Dział: KSIążKI

Dodano: Wrzesień 06, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Niedokończona rewolucja. Wałęsa, zdrajca czy bohater?”

Press

Andrzej Stankiewicz, Dariusz Wilczak
Fabuła Fraza
Warszawa 2016

Można zazdrościć tym, którym łatwo przychodzi ocenianie innych. Każdy argument przeczący ich wersji zdarzeń zakrzykują swoją racją. Najczęściej im mniej widzą, tym wiedzą lepiej. Można jednak też im współczuć, bo świat czarno-biały nie może być ciekawszy od kolorowego.

Wielu Polaków, wraz z mediami, już osądziło Lecha Wałęsę. Dla jednych jest agentem SB, który wyniósł swoje gigantyczne ego na barkach robotników. Dla drugich żywą legendą, bo praktycznie w pojedynkę obalił realny socjalizm. A tak naprawdę, zamiast wiedzieć coraz więcej o tym, co się stało w latach 80., wiemy coraz mniej. Teczka z szafy Czesława Kiszczaka stawia więcej pytań, niż przynosi odpowiedzi. Andrzej Stankiewicz i Dariusz Wilczak w swojej książce próbują zbliżyć się do prawdy, tej obiektywnej. Robią to w czysto dziennikarski sposób: zadając pytania. Pytają więc o te same wydarzenia, lecz różnych świadków. Ich książka to zbiór 21 rozmów z uczestnikami Sierpnia ’80. Swoje wersje przedstawiają ludzie opozycji i reprezentujący władze PRL. Sześć z nich (z Jerzym Eislerem, Karolem Hajdugą, Romanem Bątorem, Jerzym Borowczakiem, Bogdanem Borusewiczem i Piotrem Gontarczykiem) odbyło się w tym roku. Reszta to rozmowy równo sprzed 20 lat przeprowadzone przez Dariusza Wilczaka, które dziś, w kontekście tego, co przez ten czas dowiedzieliśmy się o Lechu Wałęsie, pozwalają skonfrontować wiele faktów. Książka jest jedynie próbą odnalezienia odpowiedzi na postawione w jej tytule pytanie. Brakuje w niej jednak tej najważniejszej rozmowy: z Wałęsą.

GK

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: KSIążKI

Dodano: Wrzesień 06, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Obrażenia. Pobici z Polską”

Press

zbiór reportaży
Wielka Litera
Warszawa 2016

„Obrażenia” są dotkliwe. Boli, gdy się czyta o tych typach paskudnych i antypatycznych, którzy obcych traktują nieufnie i pogardliwie, zapominając, że sami szukali azylu za granicą. Są drażliwi na swoim punkcie, gotowi skarżyć i pozywać o byle co. Ich groteskowe zachowanie byłoby nawet zabawne, gdyby nie oblewali się w Internecie kubłami pomyj. Z osobnikami opisanymi w tych reportażach nie chciałoby się sąsiadować. Nie chciałoby się też zobaczyć takich w lustrze. A jednak mieszkamy z nimi drzwi w drzwi, a kto wie, może i nimi jesteśmy?

Bohaterami „Obrażeń” są też ludzie pogubieni, odepchnięci, wytykani i skrzywdzeni. Oni wszyscy to my. Polacy. Ci zgorszeni i nadąsani w reportażu Mirosława Wlekłego. Ci okopani w swoim miasteczku przeciw uchodźcom zamkniętym za murem pobliskiego ośrodka – w reportażu Małgorzaty Rejmer. Ci z dramatu rodzinnego przedstawionego przez Urszulę Jabłońską. Zwykli, niby porządni ludzie – czyli internetowi hejterzy z reportażu Kai Puto i Ziemowita Szczerka. Ofiara i sprawca przerażająco przewidywalnej tragedii, której nikt nie powstrzymał – z reportażu Magdaleny Kicińskiej o przemocy domowej. Czy opisana przez Macieja Wasielewskiego grupa oryginałów z Klancyka, którzy nie akceptują rzeczywistości, więc ją wyśmiewają. Reporterzy ze stowarzyszenia Rekolektyw podsuwają nam lusterko. Możemy je potłuc albo popracować nad tym, co się w nim odbija.

RUT

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY