Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 06, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wikipedia usunęła informacje o rodzicach Tomasza Lisa

Po tym jak Tomasz Lis, redaktor naczelny „Newsweek Polska” zagroził Wikipedii wytoczeniem procesu, z internetowej encyklopedii zniknęły nieprawdziwe informacje o jego rodzicach.

Tomasz Lis na swoim blogu w serwisie NaTemat.pl napisał: „Oto co przeczytałem w Wikipedii. Tomasz Lis urodził się w Zielonej Górze jako syn Stefana Lisa (ur. 1949), oraz matki Wandy. Ojciec Tomasza Lisa z pochodzenia Białorusin, do 1953 r. legitymujący się jako Stiepan Eduardowcz Lisienko), początkowo służył w wojsku polskim jako podoficer polityczny, w późniejszym okresie był etatowym pracownikiem Komitetu Wojewódzkiego PZPR oraz WUSW. Co z tego jest prawdą? To, że urodziłem się w Zielonej Górze oraz to, że jestem synem Stefana i Wandy. Cała Reszta to PIS-owska fałszywka, od wielu miesięcy metodycznie kolportowana na prawicowych forach ”. Dalej dziennikarz zapowiedział, że będzie interweniował w Wikipedii, a jeśli wpis nie zostanie zmieniony, on wytoczy proces. Kwestionowane przez Tomasza Lisa fragmenty zniknęły z serwisu.

(06.07.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 07, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rzecznik Wikipedii pisze w sprawie biogramu Tomasza Lisa

Po tym jak Tomasz Lis zagroził na swoim blogu, że pozwie Wikipedię, za błędne informacje dotyczące jego rodziców, rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska, wyjaśnia, jak działa społeczność wikipedystów.

Tomasz Lis na blogu w serwisie NaTemat.pl napisał, że w jego biogramie w Wikipedii jest "PIS-owska fałszywka" dotycząca jego rodziców. Zagroził, że jeżeli nie zostanie usunięta, to wytoczy Wikipedii proces. Po tej publikacji kwestionowany przez niego fragment biogramu został zmieniony. Do sprawy odniósł się Krzysztof Machocki, rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska, który zapewnia, że "nie ma związku przyczynowo-skutkowego między groźbami pozwu sądowego wystosowanymi przez Tomasza Lisa, a usunięciem błędnych informacji z Wikipedii przez wikipedystów", bo "za każde zdanie dodane do Wikipedii odpowiedzialny jest ten użytkownik, który je dodał". Zaznacza, ze Wikipedia jest społecznością, a nie redakcją z redaktorem naczelnym, kolegiami, komitetem redakcyjnym i sztywną strukturą. Dlatego trudno byłoby jej wytoczyć proces.
"To nie Wikipedia dodała bzdury na temat biografii Tomasza Lisa, tylko anonimowy internauta. I to nie Wikipedia je usunęła, a konkretny wikipedysta" - dodaje Machocki.
Zapewnia, że administratorzy projektu nie mają większego wpływu na treść Wikipedii niż dowolny jej czytelnik, a ich rola jest czysto techniczna. "W przypadku zauważenia błędu w Wikipedii najprościej jest… zwyczajnie go poprawić" - radzi Machocki.

(07.07.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.