Dział: PRASA

Dodano: Listopad 25, 2014

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Polityka" wygrała z byłym ministrem sprawiedliwości Andrzejem Czumą

"Polityka" (Polityka) wygrała w pierwszej instancji proces o ochronę dóbr osobistych z byłym ministrem sprawiedliwości Andrzejem Czumą. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że teksty tygodnika o niespłaconych długach Czumy były wiarygodne.

O niespłaconych zobowiązaniach Czumy z czasów, gdy mieszkał on w Stanach Zjednoczonych, "Polityka" napisała po raz pierwszy w lutym 2009 roku (był on wówczas ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska). Według Cezarego Łazarewicza, autora tekstu "Minister na debecie", w 2005 roku oskarżenie przeciw Czumie złożyła Colonial Credit Corporation. Korporacja zarzuciła mu, że naraził ją na stratę 7107 dolarów. Polityk miał robić zakupy korzystając z karty kredytowej, ale należności nie spłacił. Zdaniem tygodnika o uchylanie się od zapłaty 3 tys. dolarów za usługi medyczne oskarżył także Czumę i jego żonę amerykański szpital. Tygodnik stwierdził, że sąd w Illinois miał wydać kilkanaście wyroków, m.in. w sprawach niespłaconych pożyczek i zadłużeń. Czuma poczuł się urażony zarzutami i w 2010 roku wytoczył "Polityce" proces. Domagał się w nim przeprosin w prasie o wartości kilkuset tys. zł i zapłaty 50 tys. zł zadośćuczynienia na cel społeczny.
W ostatni piątek Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił roszczenia Czumy, przyjmując, że dowody, które przedstawiła w swoich tekstach "Polityka", są wiarygodne.
- Proces trwał tak długo, bo musieliśmy wnioskować o przesłuchanie świadków, którzy wypowiadali się w tekście Cezarego Łazarewicza. Powód kwestionował też kserokopie dokumentów, które przedstawiliśmy w procesie. Trzeba było czekać, aż amerykańskie sądy potwierdzą ich wiarygodność – mówi mecenas Krzysztof Pluta, reprezentujący w procesie "Politykę".
Andrzej Czuma zapowiedział złożenie apelacji.

 

(MW, 25.11.2014)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.