Dział: PRASA

Dodano: Listopad 20, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wojciech Cieśla i grupa europejskich dziennikarzy skarżą Parlament Europejski

Wojciech Cieśla, dziennikarz tygodnika "Newsweek Polska", i 28 dziennikarzy ze wszystkich krajów Unii Europejskich złożyli w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu skargę na Parlament Europejski. Chodzi o odmowę udostępnienia im informacji dotyczących wydatków posłów do PE.

Polskę w skardze reprezentuje Wojciech Cieśla. Złożył ją jednak w swoim własnym imieniu, a nie w imieniu redakcji "Newsweek Polska". Dotyczy ona odmowy wydania przez PE kopii dokumentów poświadczających wydatki posłów z wszystkich państw Unii (skarga dotycząca irlandzkich posłów zostanie złożona w późniejszym terminie) w ostatnich czterech latach. "Głęboko wierzymy, że dokumenty dotyczące wydatków publicznych pieniędzy przez posłów w trakcie ich pracy są i muszą być informacją publiczną" - piszą autorzy skargi w swoim oficjalnym stanowisku. Poza Cieślą są to m.in dziennikarze niemieckiego tygodnika "Stern", holenderskiej telewizji publicznej NOS, austriackiej telewizji publicznej ORF i duńskiego tabloidu "Ekstra Bladet".
- Pomysł złożenia skargi wyszedł od słoweńskiej dziennikarki Anuski Delic. Każdy z nas złożył w Parlamencie Europejskim dwie prośby o ujawnienie informacji o wydatkach posłów ze swojego kraju: w czerwcu i w sierpniu. Każdy z nas otrzymał decyzję odmowną, dlatego zdecydowaliśmy się złożyć skargę - tłumaczy Wojciech Cieśla.

(JM, 20.11.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.