Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 13, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ryszard Kalisz i Aleksander Kwaśniewski grożą gazetom pozwem

Okładka "Tygodnika Do Rzeczy" z 6 lipca br.

Poseł Ryszard Kalisz oraz były prezydent Aleksander Kwaśniewski zapowiadają, że pozwą redakcje "Tygodnika Do Rzeczy", "Fakt” i "Super Express" za publikację treści nagrania z ich podsłuchanej rozmowy.

6 lipca br. „Tygodnik Do Rzeczy” (Orle Pióro) opublikował fragment rozmowy polityków, pod tytułem okładkowym: „Kupią, sprzedadzą, zdradzą, zniszczą”. Zapis rozmów opublikowały także "Fakt" i "Super Express".
Ryszard Kalisz opublikował w piątek oświadczenie, w którym poinformował, że naruszono jego dobra osobiste, ponieważ gazety "opublikowały pochodzące z przestępstwa nagrania całkowicie prywatnego spotkania przyjaciół w niedzielny wieczór sprzed prawie dwóch lat". Drogę sądową zapowiada też Aleksander Kwaśniewski, który w ubiegłym tygodniu tłumaczył w stacji TVN 24 BiŚ, że spotkanie z Ryszardem Kaliszem było prywatne.
Redakcja "Do Rzeczy" podtrzymuje, że zapis rozmowy polityków został upubliczniony w interesie publicznym.

(IKO, PAP, 13.07.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 13, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wydawcy pracują nad skuteczniejszą ochroną artykułów prasowych przed kradzieżą

(fot. freerangestock.com)

Wydawcy zrzeszeni w Izbie Wydawców Prasy przygotowują system monitorowania i egzekwowania przypadków kradzieży artykułów prasowych. Ma to być kolejny krok w walce o ochronę treści po wprowadzeniu „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”.

- Dostrzegamy nową kulturę złodziejską w zakresie kradzieży artykułów prasowych: poza tekstami przywłaszczanymi w całości pojawia się coraz więcej omówień, streszczeń bądź form ograniczonego cytowania – mówi Wiesław Podkański, prezes Izby Wydawców Prasy. IWP zamierza wprowadzić narzędzia, które ułatwią monitoring w zakresie nielegalnego kopiowania treści oraz egzekwowanie kar za naruszenie praw autorskich. - Jesteśmy na etapie rozmów z kancelariami prawnymi. Nasze rozwiązania zamierzamy wprowadzić jesienią – zapewnia Podkański, ale szczegółów na razie nie ujawnia.
To ma być kolejny krok wydawców w walce o ochronę treści prasowych po wprowadzeniu w styczniu br. „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”. Zgodnie z nim nie wolno bez posiadania licencji rozpowszechniać aktualnych artykułów prasowych dotyczących tematów politycznych, gospodarczych i społecznych w ciągu doby od ich publikacji. Artykuły podlegające regulaminowi są specjalne oznaczane.
W chwili wprowadzenia regulaminu objęto nim 27 tytułów prasowych. Teksty zaczęły oznaczać m.in. "Dziennik Gazeta Prawna" (Infor Biznes), "Puls Biznesu" (Bonnier Business Polska), "Parkiet" i "Rzeczpospolita" (Gremi Business Communication), "Tygodnik Powszechny" (Tygodnik Powszechny), dzienniki Polska Press Grupy i Polska Agencja Prasowa. Po wakacjach regulamin korzystania z artykułów prasowych wprowadzi w swoich tytułach także Ringier Axel Springer Polska. - Warto podejmować wszelkie działania, które mogą poprawić prawną sytuację wydawców w sporach z osobami czy instytucjami, które dopuszczają się nielegalnego korzystania z naszych zasobów – informuje Anna Marucha, rzeczniczka RASP.

(IKO, 13.07.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.