Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 10, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nominowani do Grand Press 2015

.

Dziś wieczorem oprócz Dziennikarza Roku 2015 poznamy laureatów nagród Grand Press za najlepsze materiały dziennikarskie. Zwycięzców ogłosimy na gali, która rozpocznie się o godz. 19.30 w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny w Warszawie.

Transmisję wideo będzie można oglądać na stronie Grandpress.pl oraz WP.tv. Wydarzenie będziemy relacjonować na Facebooku (profil MiesiecznikPress) i Twitterze (@PressRedakcja). Oto lista nominowanych materiałów do Grand Press w poszczególnych kategoriach:

(w nawiasie: medium, w którym materiał został opublikowany)

Kategoria NEWS
1/ „Ustawianie konkursów w NIK? Prokuratura chce uchylenia immunitetów Kwiatkowskiemu i Buremu” – materiał Macieja Dudy i Roberta Zielińskiego (TVN24.pl), którzy ujawnili, że prokuratura zarzuca prezesowi NIK Krzysztofowi Kwiatkowskiemu wpływanie na wyniki konkursów na dyrektorów delegatur, a szefowi klubu parlamentarnego PSL Janowi Buremu wpływanie na szefa NIK, by w kierownictwie delegatury zasiadł jego człowiek.
2/ „Afera madrycka” – news Jacka Czarneckiego (Radio Zet) o tym, że posłowie PiS Adam Hofman i Mariusz Kamiński, jadąc w parlamentarną delegację do Madrytu, pobrali z Kancelarii Sejmu diety na wyjazd samochodem, ale polecieli tam tanimi liniami, wyłudzając w ten sposób pieniądze z budżetu.
3/ Cykl „Nowe stenogramy smoleńskie” – Tomasz Skory (RMF FM) ujawnił, że są nowe stenogramy rozmów prowadzonych na pokładzie Tu-154 tuż przed katastrofą w Smoleńsku i że udało się odczytać 30 proc. słów więcej, niż podano we wcześniejszych stenogramach.
4/ „SKOK bez przeszkód” – tekst Anny Gielewskiej (opublikowany we „Wprost”) o tym, że przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego wysłał list do najważniejszych osób w państwie z informacją, iż współzałożyciel SKOK senator Grzegorz Bierecki wyprowadził kilkadziesiąt milionów złotych do spółki, której jest dziś właścicielem i prezesem.
5/ „Nauczycielka podczas lekcji uciszała dzieci, zaklejając im usta taśmą” – news Tomasza Jankowskiego (Radio Zet) ujawniający dramat uczniów zerówki z podstawówki w Szczodrem na Dolnym Śląsku, wobec których nauczycielka stosowała groźby i niecodzienne kary.
6/ Cykl „Afera Bury – Schossler” – Marek Balawajder i Krzysztof Zasada (RMF FM) ujawnili, że pomiędzy szefem klubu parlamentarnego PSL Janem Burym a wiceszefem policji generałem Mirosławem Schosslerem dochodziło do nieformalnych spotkań, a poseł wykorzystał policję do rozgrywek politycznych.
7/ „Koszmar młodej matki. Urodziła nie swoje dziecko” – Mariusz Parkitny („Głos Szczeciński”) ujawnił, że podczas zabiegu in vitro w szpitalu klinicznym w Policach doszło do pomyłki, w wyniku której kobieta urodziła córkę, która nie jest jej biologicznym dzieckiem.
Kategoria DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE
1/ Cykl „Jak wyjaśniano sprawę Grabarczyka? Nagrane rozmowy polityków PO i PiS”,
„13 faktów, po których nastąpiła dymisja Grabarczyka” – Maciej Duda i Robert Zieliński (Tvn24.pl) opisali, w jaki sposób organy ścigania dowiedziały się, że minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk nielegalnie otrzymał pozwolenie na broń, i jak prokuratura starała się nie wyjaśnić tej sprawy.
2/ „Przychodzę na grób do kogoś innego” – materiał Tomasza Patory („Superwizjer”, TVN) będący efektem ponadośmioletniego dziennikarskiego śledztwa. Autor pokazał, że z winy jednego ze śląskich krematoriów tysiące rodzin mogły pochować prochy nie swoich bliskich.
3/ Cykl „Hotel robotniczy”, „Bałtyk, moja własność” – teksty Wojciecha Cieśli i Michała Krzymowskiego („Newsweek Polska”); dziennikarze opisali, jak przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda i jego rodzina spędzali za darmo wczasy w luksusowych apartamentach kołobrzeskiego hotelu „Bałtyk”, obsługiwani przez pracowników na umowach śmieciowych.
4/ „Działy Czarnowskie” – materiał Anny Szpręglewskiej i Leszka Ciechońskiego („Magazyn Ekspresu Reporterów”, TVP 2) pokazujący bezkarność Marka N., oszusta podającego się za księdza. Za prowadzenie domów opieki dla osób starszych – które okradał i więził – był już kilkakrotnie karany, a mimo to wciąż prowadzi taki ośrodek w Działach Czarnowskich.
5/ Cykl „Niebezpieczne związki?”, „Ukrócone mętne związki”, „Urząd Miasta bada swoje związki z Inter-Systemem” – teksty Jacka Harłukowicza („Gazeta Wyborcza Wrocław”) o tym, jak jednej grupie kapitałowej udało się przez lata zdominować zamówienia publiczne dla wrocławskiego magistratu.
6/ Cykl „Krystian jestem, zostań moją dziwką”, „Ofiara gangu sutenerów” – Marta Bilska i Mikołaj Podolski (magazyn „Reporter”) opisali sutenerską działalność słynnego „Krystka z Sopotu” i prawdopodobieństwo związku gangu sutenerów z głośną sprawą zaginięcia Iwony Wieczorek.
7/ Cykl „Nie odpuszczę do końca”, „Nietykalni” – materiały Pawła Kaźmierczaka („Magazyn Ekspresu Reporterów”, TVP 2) o zastraszanych przedsiębiorcach, którzy stali się ofiarą grupy przestępczej, a współpracowali z nią m.in. ludzie z łódzkiego wymiaru sprawiedliwości.
Kategoria PUBLICYSTYKA
1/ „Wielka nuda małej stabilizacji” – tekst Michała Olszewskiego (opublikowany w „Tygodniku Powszechnym”) o tym, że polska klasa średnia przespała ostatnie ćwierćwiecze, a prawica w tym czasie budowała mity, dzięki którym PiS wrócił do władzy.
2/ „Już zapomnieliśmy o torturach CIA?” – pyta Jakub Dymek (Krytykapolityczna.pl), zdziwiony, że polskie media wciąż uznają tortury w Starych Kiejkutach za nie nasz problem.
3/ „Grube miliardy złotych za przywileje silnych” – tekst Zbigniewa Bartusia („Dziennik Polski”) prezentujący sugestywne dane, jak budowlaniec czy kasjerka składają się na emeryturę i ubezpieczenie zdrowotne dla rolników.
4/ „Zapał kontrreformatorów” – Karolina Lewestam („Dziennik Gazeta Prawna”) wieszczy długą serię małych zwycięstw prawicy, dowodząc, że w starciu wartości wygrywają te, które można głośno wykrzyczeć.
5/ Cykl „Hala odlotów – Kultura i polityka”, „Hala odlotów – Dlaczego Kościół ma problem z seksem?” – uczestnicy kultowego już programu w TVP Kultura rozmawiają z przyszłymi posłami o zadaniach kultury, a w drugiej debacie – o stosunku Kościoła katolickiego do seksu.
6/ „Jak pamiętać ludobójstwo” – audycja radiowa Dariusza Rosiaka „Raport o stanie świata” (Program III Polskiego Radia), w której autor wyjaśnia, dlaczego eksterminacja Ormian nie jest w Turcji uznana za ludobójstwo.
7/ „Państwo w państwie: Historia państwa Czerpak wraz z jej kontynuacją” – odcinek programu emitowanego w Polsacie i Polsat News, w którym redakcja przedstawia urzędniczą paranoję, której ofiarą padli państwo Czerpak: gdy chcąc rozbudować dom, odkryli, że przez ich działkę biegnie wodociąg, którego nigdy nie było na mapach; nie ukarano winnych zaniedbania, tylko wydano nakaz rozbiórki ich domu.
Kategoria REPORTAŻ PRASOWY
1/ „Miłość z piasku” – reportaż Anny Śmigulec („Gazeta Wyborcza – Duży Format”), opowieść o miłości, która spełniła się po 43 latach.
2/ „Oddział chorych ze strachu” – wstrząsający reportaż Justyny Kopińskiej („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) ujawniający bezkarność byłej ordynator oddziału dla młodzieży szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim, która do dziś nie poniosła kary za znęcanie się nad chorymi.
3/ „Rozmowa z ojcem” – reportaż wyznanie Jarosława Mikołajewskiego („Gazeta Wyborcza – Magazyn Świąteczny”), w którym syn rysuje pełen emocji obraz ojca, odkrywając po latach, jak bardzo są podobni.
4/ „Pisarz, który wymyślił wojnę” – reportaż Grzegorza Szymanika („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) o trzech pisarzach ze wschodniej Ukrainy, autorach książek o wojnie na Ukrainie. Tylko że oni wymyślili wojnę, zanim ta rzeczywiście do nich przyszła.
5/ „Szklane dreszcze” – reportaż Grzegorza Szymanika („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) o wirtualnej rzeczywistości, w jakiej żyją, wydają pieniądze i zarabiają użytkownicy portali kamerkowych.
Kategoria REPORTAŻ RADIOWY
1/ „Leon i Czesio. Żyd i Polak w jednym stali domu. 70 lat później” – reportaż Romana Adamskiego (Polskie Radio Rzeszów) o polskiej rodzinie Półzięciów, którzy w czasie wojny przez ponad dwa lata ukrywali w swoim domu pięcioro Żydów.
2/ „Między prawdą a prawdą” – reportaż Patrycji Gruszyńskiej-Ruman i Waldemara Kasperczaka
(wyemitowany w Programie I Polskiego Radia) opowiadający o tym, że Wojciech Sumliński od lat uważa Waldemara Chrostowskiego, kierowcę księdza Popiełuszki, za współpracownika SB. Chrostowskiego bronią nieliczni przyjaciele, a on sam się bronić już nie zamierza.
3/ „Margita” – reportaż Mariusza Kamińskiego (Polskie Radio Lublin), historia uratowania słowackiej Żydówki, która przeżyła dwa lata ukryta w jamie pod psią budą w gospodarstwie państwa Sadurskich.
4/ „Gówniany interes” – reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet (Polskie Radio Lublin) o tym, jak Unia Europejska pogorszyła interesy właścicieli szaletów miejskich, a ZUS potrafi ich tylko dobić.
5/ „Chodźcie, złapali wiedźmę!” – reportaż Pawła Drozda (Program III Polskiego Radia) o chrześcijanach z Papui Nowej Gwinei, którzy łączą swą wiarę z magią, poligamią i polowaniem na czarownice.
Kategoria REPORTAŻ TELEWIZYJNY
1/ „Prostytutka. Łajza bez szkoły” – reportaż Rafała Zalewskiego („Interwencja”, Polsat) o 30-letniej Dorocie, która od czterech lat jest nękana przez stalkera, a żadne państwowe służby nie chcą jej pomóc.
2/ „Byliśmy braćmi” – reportaż Arlety Bojke o Ukraińcach, którzy poszli walczyć za ojczyznę, choć muszą zabijać tych, z którymi kiedyś mieszkali po sąsiedzku.
3/ „Sześć metrów do nieba” – reportaż Wojciecha Bojanowskiego (TVN 24) z Melilli na granicy Maroka z Hiszpanią, gdzie codziennie setki mieszkańców Afryki Zachodniej próbuje przeskoczyć 6-metrowy płot odgradzający ich od lepszego życia.
4/ Cykl „Patryku, Karolino, szukam was” – Milena Sławińska („Interwencja”, Polsat) pomaga 32-letniej Paulinie Kubiak znaleźć przyrodnie rodzeństwo, z którym rozdzielono ją wiele lat temu.
5/ „Zemsta krwi” – reportaż Tomasza Sekielskiego („Po prostu”, TVP 1) opowiadający o wielowiekowej tradycji w Albanii polegającej na stosowaniu prawa zwyczajowego „śmierć za śmierć”, w wyniku którego ok. 5 tys. osób w tym kraju musi się ukrywać przed nielegalną zemstą.
6/ „Huczne szkolenie radnych” – reportaż Artura Borzęckiego („Interwencja”, Polsat) o tym, jak zadłużona gmina Obrowo zafundowała swoim radnym szkolenie w Zakopanem, a właściwie pięciodniową wycieczkę z atrakcjami.
7/ „Święta wojna Rosjan” – reportaż, w którym Barbara Włodarczyk (TVP 1), idąc tropem historii hymnu wojennego „Święta wojna”, rozbiera dumę i duszę Rosjan na czynniki pierwsze i podaje je widzowi na tacy.
Kategoria WYWIAD
1/ „Jest czas obłapiania i jest czas miłości” – rozmowa Katarzyny Kubisiowskiej („Gazeta Wyborcza – Magazyn Świąteczny”) z pisarzem Jerzym Pilchem o tym, jak choroba zmieniła jego postrzeganie starości.
2/ „Zupa z maryśki” – wywiad Piotra Pacewicza („Gazeta Wyborcza – Wysokie Obcasy”) z Dorotą Gudaniec, matką Maksa, pierwszego dziecka leczonego w Polsce marihuaną medyczną.
3/ „Wiem, że już nigdy nie założę nogi na nogę” – Majka Lisińska-Kozioł („Dziennik Polski”) rozmawia z Magdaleną Sipowicz, ofiarą katastrofy kolejowej pod Szczekocinami, która od trzech lat uczy się żyć na nowo.
4/ „Byłem oportunistą” – wywiad Roberta Mazurka („Plus Minus. Rzeczpospolita”) z Józefem Oleksym, w którym polityk podsumowuje swoje życie.
5/ „Trans z Jezusem” – rozmowa Błażeja Strzelczyka („Tygodnik Powszechny”) z Kingą Kosińską, która opowiada, jak trudno osobom po korekcie płci zyskać akceptację w społeczeństwie i Kościele.
6/ „Kiedy w lustrze nie widzisz szkieletu” – rozmowa Ewy Wołkanowskiej-Kołodziej („Gazeta Wyborcza – Wysokie Obcasy”) z partnerem anorektyczki o tym, jak ta choroba potrafi zniszczyć związek.
Kategoria DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE
1/ „Wskaźnik absurdu” – tekst Rafała Drzewieckiego („Dziennik Gazeta Prawna”) o tym, że kariera naukowca zależy dziś od liczby zdobytych przez niego punktów za publikacje, a nie od ich wartości.
2/ „Dieslom dziękujemy!” – tekst Artura Włodarskiego („Gazeta Wyborcza”) pokazujący, że Europejczycy trują się spalinami diesli, a Polacy podwójnie, bo wycinanie filtrów jest masowe i bezkarne.
3/ Cykl „Podręcznik nowej ekonomii”: „Kompromitacje nie tylko dawnej ekonomii”, „Człowiek, który powalił Arnolda”, „Patenty kontra postęp”, „Kapitał chciałby być kosmopolitą”, „Dobry rząd i inne legendy” – teksty Sebastiana Stodolaka (ObserwatorFinansowy.pl) w przystępny sposób wyjaśniające najważniejsze zagadnienia i zjawiska współczesnej ekonomii.
4/ „Bomba, która wstrząsnęła światem” – multimedialny (film + tekst) materiał Karola Jałochowskiego („Polityka”) poświęcony projektowi Manhattan, który doprowadził do wyprodukowania amerykańskiej bomby atomowej.
5/ „Lek na raka obala teorię Einsteina” – tekst Łukasza Lamży („Tygodnik Powszechny”), w którym autor udowadnia, że największe instytucje naukowe świata, walcząc o obecność w mediach, nauczyły się przedstawiać tematy prowadzonych przez nie badań w atrakcyjny sposób.
6/ „CDA.pl, czyli Czasem Dane Admin usunie” – tekst Sylwii Czubkowskiej („Dziennik Gazeta Prawna”) na temat portalu CDA.pl, który, działając zgodnie z prawem, jest jednak kopalnią pirackich treści.
7/ „Haruj całe życie, będziesz biedny” – tekst Aleksandry Lipczak („Gazeta Wyborcza – Magazyn Świąteczny”), w którym autorka dowodzi, że pracując mniej, pracujemy lepiej, a przepracowane nadgodziny wcale nie zapewniają dobrobytu.
Nagrody Grand Press przyznawane są za najlepsze materiały dziennikarskie mijającego roku. Do konkursu zgłoszono 668 prac. Jury nominowało do finału 51 materiałów. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymują czek o równowartości 1000 euro.
Nagrody Grand Press przyzna jury w składzie: Marek Błoński (Polska Agencja Prasowa), Roman Czejarek (Program I Polskiego Radia), Ewa Ewart (TVN 24), Piotr Gabryel („Tygodnik do Rzeczy”), Renata Gluza („Press”), Jerzy Jurecki („Tygodnik Podhalański”), Marcin Kowalczyk („Express Ilustrowany”), Piotr Mucharski („Tygodnik Powszechny”), Jacek Snopkiewicz (Telewizja Polska), Andrzej Skworz („Press”), Radosław Sławiński (Polsat Play), Tadeusz Sołtys (RMF FM), Marek Twaróg („Dziennik Zachodni”), Michel Viatteau (Agence France-Presse), Jacek Żakowski („Polityka”).
Mecenas konkursu Grand Press 2015: KGHM Polska Miedź SA
Sponsorzy konkursu i gali: PGE Polska Grupa Energetyczna i Grupa Żywiec
Partner nagrody Grand Press Economy: PKO Bank Polski
Partner nagrody Grand Press Digital: Google
Partner kategorii dziennikarstwo specjalistyczne: Polskie LNG
Partnerzy gali: Press-Service Monitoring Mediów
Fundatorzy nagród: Nova, Adam Feliks Próchnik.

(10.12.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.