Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 27, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Powstała lista ekspertek chętnych do występowania w mediach

„Krytyka Polityczna” przy współpracy fundacji Kobiety Nauki przygotowała bazę 100 ekspertek i liczy na to, że dziennikarze, przygotowując swoje materiały do mediów, nie będą już korzystać tylko z opinii mężczyzn.

Baza dostępna w serwisie Ekspertki.org liczy obecnie 100 kobiet gotowych występować w mediach w roli specjalistek. Na liście są m.in.: Kaja Kwaśniewska – członek zarządu stowarzyszenia Europejskie Forum Właścicielek Firm, Henryka Bochniarz – była minister przemysłu i handlu, Agata Chaber – prezes Kampanii przeciw Homofobii czy Agata Stańco-Wawrzyńska – doktorantka Akademii Obrony Narodowej.
– W serwisie kobiety mogą same zakładać konta. My jednak weryfikujemy ich profile – mówi Agnieszka Wiśniewska, koordynatorka projektu Ekspertki.org. Profile może przeglądać każdy, ale kontakty do ekspertek są udostępniane tylko zarejestrowanym w serwisie dziennikarzom.
Sławomir Sierakowski, redaktor naczelny „Krytyki Politycznej”, liczy na to, że dzięki temu pomysłowi podniesie się jakość prowadzonych w mediach debat. – Kobiety, występując w mediach, rzadziej niż mężczyźni zajmują się biciem piany. Idealnie byłoby, gdyby mężczyźni, którzy źle czują się, tocząc rozmowy wyłącznie w swoim towarzystwie, odmawiali uczestnictwa w debatach bez kobiet – mówi Sierakowski.
– Powstanie ogólnopolskiego spisu ekspertek sprawi, że dziennikarze nie będą już mieli wymówek, iż nie mieli dostępu do kontaktu z kobietami, które kompetentnie wypowiedzą się w temacie zazwyczaj komentowanym przez mężczyzn – uważa Piotr Pacewicz, publicysta „Gazety Wyborczej”.
– Każdy pomysł na odświeżenie listy ekspertów jest dobry, bo w mediach notorycznie powtarzają się ci sami komentatorzy. Chętnie zapoznam się z tą listą – mówi Jerzy Baczyński, redaktor naczelny „Polityki”.
„Gazeta Wyborcza” przeanalizowała 14 publicystycznych programów w radiu i telewizji (od kwietnia ub.r. do marca br.). Wśród występujących w nich osób tylko 13 proc. stanowiły kobiety – na 3206 mężczyzn były 493 kobiety.

(IKO, 27.04.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.