Dział: INTERNET

Dodano: Sierpień 18, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wikipedia z blokadą na użytkowników Neostrady, to efekt walki z trollami

(fot. pixabay.com)

Administratorzy Wikipedii zdecydowali o zablokowaniu użytkowników korzystających z Neostrady (Orange). Serwis walczy w ten sposób z wandalizmem w sieci i mową nienawiści.

- Wszelkie blokady Wikipedii i siostrzanych serwisów są zakładane na jakiś okres: dzień, kilka dni lub dłużej – do czasu rozwiązania problemu będącego przyczyną blokady. W tym przypadku blokada jest na rok, bo nie wiadomo, kiedy uda się problem rozwiązać – mówi "Presserwisowi" Krzysztof Machocki, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Wikimedia Polska.
Założona w sobotę 15 sierpnia blokada nie oznacza, że użytkownicy Neostrady nie mogą z Wikipedii korzystać. - Nie mogą jej jednak edytować bez zalogowania się na konto użytkownika – informuje Krzysztof Machocki. Jak wyjaśniono na stronie Wikimedii, „powodem blokady są długotrwałe, notoryczne wandalizmy, polegające na niszczeniu i kasowaniu treści artykułów encyklopedycznych, stron współpracy oraz stron użytkowników, trollowaniu, obrażaniu i stosowaniu gróźb karalnych wobec innych użytkowników, propagowaniu postaw nazistowskich i gloryfikowaniu zbrodniarzy wojennych”. Łącznie zablokowano ponad 0,5 mln adresów IP z Neostrady. Poprzednią blokadę Neostrady założono w 2012 roku (też na rok). Jak podaje Gazeta.pl, zablokowano wtedy też adresy z usług mobilnych Orange. - W przeszłości blokowany był również Play – mówi Krzysztof Machocki, podkreślając, że tak duże blokady to rzadkość. - Większość użytkowników korzysta i współtworzy Wikipedię w dobrej wierze. Trolle to margines – podkreśla Machocki. - Musimy jednak jakoś walczyć z mową nienawiści. Przypuszczamy, że powodem obecnej blokady Neostrady jest jeden zawzięty troll – dodaje. W komunikacie na Wikimedii czytamy ponadto, że Orange „nie reagował na wysyłane e-maile z prośbami o interwencję, a inne możliwości rozwiązania sytuacji zostały wyczerpane” i dlatego zdecydowano o blokadzie edycji dla niezalogowanych użytkowników.
Blokada jest środkiem, po który serwis sięga w ostateczności. Pierwszą linią obrony przed sieciowymi wandalami są boty wychwytujące podejrzane linki (np. do stron z kłamstwami oświęcimskimi). - Druga linia obrony to ludzie monitorujący zakładkę z ostatnimi zmianami – wylicza rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska. - Dopiero kiedy zwrócenie uwagi i dyskusja nie dają rezultatu, administratorzy Wikipedii decydują się na blokadę – podsumowuje.

(RUT, 18.08.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: INTERNET

Dodano: Sierpień 19, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"BuzzFeed" wejdzie do Japonii

(fot. pixabay.com)

Serwis "BuzzFeed" wkrótce pojawi się na rynku japońskim - ujawnił dziennik “Financial Times”.

Według gazety, amerykański serwis założył spółkę jonit venture wraz z portalem Yahoo Japan. "BuzzFeed" jest jej większościowym udziałowcem - kontroluje 51 proc. udziałów. Celem wspólnego przedsięwzięcia jest utworzenie japońskiej wersji językowej popularnego serwisu. Termin jej debiutu nie został ujawniony.
Dotychczas przy okazji ekspansji na zagraniczne rynki, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Brazylii i Indiach, "BuzzFeed" nie współpracował z lokalnymi partnerami.

(LL, 19.08.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.