Dział: PRASA

Dodano: Listopad 19, 2014

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Adam Michnik z nagrodą litewskiego parlamentu

Litewski parlament przyznał wczoraj Adamowi Michnikowi, redaktorowi naczelnemu „Gazety Wyborczej”, Nagrodę Wolności – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

"Polski publicysta, eseista, pisarz, historyk i działacz polityczny, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" w 1991 roku wraz z innymi polskimi politykami zademonstrował bezwarunkowe poparcie dla wolności Litwy, wspierał Litwinów w walce z sowiecką agresją" – podkreśliła w uzasadnieniu sejmowa komisja ds. przyznawania Nagrody Wolności. Wiceprzewodnicząca litewskiego Sejmu Irena Degutiene wskazała, że jego "działalność zawsze była przychylna wobec Litwy" oraz przypomniała, że "wzywał polski rząd do uznania niepodległości Litwy i starał się o dyplomatyczne uznanie Litwy na arenie międzynarodowej".
Nagroda Wolności jest przyznawana od 2011 roku. Otrzymują ją osoby i organizacje, które wniosły szczególny wkład w obronę praw człowieka, rozwój demokracji i walkę o wolność narodów Europy Środkowo-Wschodniej o ich prawo do samookreślenia i suwerenności. Nagroda zostanie wręczona 13 stycznia 2015 roku, w Dniu Obrońców Litwy.

(MW, 19.11.2014)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.