Dział: WYWIADY

Dodano: Styczeń 02, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Inspiracji szuka się przez obserwację świata"

Rzecznik prasowy TVP Jacek Rakowiecki o podobieństwie czołówki "Wiadomości" do czołówek innych programów

Dlaczego tworząc nową czołówkę „Wiadomości” wykorzystano motyw szybkiego przelotu kamery nad Warszawą?

Bo szukaliśmy nowej konwencji, oddającej dynamikę programu. A także dlatego, że „Wiadomości” to pierwszy informacyjny serwis telewizyjny w Polsce, który na dużą skalę używa drona do realizacji materiałów i programu. Jesteśmy jedynym serwisem, który ma drona live. TVN i Polsat mimo że mają helikoptery, nie są w stanie używać ich do precyzyjnych zdjęć z lotu ptaka.

Pana zdaniem nowa czołówka „Wiadomości” jest podobna do czołówki ITV sprzed pięciu lat?

Oczywiście, że jest. Podobnie jak większość programów informacyjnych na świecie ma bardzo podobne, czasem wręcz bliźniaczo, czołówki z kręcącą się kulą ziemską i jakoś nikomu to nie przeszkadza. Oczywiście, że znaliśmy czołówkę wyprodukowaną przez Independent Television Network podobnie jak setki innych. Inspiracji szuka się przez obserwację świata - nie inaczej. Duża inspiracją dla naszych twórców był również na przykład przelot z filmu "Contact".


Tylko laik może nie zrozumieć, że każdy przelot kamery przez duże miasto leżące nad rzeką wygląda tak samo, nic na to nie poradzimy.
Podobieństwo jest faktycznie w zegarze, ale trochę od nas niezależne. Oba zegary wyglądają podobnie i oba są rozpoznawalnymi elementami horyzontu obu miast. Mogliśmy pokazać na końcu inny budynek, ale tylko Pałac Kultury i Nauki jest powszechnie rozpoznawalny w całej Polsce. W dodatku nasz zegar pokazuje realny czas, inne zegary w podobnej funkcji już nie, w tym ten z ITV. Warto też pamiętać, że bardzo podobnie wyglądają wszystkie inne loty kamery nad obiektami - w animacji 3D, np. w czołówkach do filmów Walta Disney’a, który zresztą był pierwszy, tylko nie ma zegara w kadrze. Wielokrotnie ten chwyt stosowano już w kinie, jak np. w całej trylogii tolkienowskiej i w „Hobbicie” – różni się tym, że kamera leci tam na ogół nie nad miastem, ale nad urozmaiconym krajobrazem czy polem bitwy. Samochody też mają koła w zasadzie identyczne… Czy znaczy to, że ich konstruktorzy i producenci popełniają seryjnie plagiaty? Nie, po prostu pewne rozwiązania techniczne i założenia merytoryczne zawsze będą zbieżne w ostatecznym efekcie.

Elżbieta Rutkowska

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: WYWIADY

Dodano: Styczeń 20, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wywiady Press 2014

Dla czytelników korzystających z elektronicznych czytników wydaliśmy zbiór najważniejszych wywiadów, jakie opublikował magazyn "Press" w 2014 roku. Pokazują one, że zawód dziennikarza wciąż może być facynujący. Zbiór "Wywiady Press 2014" zawiera nie tylko teksty, ale też dobre zdjęcia sesyjne. Dostępny jest w formatach EPUB i MOBI - można go czytać na tabletach, smartfonach i wszelkiego typu e-czytnikach.


"Zadaniem dziennikarza jest stawianie trudnych pytań i przedstawianie niełatwych, skomplikowanych prawd. Jeśli się to robi dobrze, czytelnicy docenią" - mówi w rozmowie z "Press" Elisabeth Åsbrink, wydawczyni i producentka szwedzkiej telewizji publicznej SVT, która w 2014 roku wygrała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.

"Dziennikarze powinni zaczepiać większych i silniejszych od siebie, uderzać w możnych tego świata, a nie wyszydzać i przedrzeźniać słabszych" - przekonuje Jon Ronson,  dziennikarz, autor książek non fiction, filmów dokumentalnych i programów radiowych. W ubiegłym roku w Polsce ukazała się jego książka „Czy jesteś psychopatą”.

Marcin Kącki z "Gazety Wyborczej" miał nadzieję, że książką „Maestro” o Wojciechu Kroloppie zdetonuje bombę, ale przegrał ze zblazowaniem poznańskich elit. W wywiadzie Marka Zająca opowiada, dlaczego mimo to nie rezygnuje z dziennikarskich śledztw.

Cała Warszawa mówiła o tym, że Adamowi Michnikowi urodziło się dziecko, ale nikt nie miał odwagi go o to zapytać. Magdalena Rigamonti z „Wprost” to zrobiła – a Renacie Gluzie opowiada, dlaczego często idzie na wywiad na trzęsących się nogach.

Z kolei Ewa Siedlecka z "GW" kłóciła się z Adamem Michnikiem, żeby pozwolił jej wysyłać paczki z papierosami więźniom, a jednego skazanego ze złego paragrafu sama wyciągnęła z więzienia. Elżbiecie Rutkowskiej opowiada, na czym polega różnica pomiędzy byciem dziennikarzem a obywatelem.

„Człowiek ugina się po takich rozmowach” – tak dziennikarz Agory Paweł Wilkowicz wspomina wywiad z Justyną Kowalczyk, w którym narciarka opowiadała mu o swej depresji. Jacek Nizinkiewicz pyta go także o spór z Tomaszem Zimochem, uzależnienie od Twittera i słabość do limeryków.

Zdaniem Jana Wróbla to Roman Kurkiewicz stara się podważyć tę jedną jedyną prawdę. Zdaniem Kurkiewicza – jest odwrotnie. Mariuszowi Kowalczykowi wyjaśniają, dlaczego w swoim programie w TVN 24 jeszcze się nawzajem nie pozarzynali.

Z powodu krytycznej recenzji wiele znajomości jej się rozpadło. Wielu autorów się na nią obraziło. Justyna Sobolewska z "Polityki" opowiada Elżbiecie Rutkowskiej, dlaczego musi przeczytać 800 stron w ciągu jednej nocy.

John Sweeney, dziennikarz BBC, dostał się do Korei Północnej, podając się za wykładowcę akademickiego. Dziś już w BBC nie pracuje.
Jackowi Tacikowi opowiada, dlaczego warto było podjąć to ryzyko.

„Nie interesuje mnie powtarzanie czyichś kłamstw, skoro wiem, jak było naprawdę” – mówi Elżbiecie Rutkowskiej Nick Davies, dziennikarz, który powalił tygodnik Ruperta Murdocha.

"Słyszałem nawet uwagi, że katolik nie powinien robić takich zdjęć. Jestem katolikiem, pracuję w katolickim tygodniku, ale to nie znaczy, że nie będę pokazywał brutalnych aspektów rzeczywistości" – mówi o reakcjach na jego zdjęcia z Majdanu fotoreporter Jakub Szymczuk, zwycięzca Grand Press Photo 2014.

W zbiorze jest też wywiad z Dziennikarzem Roku 2013 Mariuszem Szczygłem, który mówi: "Nie jestem facetem, który się mądrzy. Reporter to ten, który zadaje pytania. Publicysta ma gotowe odpowiedzi. Mam nadzieję, że do końca zostanę reporterem."

Przejdź do Publio, aby kupić "Wywiady Press 2014" w wygodnym formacie dostosowanym do Twojego elektronicznego urządzenia.

"Wywiady Press 2014" można też kupić w formatach EPUB i MOBI na Nexto.pl

(20.01.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo