Dział: INTERNET

Dodano: Styczeń 28, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polak wspiera polski serwis prorosyjskich separatystów

Serwis Novorossia Today po polsku

W Internecie pojawił się serwis prorosyjskich separatystów ze wschodniej Ukrainy w języku polskim – Novorossia Today. Przy jego tworzeniu pracuje Dawid Hudziec, narodowiec, który pojechał do Donbasu wspierać propagandowo separatystów.

W polskiej wersji serwisu Novorossia Today znajdują się propagandowe materiały dotyczące wydarzeń na wschodzie Ukrainy. Prorosyjskich separatystów nazywa się w nich powstańcami. Jednym z materiałów na stronie głównej był wczoraj tekst „Marsz ku zwycięstwu”. „Trwa walka na wszystkich frontach wojny o Noworosję" (tak separatyści i rosyjskie media nazywają obszary, które ich zdaniem powinny się odłączyć od Ukrainy - przyp. red.). Pod niektórymi materiałami widnieje podpis „Tomasz L”, ale wiele tekstów pozostaje niepodpisanych. W dziale Opinie jednym z autorów jest natomiast Dawid Hudziec, członek Obozu Wielkiej Polski, który pojechał do Donbasu prawie pół roku temu. 24 stycznia br. opublikował tekst „Newsweek poniosło”, w którym krytykował Michała Broniatowskiego, redaktora naczelnego „Forbes Polska”, za porównanie w serwisie Newsweek.pl obrony lotniska w Doniecku przez ukraińskich żołnierzy do obrony Westerplatte z 1939 roku przez Polaków. „Żołnierze Westerplatte walczyli przeciwko nazistowskiej agresji, podczas kiedy z lotniska wiele razy docierały informacje o walczącej tam neonazistowskiej międzynarodówce; zestawienie takich ludzi obok polskich bohaterów uważam za obrazoburcze” - napisał w Novorossia Today Hudziec. Tyle tylko, że Broniatowskiego nazwał „redaktorem naczelnym Newsweek Polska”, gdy w rzeczywistości jest nim Tomasz Lis.
- Novorossia Today jest częścią Noworosyjskiej Agencji Informacyjnej i korzysta z jej zasobów informacyjnych. Finanse Noworosyjskiej Agencji Informacyjnej opierają się na darowiznach przekazywanych przez osoby indywidualne. Materiały do serwisów są pozyskiwane od czytelników – zapewnia Dawid Hudziec. - Praca nad Novorossia Today ma charakter wolontariatu, a więc nie ma stałej liczby współpracowników – dodaje. 
Powstał też profil Novorossia Today na Facebooku w języku polskim. Hudziec przyznaje, że to on kieruje zespołem obsługującym ten profil.

(MAK, 28.01.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.