Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 16, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dwa kanały Grupy ZPR rywalizują ze sobą o miejsce na multipleksie

Array

Grupa ZPR ubiega się o koncesję we wszystkich czterech konkursach na ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej, ale w jednym z nich startuje podwójnie – raz indywidualnie, drugi raz ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. W pierwszej propozycji planuje w ramówce więcej rozrywki, w drugiej – filmów.

Chodzi o konkurs na kanał uniwersalny, który co najmniej 30 proc. czasu emisji przeznaczy na filmy fabularne, seriale i audycje rozrywkowe, a oprócz tego będzie nadawał m.in. programy informacyjne i publicystyczne. O taką koncesję ubiega się siedmiu wnioskodawców: Telewizja Polsat, Telewizja Puls, Cyfrowe Repozytorium Filmowe (udziałowcem spółki jest Kino Polska), AETN (A+E Networks), TV Spectrum (ZPR), PTA (Agora) oraz TV Film. Ta ostatnia spółka została założona przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Kino Świat oraz firmy Time SA i International Communication – obie należą do Grupy ZPR, która w ten sposób rywalizuje w tym konkursie sama ze sobą. - Oprócz wniosku Stowarzyszenia Filmowców Polskich, z którym współpracujemy, złożyliśmy też własną, odrębną ofertę, bo proponujemy w niej zupełnie inny kanał – mówi Zbigniew Benbenek, przewodniczący rady nadzorczej i główny akcjonariusz ZPR. Wyjaśnia, że SFP chce uruchomić stację, w której będą dominować filmy polskiej produkcji. - To byłby taki kanał dystrybucyjny i zarazem wsparcie dla rodzimego rynku kinematografii – podkreśla Benbenek. Natomiast w ramówce kanału przygotowywanego przez należącą do ZPR spółkę TV Spectrum ma być więcej rozrywki, seriali i pozycji z gatunku scripted docu. - Filmowcy w swoim kanale nie nastawiają się na zakupy programowe, lecz własną produkcję. My jako ZPR nie mamy takich możliwości, dlatego złożyliśmy inną ofertę programową – wskazuje Zbigniew Benbenek. Wspiera jednak projekt SFP. - Czasami lepiej się podzielić tortem. Kanał filmowców wspierałby polską produkcję filmową i byłby wyżej pozycjonowany. Ważny jest sukces. A czy będziemy w tym projekcie jedynym, czy mniejszościowym udziałowcem, to już rzecz drugorzędna. I tak na tym zarobimy – dodaje szef ZPR.
W biznesplanie wszystkich czterech kanałów na ósmy multipleks Grupa ZPR przyjęła, że nowa stacja zacznie zarabiać najpóźniej po trzech latach. - Jedną z podstawowych pozycji kosztów nowego kanału będą opłaty dla Emitelu (został operatorem MUX 8 – przyp. red.), które w skali dziesięciu lat wyniosą kilkadziesiąt milionów złotych – mówi Zbigniew Benbenek. Przypomnijmy, że Emitel dostał już od Urzędu Komunikacji Elektronicznej rezerwację częstotliwości ósmego multipleksu.
UKE nie rozstrzygnął jeszcze natomiast postępowania o unieważnienie konkursu na ten multipleks, wszczętego na wniosek dwóch konkurentów Emitelu: Polskiego Operatora Telewizyjnego (wspólna spółka TVN i Polsatu) i Time (ZPR).

(RUT, 16.10.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.