Dział: PRASA

Dodano: Listopad 09, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Art Invest żąda od „GW” 78 sprostowań, redakcja nie zamierza ich publikować

W ubiegłym tygodniu „Gazeta Wyborcza” (Agora SA) publikowała teksty opisujące sprawę Krystiana W., przestępcy z Trójmiasta o pseudonimie "Krystek". W artykułach wskazywano na jego powiązania z firmą Art Invest, w której pracował. Firma domaga się od gazety i serwisu Wyborcza.pl przeprosin i 78 sprostowań. "GW" nie zamierza spełnić tych żądań.

- Sprostowania spotkają się z odmową, ponieważ są bezzasadne. Być może będziemy jednak przytaczać ich fragmenty, gdyż część z nich jest groteskowa - mówi Piotr Rogowski, prawnik Agory. W piątkowym artykule „GW” pod tytułem „Chcą uciszyć dziennikarzy” Mariusz Jałoszewski wyśmiewa stwierdzenie: „Nieprawdziwa jest sugestia, że dawny klub Blue Velvet jest chatką-kopulatką. Lokal ten pełni funkcje magazynowo-socjalne".
Sprostowań żądają Marcin Turczyński, były wiceprezes Fundacji Multidyscyplinarne Centrum Kulturalno-Artystyczne, która zarządza Zatoką Sztuki, a także spółki Art Invest, do których należą trójmiejskie kluby. W przesłanych do redakcji „GW” oświadczeniach firma odcina się od nielegalnych działań „Krystka” (były prezes spółki siostry firmy Art Invest, podejrzany o wykorzystywanie seksualne i szantażowanie nieletnich dziewczyn).
– „Krystek” jest nie tylko pośrednio związany z Zatoką Sztuki. Wszystko wskazuje na to, że dopuścił się gwałtu w lokalu, który wówczas należał do Marcina Turczyńskiego – uważa Piotr Głuchowski, dziennikarz „GW”, współautor tekstów poświęconych sprawie Krystiana W.
Art Invest zaznacza, że w razie odmowy publikacji sprostowań firma złoży pozew o odszkodowanie. - Żaden pozew sądowy do nas nie trafił - mówi Piotr Rogowski.
We wrześniu br. firma złożyła pozew przeciwko miesięcznikowi kryminalnemu "Reporter" (Milenium Media). Chcą, aby dziennikarze zapłacili 50 tys. zł na rzecz schroniska dla zwierząt. Miesięcznik ten ma też sądowy zakaz pisania o powiązaniach Zatoki Sztuki z „Krystkiem”.

(IKO, 09.11.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.