Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 22, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dyscyplinarka dla dziennikarki za krytykowanie prezesa TVP

Array

Firma LeasingTeam, która przejęła większość dziennikarzy Telewizji Polskiej, zamierza zwolnić dyscyplinarnie Agatę Ławniczak za jej wypowiedzi krytykujące outsourcing i prezesa TVP Juliusza Brauna.

O zamiarze zwolnienia dziennikarki z jej winy i bez wypowiedzenia firma LeasingTeam (LT) zawiadomiła związek zawodowy Wizja, którego Ławniczak jest członkiem. Kierownictwo LT uzasadnia zwolnienie m.in. nadużywaniem przez Agatę Ławniczak „pracowniczego prawa do krytyki” i naruszeniem tajemnicy przedsiębiorstwa. W piśmie do Wizji wymieniono głównie wywiady dla serwisu Wpolityce.pl i wypowiedzi na konferencji prasowej zorganizowanej przez Wizję w kwietniu br. i relacjonowanej m.in. przez internetowe serwisy „Gazety Wyborczej” i „Rzeczpospolitej”.
Agata Ławniczak powiedziała np., że outsourcing 411 pracowników z TVP do LT „jest pozorny, a jego skutki uderzają w status zawodowy dziennikarzy lub w to, co jeszcze z niego zostało. Agencja LeasingTeam otrzymuje 168 milionów złotych, a TVP pozbywa się swego kapitału, jakim są wykształceni profesjonaliści” (wywiad dla Wpolityce.pl).
- LeasingTeam rozpoczął procedurę zwolnienia dyscyplinarnego pani Agaty Ławniczak ze względu na permanentne nieprzestrzeganie przez nią obowiązujących zasad, naruszanie dobrego imienia firmy, a w konsekwencji utratę przez pracodawcę zaufania, co absolutnie uniemożliwia jej dalsze zatrudnianie – informuje „Presserwis” Andżelika Majewska z zarządu LT. - Pani Agata Ławniczak w swoich wypowiedziach publikowanych na łamach prasy, uciekając się do świadomego i celowego przedstawiania nieprawdziwych informacji, pomawiała i naruszała dobre imię LeasingTeam. Jej zachowania rzutują na dyscyplinę pracy całego zespołu i zakłócają funkcjonowanie firmy. Takie postępowanie jest działaniem nie tylko na szkodę firmy, ale też na szkodę koleżanek i kolegów z pracy. Od wszystkich pracowników wymagamy przestrzegania elementarnych obowiązków pracowniczych – podkreśla. - Zakłócenie funkcjonowania każdej firmy może spowodować m.in. zaburzenie płynności finansowej, np. z powodu utraty kontraktów lub zleceń. Na to żaden odpowiedzialny za swoich pracowników pracodawca nie może sobie pozwolić – dodaje Andżelika Majewska.
Przed przeniesieniem do LT Agata Ławniczak pracowała w poznańskim oddziale TVP. W przeszłości była też zastępcą szefa publicystyki i reportażu TVP 1. Do sprawy swojego zwolnienia odniosła się na łamach Wpolityce.pl, stwierdzając, że jest to „oczywista próba zastraszania innych dziennikarzy”, w imieniu których występowała, i „zapowiedź, że zatykane będą usta tym, którzy mają śmiałość upominać się o dobro wspólne, jakie stanowi telewizja publiczna". Dodała, że „najbardziej przerażające w tym jest przekonanie zarządu LeasingTeam, że naprawdę on może decydować o aktywności zawodowej dziennikarza i obywatela i jest w prawie ustalać, jakie tematy wolno mu publicystycznie podejmować, a od jakich ma trzymać się z daleka. Czy to powrót do metod stanu wojennego…?".
Jak informowaliśmy, LT przeprowadza zwolnienia grupowe osób przejętych z TVP – do zwolnienia wytypowano 78 osób. Z ponad 400 przeniesionych pracowników blisko połowa zrezygnowała z etatów i przeszła na własną działalność gospodarczą – zachęcana do tego przez telewizję i LT. W połowie kwietnia dyscyplinarkę dostał od LT wydawca TVP Info Sławomir Matczak - za odmowę udziału w procesie oceny pracowników przeprowadzanym w marcu i na początku kwietnia.

(RUT, 22.05.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 22, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wieczory wyborcze w telewizji, radiu i Internecie

Media przygotowują na niedzielę specjalne programy poświęcone drugiej turze wyborów prezydenckich.

W TVP 1 i TVP Info wieczór wyborczy (od godz. 20.55) poprowadzą Beata Tadla, Piotr Kraśko i Michał Adamczyk. TVP będzie współpracować z RMF FM. Reporterzy telewizji i radia pojawią się m.in. w miejscowościach, gdzie w pierwszej turze wygrał Bronisław Komorowski lub Andrzej Duda, ale też tam, gdzie kandydaci zdobyli prawie taką samą liczbę głosów. Wejścia reporterskie będą nadawane w TVP i RMF FM.
W RMF FM wieczór wyborczy rozpocznie się od wydania ”Faktów” o 20, przewidziano też relacje ze sztabów i Państwowej Komisji Wyborczej. Poprowadzi go Tomasz Staniszewski. Serwisy informacyjne od 21 będą wydłużone, pojawią się też dodatkowe wydania o 21.30 i 22.30.
TVN zdecydował się pokazać specjalny program nie tylko w TVN 24 i TVN 24 Biznes i Świat (od 20.45), ale i na głównej antenie (od 20.58 do 22). Poprowadzą go Justyna Pochanke, Monika Olejnik i Bogdan Rymanowski (rozmowy z gośćmi), a także Marcin Żebrowski (wyniki exit poll) i Jarosław Kuźniar (rozmowy z młodzieżówkami partii i media społecznościowe).
Z kolei Polsat News przy wieczorze wyborczym współpracować będzie z Programem I Polskiego Radia. Planowane są wejścia antenowe zarówno ze studia telewizyjnego, jak i radiowego. Radiowa Jedynka pokaże studio wyborcze Polsat News na swojej stronie WWW, a Polsat News - obraz ze studia radiowego.
W Polsat News i Polsat News 2 (od 20.55 do 21.05 także w Polsacie) wieczór od 20.45 poprowadzą Dorota Gawryluk i Jarosław Gugała razem z Michałem Stelą (zaprezentuje wyniki exit poll) i Klaudiuszem Slezakiem (media społecznościowe). Wybory komentować będą politycy, eksperci i dziennikarze. Relacje ze sztabów i PKW przedstawią reporterzy Polsat News.
W radiowej Jedynce gospodarzem specjalnego programu od 21 do 23 ma być Mariusz Syta. Przewidziano rozmowy z ekspertami i politykami oraz relacje ze sztabów.
W Programie III (od 21.05 do 22) wyniki wraz z zaproszonymi gośćmi skomentuje Beata Michniewicz.
W Radiu Zet wieczór wyborczy nadawany będzie między 20.58 a 22. Poprowadzą go Paula Michalik i Roman Osica. Audycja transmitowana będzie również na stronie internetowej oraz za pośrednictwem aplikacji Periscope i Meerkat. Zetka zaplanowała dwa dodatkowe wydania wiadomości o 21.30 i 22.30.
Gospodarzem wieczoru wyborczego w Radiu Tok FM (od 21 do 23) będzie Przemysław Iwańczyk. W poniedziałek między 6.30 a 12.40 radio nada specjalny program Dominiki Wielowieyskiej i Macieja Głogowskiego. W obu audycjach zaplanowano rozmowy z gośćmi, komentarze i relacje reporterów.
W sieci Radio Plus wyborczy program z relacjami ze sztabów i komentarzami ekspertów rozpocznie się o 20.50. Audycję poprowadzą Weronika Zaguła i Tomasz Waloszczyk.
Portal Wirtualna Polska planuje specjalny, dostępny z poziomu strony głównej program na żywo Michała Kobosko. W studiu pojawią się politycy, publicyści i politolodzy, a portal planuje łączenia z reporterami w sztabach.
Na stronie głównej Gazeta.pl zobaczyć będzie można transmisję wideo z wieczoru i poranka wyborczego Radia Tok FM. W poniedziałek poranek wyborczy szykuje także Onet.pl. Program rozpocznie się o 8.30 i potrwa nieco ponad godzinę. Poprowadzą go Marzena Suchan i Bartosz Paturej, a wyniki wyborów skomentują dziennikarze ”Faktu” i ”Newsweeka” oraz politycy i eksperci. Prowadzący połączą się także z redakcją ”Die Welt”.

(KOZ, 22.05.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.