Dział: PRASA

Dodano: Marzec 11, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Tygodnik Powszechny" w tym tygodniu z książką ojca Ludwika Wiśniewskiego - laureata Grand Press

„Tygodnik Powszechny” ukazał się dziś w sprzedaży z książką „Blask wolności”. To esej ojca Ludwika Wiśniewskiego, laureata nagrody Grand Press 2013 za publicystykę. "Człowiek wierzący powinien z powagą zapoznać się z nauczaniem Kościoła, ale jeśli jego sumienie nie jest w stanie zobaczyć w nim dobra, powinien postąpić wbrew niemu" - pisze ojciec Wiśniewski.

40-stronicową pracę ojca Ludwika Wiśniewskiego wydrukowano w wygodnym wydaniu kieszonkowym. Wraz z „Tygodnikiem Powszechnym” (nr 11/2015) dostępna jest w promocyjnej cenie - 8,90 zł za książkę i tygodnik. W odrębnej sprzedaży będzie kosztować 9,90 zł.
Przedmowę do eseju napisał abp Henryk J. Muszyński. "Pytanie, czym jest wolność, rozumiana nierzadko jako wolność od wszelkich  ograniczeń i autorytetów, praktycznie równoznaczna z samowolą, jest dziś bez wątpienia bardzo aktualne. (…) Dlatego z uznaniem należy przyjąć poszukiwanie wspólnej, przyrodzonej płaszczyzny etycznej dla ludzi o różnych światopoglądach, przekonaniach religijnych czy nawet niewierzących" - pisze abp Muszuński.
A tak do lektury zachęca ks. Adam Boniecki:
Błogosławiony kard. Newman napisał w liście do księcia Norfolku: „Gdybym miał, co zresztą mało prawdopodobne, wznieść toast za religię, piłbym go za papieża, ale najpierw za sumienie, a dopiero potem za papieża”. To słynne zdanie mogłoby być mottem traktatu o. Ludwika Wiśniewskiego – jego przemyśleń z długich lat duszpasterskiego obcowania z ludźmi. Zwroty „ośmielam się”, „twierdzę” itp. zdradzają zaangażowanie Autora w to, co głosi. A głosi – bagatela – konieczność przebudowy przez współczesnych moralistów etyki katolickiej i wyzwolenie jej z „języka powinnościowego”. Fundamentem powinna być, właściwie rozumiana (!), autonomia sumienia. O. Ludwik wie, że porusza się „po polu minowym”. Rzeczywiście: konsekwencje wyłożonej tu propozycji dla wielu będą szokujące czy wręcz niebezpieczne. Zarazem jednak Autor zmusi nas do wyjścia poza nawyki myślowe i językowe. Nie kwestionując wiary i nauczania Kościoła, ukaże je w nowym blasku – blasku ewangelicznej wolności.

 

(11.03.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.