraz za kręgiem polarnym, dalej mieszkali już tylko „północni”. „Niby Norwegowie, ale mówiący innym dialektem, prostolinijni i przez to prymitywni”. To myślenie w innych częściach Norwegii przetrwało do dziś. W przeszłości jego efektem była norwegizacja ludności z tamtych terenów, co znaczyło niszczenie kultury rdzennych Saamów czy Kwenów. Autorka ma czas dla tych ludzi, potrafi czekać, aż sami zaczną mówić, i potrafi słuchać. Poznajemy opowieści dorosłych ludzi, którym szkoła i internat – w których na siłę wybijano im z głów tradycję przodków – ukradły dzieciństwo. Te historie naruszają obraz skandynawskiego raju i otwarcia na wielokulturowość.

W książce Wiśniewskiej jest jednak nie tylko wczoraj – jest i dzisiaj. A dzisiaj bycie Saamem to coraz częściej powód do dumy, choć także coraz więcej opuszczonych domów w całym regionie, po których hula lodowaty wiatr. Wiśniewska odkrywa codzienność życia na północy Norwegii, odwiedzając kolejne miejscowości, poznając ich mieszkańców. Bierze łopatę do odśnieżania i staje się jedną z nich, a oni oddają jej swoje historie. Czegóż więcej potrzeba reporterowi.

(07.09.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: KSIążKI

Dodano: Wrzesień 07, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Polska odwraca oczy”

Press

Justyna Kopińska
Świat Książki
Warszawa 2016

Historię siostry Bernadetty znamy wszyscy, ale kto sądzi, że był to jedynie patologiczny wyjątek w dobrze zorganizowanym systemie opieki – niech sięgnie po tę książkę. Zbiór reportaży Kopińskiej, która uparła się, by wyciągać trupy z naszych szaf, to dowód, że dziennikarze wciąż mają dużo do roboty. Bo władza zwykle deprawuje, a możliwość rozporządzania życiem innego człowieka prowadzi do tragedii. Gdzie były media? – pytamy, gdy po latach odkrywane są historie, w które trudno uwierzyć. Justyna Kopińska nie czeka, szuka takich historii sama. Gdy media zapomniały o szpitalu psychiatrycznym w Starogardzie Gdańskim, wraca do tematu i odkrywa przerażający ciąg dalszy. Opisuje też np., jak policja – dbając o statystyki dotyczące liczby wykrywanych zabójstw – do mistrzostwa opanowała proceder modelowania statystyk. Albo jak prezydent Zduńskiej Woli skłonił podwładnych do opłacania mu się, a gdy sprawa trafiła do sądu, głównymi ofiarami stały się osoby, które ten proceder chciały ukrócić. Czytamy o bezsilności rodziców walczących o godne życie dla swojego dziecka, które z powodu błędnej diagnozy lekarzy 14 lat życia spędziło bez dostępu do normalnej edukacji. I o skutkach błędnej decyzji sądu, który wypuścił na warunkowe zwolnienie czterokrotnego mordercę – a po pół roku został on znowu oskarżony o gwałt i grożenie śmiercią. Czytamy – i po każdym tekście zadajemy sobie pytanie, jak to możliwe, że zawodzą zarówno procedury, jak i ludzie.

Kopińska za swoje reportaże zebrała najważniejsze nagrody dziennikarskie. I choć trudno jej odmówić dobrego stylu i umiejętności pisania – to głównym atutem tych tekstów są właśnie tematy. Ona, jak mało kto, potrafi wyciągnąć je spod dywanu.

RG

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY