Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 31, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Marzena Paczuska ma kierować nową Agencją Informacji w TVP

Z początkiem roku w TVP nastąpi wymiana kadr

Szefową programów informacyjnych Telewizji Polskiej po wejściu w życie małej nowelizacji ustawy medialnej ma zostać Marzena Paczuska – wynika z nieoficjalnych informacji „Presserwisu”. Pewniakiem na stanowisko prezesa TVP jest Jacek Kurski.

Paczuska była m.in. zastępcą kierownika „Wiadomości”, gdy redakcją kierował Jacek Karnowski. Jako szefowa newsów w TVP zastąpi Tomasza Syguta, dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Sama jednostka ma się zmienić w Agencję Informacji. Według nieoficjalnych źródeł zastępcą Paczuskiej odpowiedzialnym za kanał TVP Info ma być Marek Pyza, dziennikarz tygodnika „W Sieci”. - Nic mi o tym nie wiadomo – powiedział nam wczoraj Marek Pyza. Dziś stanowczo dodaje: "Nie będę miał nic wspólnego z TVP Info, ani inną redakcją telewizyjną. W moim życiu zawodowym nic się nie zmienia".
Marzena Paczuska na nasze pytanie w sprawie objęcie kierownictwa nad newsami TVP nie odpowiedziała. O tym, że może zostać szefową Agencji Informacji, pisaliśmy w „Presserwisie” już na początku grudnia. Wtedy Marzena Paczuska powiedziała nam, że „dopóki nie ma ustawy” mówienie o obsadzie stanowisk „nie ma żadnych podstaw”. W środę ustawa mająca zmienić zarządy i rady nadzorcze mediów publicznych została przyjęta przez Sejm, dziś zajmuje się nią Senat. Nowych szefów TVP i publicznych rozgłośni radiowych można się więc spodziewać z początkiem 2016 roku, bo zmiana ma się odbyć bez vacatio legis.
Jeśli chodzi o stanowisko prezesa TVP, pewniakiem jest Jacek Kurski, obecnie podsekretarz stanu w ministerstwie kultury. Z Jackiem Kurskim nie udało nam się skontaktować.

(RUT, 31.12.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 31, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Senat poparł skrócenie kadencji władz TVP i Polskiego Radia

Senat zdążył w sylwestra poprzeć nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która skraca kadencje obecnych zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Teraz nowe przepisy czekają na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 57 senatorów, 23 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasają, a ich nowe organy będą powoływane przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych". Nowela wchodzi w życie następnego dnia po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw i traci moc z dniem 30 czerwca 2016 roku.
Zarządy spółek mediów publicznych będą działać w dotychczasowym składzie do czasu powołania nowych władz na podstawie zmienionych przepisów. Nie będą mogły jednak - bez zgody ministra skarbu państwa - "dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani czynności z zakresu prawa pracy, z których wynikałyby dla spółki nowe zobowiązania".
Według Prawa i Sprawiedliwości zmiany te przyczynią się do "racjonalizacji i obniżenia kosztów zarządzania spółkami publicznej radiofonii i telewizji oraz przywrócenia w nich standardów zawodowych i etycznych, jakich wymaga realizacja misji publicznej". Zdaniem autorów nowych przepisów, ustawa stanowi pierwszy etap reformy mediów publicznych, zmierzającej do ustanowienia systemu mediów narodowych. "Jego filarami będą instytucje niemające charakteru spółek akcyjnych, którym zapewni się stabilne źródła finansowania. Stworzenie nowego systemu organizacji i finansowania mediów narodowych wymaga kilku miesięcy intensywnych prac i będzie następnym etapem reformy" - wskazują autorzy. (PAP)
 

(31.12.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo