Dział: RADIO

Dodano: Styczeń 12, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Grupa RMF w ciągu dnia bez reklam produktów na potencję i hemoroidy

W radiu popyt na reklamę przewyższa podaż, dlatego Grupa RMF może sobie pozwolić na przesuwanie drażliwych spotów do gorzej sprzedających się pasm.

Słuchacze rozgłośni Grupy RMF nie trafią w ciągu dnia na reklamy np. produktów na potencję, hemoroidy czy środków do higieny intymnej. Nie dlatego, że ich producenci nie chcą kupować spotów u największego nadawcy radiowego w szczycie słuchalności stacji, ale dlatego, że on tak zdecydował. – Grupa RMF prowadzi regularnie na własne potrzeby jakościowe i ilościowe badania poświęcone percepcji reklam. Z uwagi na dobro reklamodawców oraz stacji radiowych Grupy RMF główny wniosek z tych badań to zarekomendowanie rezygnacji z emisji reklam kontrowersyjnych w tych porach dnia, w których radia słucha się rodzinnie, z nieletnimi dziećmi – wyjaśnia Tomasz Ramza, dyrektor generalny działu sprzedaży nadawcy. – Nie zaobserwowano natomiast przeciwwskazań do emisji tej kategorii reklam w innych porach, szczególnie wieczorami – zaznacza.
– Z tego co słyszałem, to efekt skarg słuchaczy, którzy jadąc rano z dzieckiem do szkoły, nie chcieli tłumaczyć mu na przykład, o co chodzi ze wzwodem – mówi Alfred Ejsmont, radio, outdoor, ambient & cinema director w domu mediowym Universal McCann. A ich irytacja może doprowadzić do rezygnacji ze słuchania stacji z niechcianymi reklamami. - Dla RMF jest to możliwość przeczyszczenia bloków dla produktów, które są neutralne i pochodzą od bardziej pożądanych klientów, spoza branży farmaceutycznej. Radio od jakiegoś czasu stara się uwolnić od piętna medium dla farmaceutyków – dodaje Ejsmont.
Jednak wśród samych radiowców słychać, że przeładowanie bloków reklamowych może być jedną z przyczyn spadków słuchalności. W niektórych pasmach ich wypełnienie w godzinie sięga maksymalnych ustawowych 12 minut. – Moim zdaniem polityka RMF jest wypadkową tego, że mają dużo reklam, a nie tego, że koliduje to z treścią redakcyjną w trakcie dnia – komentuje Maciej Moszczyński, dyrektor zarządzający Tandem Media (Agora SA). – Sytuacja nie jest nowa, było wiele lat, by takie reklamy wykluczyć, dlatego obecne działanie stacji tłumaczę clutterem – dodaje. Inni nadawcy nie wprowadzili tak restrykcyjnych regulacji jak Grupa RMF. Tomasz Ramza nie obawia się, że reklamodawcy, w związku z nową polityką, odwrócą się od stacji. – Troska o komfort słuchaczy leży nie tylko w interesie Grupy RMF, ale także reklamodawców – stwierdza.
Producenci farmaceutyków i parafarmaceutyków w radiu wydają najwięcej właśnie w stacjach Grupy RMF – od września do listopada ub.r. 111,8 mln zł, podczas gdy w rozgłośniach Eurozetu 74,7 mln zł, Polskiego Radia - 30 mln zł, a radiach Agory – 29,2 mln zł (dane cennikowe: Kantar Media).

(KOZ, 12.01.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.