Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 07, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rzecznik Wikipedii pisze w sprawie biogramu Tomasza Lisa

Po tym jak Tomasz Lis zagroził na swoim blogu, że pozwie Wikipedię, za błędne informacje dotyczące jego rodziców, rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska, wyjaśnia, jak działa społeczność wikipedystów.

Tomasz Lis na blogu w serwisie NaTemat.pl napisał, że w jego biogramie w Wikipedii jest "PIS-owska fałszywka" dotycząca jego rodziców. Zagroził, że jeżeli nie zostanie usunięta, to wytoczy Wikipedii proces. Po tej publikacji kwestionowany przez niego fragment biogramu został zmieniony. Do sprawy odniósł się Krzysztof Machocki, rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska, który zapewnia, że "nie ma związku przyczynowo-skutkowego między groźbami pozwu sądowego wystosowanymi przez Tomasza Lisa, a usunięciem błędnych informacji z Wikipedii przez wikipedystów", bo "za każde zdanie dodane do Wikipedii odpowiedzialny jest ten użytkownik, który je dodał". Zaznacza, ze Wikipedia jest społecznością, a nie redakcją z redaktorem naczelnym, kolegiami, komitetem redakcyjnym i sztywną strukturą. Dlatego trudno byłoby jej wytoczyć proces.
"To nie Wikipedia dodała bzdury na temat biografii Tomasza Lisa, tylko anonimowy internauta. I to nie Wikipedia je usunęła, a konkretny wikipedysta" - dodaje Machocki.
Zapewnia, że administratorzy projektu nie mają większego wpływu na treść Wikipedii niż dowolny jej czytelnik, a ich rola jest czysto techniczna. "W przypadku zauważenia błędu w Wikipedii najprościej jest… zwyczajnie go poprawić" - radzi Machocki.

(07.07.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.