Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 02, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sławomir Matczak wygrał z LeasingTeam

Sławomir Matczak, były wydawca TVP Info, wygrał z firmą LeasingTeam sprawę o niesłuszne zwolnienie dyscyplinarne.

Dziennikarz w lipcu 2014 roku, razem z 410 innymi osobami, został przeniesiony do LeasingTeam z Telewizji Polskiej w ramach outsourcingu. Dyscyplinarkę dostał w kwietniu ub.r. za odmowę udziału w procesie oceny pracowników przeprowadzanym w marcu i na początku kwietnia ub.r. Ocena była trzyetapowa i oprócz zadań oceniających umiejętności zawodowe (np. przygotowanie scenariusza materiału do „Wiadomości”) obejmowała m.in. sesję z testami psychologicznymi, a w niej scenkę „Rozmowa z klientem” oraz symulację „Fabryka figur”, w czasie której należało wykonać i sprzedać kartonowe figury geometryczne.
W TVP Sławomir Matczak pracował od początku lat 90. (etat dostał w 1996 roku). Przez wiele lat był dziennikarzem „Panoramy” TVP 2, potem pracował w TVP Info, gdzie m.in. tworzył redakcję programów ekonomicznych. Przed zwolnieniem był wydawcą programów „Puls Polski” i „Twoja sprawa” w TVP Info.
Wczoraj Sąd Rejonowy w Warszawie (Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych) uznał, że odmowa udziału w teście nie była rażącym naruszeniem obowiązków pracowniczych, a w związku z tym zwolnienie dyscyplinarne dziennikarza było niesłuszne. Sławomir Matczak nie wnosił o przywrócenie do pracy. Sąd zasądził na jego rzecz trzymiesięczną odprawę wraz z odsetkami.
Sławomir Matczak jest zadowolony z wyroku. - Chodziło mi o publiczne przyznanie, że to zwolnienie było bezprawne – mówi Matczak. - Cieszę się też, że wyrok w mojej sprawie da nadzieję tym wszystkim, których w procesie outsourcingu potraktowano jak kukiełki – dodaje.
LeasingTeam planuje obecnie zwolnienia grupowe, które mają objąć 87 pracujących tam jeszcze osób z TVP. Jak nas poinformowała Monika Jabłońska, dyrektor marketingu i komunikacji LeasingTeam, do sprawy Sławomira Matczaka firma odniesie się prawdopodobnie dziś.
Sławomir Matczak nie planuje na razie powrotu do pracy w telewizji. Prowadzi firmę doradztwa medialnego, jest też członkiem zarząd fundacji Mała Polska w Nepalu, pomagającej ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu.

(RUT, 02.03.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.