Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 27, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Powstała lista ekspertek chętnych do występowania w mediach

„Krytyka Polityczna” przy współpracy fundacji Kobiety Nauki przygotowała bazę 100 ekspertek i liczy na to, że dziennikarze, przygotowując swoje materiały do mediów, nie będą już korzystać tylko z opinii mężczyzn.

Baza dostępna w serwisie Ekspertki.org liczy obecnie 100 kobiet gotowych występować w mediach w roli specjalistek. Na liście są m.in.: Kaja Kwaśniewska – członek zarządu stowarzyszenia Europejskie Forum Właścicielek Firm, Henryka Bochniarz – była minister przemysłu i handlu, Agata Chaber – prezes Kampanii przeciw Homofobii czy Agata Stańco-Wawrzyńska – doktorantka Akademii Obrony Narodowej.
– W serwisie kobiety mogą same zakładać konta. My jednak weryfikujemy ich profile – mówi Agnieszka Wiśniewska, koordynatorka projektu Ekspertki.org. Profile może przeglądać każdy, ale kontakty do ekspertek są udostępniane tylko zarejestrowanym w serwisie dziennikarzom.
Sławomir Sierakowski, redaktor naczelny „Krytyki Politycznej”, liczy na to, że dzięki temu pomysłowi podniesie się jakość prowadzonych w mediach debat. – Kobiety, występując w mediach, rzadziej niż mężczyźni zajmują się biciem piany. Idealnie byłoby, gdyby mężczyźni, którzy źle czują się, tocząc rozmowy wyłącznie w swoim towarzystwie, odmawiali uczestnictwa w debatach bez kobiet – mówi Sierakowski.
– Powstanie ogólnopolskiego spisu ekspertek sprawi, że dziennikarze nie będą już mieli wymówek, iż nie mieli dostępu do kontaktu z kobietami, które kompetentnie wypowiedzą się w temacie zazwyczaj komentowanym przez mężczyzn – uważa Piotr Pacewicz, publicysta „Gazety Wyborczej”.
– Każdy pomysł na odświeżenie listy ekspertów jest dobry, bo w mediach notorycznie powtarzają się ci sami komentatorzy. Chętnie zapoznam się z tą listą – mówi Jerzy Baczyński, redaktor naczelny „Polityki”.
„Gazeta Wyborcza” przeanalizowała 14 publicystycznych programów w radiu i telewizji (od kwietnia ub.r. do marca br.). Wśród występujących w nich osób tylko 13 proc. stanowiły kobiety – na 3206 mężczyzn były 493 kobiety.

(IKO, 27.04.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 27, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

CareerCast: dziennikarz prasowy najgorszym zawodem w USA

Dziennikarz prasowy, prezenter telewizyjny i fotoreporter znaleźli się wśród najgorszych zawodów w USA – podał serwis CareerCast, który co roku przygotowuje raport dotyczący atrakcyjności zawodów. Przy tworzeniu raportu brane są pod uwagę takie kryteria jak środowisko pracy, stres, zarobki i perspektywy rozwoju.

Dziennikarz prasowy znalazł się tym roku na ostatnim, 200. miejscu raportu. Jego roczne zarobki oszacowano na 36,2 tys, dol. Zwód prezentera telewizyjnego uplasował się na 196. miejscu (55,3 tys. dol), a fotoreportera – 195 (29,2 tys. dol.). Najlepszym zawodem tegorocznego rankingu jest aktuariusz, czyli pracownik firmy ubezpieczeniowej, który ocenia ryzyko i wartość projektów finansowych.

Najgorsze zawody w USA:

1 (200.) dziennikarz prasowy - 36,2 tys. dol.
2 (199.) drwal - 34,1 tys. dol.
3 (198.) wojskowy - 28,8 tys. dol.
4 (197.) kucharz - 42,2 tys. dol.
5 (196.) prezenter telewizyjny - 55,3 tys. dol.
6 (195.) fotoreporter - 29,2 tys. dol.
7 (194.) strażnik więzienny - 39,1 tys. dol.
8 (193.) taksówkarz - 23,1 tys. dol.
9 (192.) strażak - 45,2 tys. dol.
10 (191.) listonosz - 41 tys. dol.

(27.04.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.