Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 22, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dyscyplinarka dla dziennikarki za krytykowanie prezesa TVP

Array

Firma LeasingTeam, która przejęła większość dziennikarzy Telewizji Polskiej, zamierza zwolnić dyscyplinarnie Agatę Ławniczak za jej wypowiedzi krytykujące outsourcing i prezesa TVP Juliusza Brauna.

O zamiarze zwolnienia dziennikarki z jej winy i bez wypowiedzenia firma LeasingTeam (LT) zawiadomiła związek zawodowy Wizja, którego Ławniczak jest członkiem. Kierownictwo LT uzasadnia zwolnienie m.in. nadużywaniem przez Agatę Ławniczak „pracowniczego prawa do krytyki” i naruszeniem tajemnicy przedsiębiorstwa. W piśmie do Wizji wymieniono głównie wywiady dla serwisu Wpolityce.pl i wypowiedzi na konferencji prasowej zorganizowanej przez Wizję w kwietniu br. i relacjonowanej m.in. przez internetowe serwisy „Gazety Wyborczej” i „Rzeczpospolitej”.
Agata Ławniczak powiedziała np., że outsourcing 411 pracowników z TVP do LT „jest pozorny, a jego skutki uderzają w status zawodowy dziennikarzy lub w to, co jeszcze z niego zostało. Agencja LeasingTeam otrzymuje 168 milionów złotych, a TVP pozbywa się swego kapitału, jakim są wykształceni profesjonaliści” (wywiad dla Wpolityce.pl).
- LeasingTeam rozpoczął procedurę zwolnienia dyscyplinarnego pani Agaty Ławniczak ze względu na permanentne nieprzestrzeganie przez nią obowiązujących zasad, naruszanie dobrego imienia firmy, a w konsekwencji utratę przez pracodawcę zaufania, co absolutnie uniemożliwia jej dalsze zatrudnianie – informuje „Presserwis” Andżelika Majewska z zarządu LT. - Pani Agata Ławniczak w swoich wypowiedziach publikowanych na łamach prasy, uciekając się do świadomego i celowego przedstawiania nieprawdziwych informacji, pomawiała i naruszała dobre imię LeasingTeam. Jej zachowania rzutują na dyscyplinę pracy całego zespołu i zakłócają funkcjonowanie firmy. Takie postępowanie jest działaniem nie tylko na szkodę firmy, ale też na szkodę koleżanek i kolegów z pracy. Od wszystkich pracowników wymagamy przestrzegania elementarnych obowiązków pracowniczych – podkreśla. - Zakłócenie funkcjonowania każdej firmy może spowodować m.in. zaburzenie płynności finansowej, np. z powodu utraty kontraktów lub zleceń. Na to żaden odpowiedzialny za swoich pracowników pracodawca nie może sobie pozwolić – dodaje Andżelika Majewska.
Przed przeniesieniem do LT Agata Ławniczak pracowała w poznańskim oddziale TVP. W przeszłości była też zastępcą szefa publicystyki i reportażu TVP 1. Do sprawy swojego zwolnienia odniosła się na łamach Wpolityce.pl, stwierdzając, że jest to „oczywista próba zastraszania innych dziennikarzy”, w imieniu których występowała, i „zapowiedź, że zatykane będą usta tym, którzy mają śmiałość upominać się o dobro wspólne, jakie stanowi telewizja publiczna". Dodała, że „najbardziej przerażające w tym jest przekonanie zarządu LeasingTeam, że naprawdę on może decydować o aktywności zawodowej dziennikarza i obywatela i jest w prawie ustalać, jakie tematy wolno mu publicystycznie podejmować, a od jakich ma trzymać się z daleka. Czy to powrót do metod stanu wojennego…?".
Jak informowaliśmy, LT przeprowadza zwolnienia grupowe osób przejętych z TVP – do zwolnienia wytypowano 78 osób. Z ponad 400 przeniesionych pracowników blisko połowa zrezygnowała z etatów i przeszła na własną działalność gospodarczą – zachęcana do tego przez telewizję i LT. W połowie kwietnia dyscyplinarkę dostał od LT wydawca TVP Info Sławomir Matczak - za odmowę udziału w procesie oceny pracowników przeprowadzanym w marcu i na początku kwietnia.

(RUT, 22.05.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.