Dział: INTERNET

Dodano: Listopad 06, 2014

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Axel Springer ustąpił Google w sprawie snippets i thumbnails

(fot. sk)

Koncern medialny Axel Springer zgodził się, by wyszukiwarka Google bezpłatnie prezentowała rozszerzone wyniki w postaci tzw. snippets i thumbnails (oprócz tytułu obejmują również jego krótką zapowiedź i fotografię) materiałów ze wszystkich serwisów internetowych z jego portfolio.

Od dwóch tygodni, w wyniku sporu między Springerem a Google, nie były prezentowane rozszerzone wyniki wyszukiwania w odniesieniu do treści z serwisów Welt.de, Computerbild.de, Autobild.de i Sportbild.de. Linki do artykułów z tych serwisów na listingu w wyszukiwarce Google prezentowane były wyłącznie w formie podlinkowego tytułu. Mathias Döpfner, prezes niemieckiego koncernu, przyznał wczoraj, że w okresie ostatnich 14 dni powyższe serwisy zanotowały radykalny spadek popularności - nawet o 40 proc. Podkreślił, że jeśli koncern kontynuowałby obecną politykę w tej sprawie, “sam wykluczyłby się z rynku”. “Teraz przynajmniej znamy rozmiary dyskryminowania wydawców przez Google” - powiedział prezes Springera dodając, że ostatnie dwa tygodnie uwidoczniły, jak amerykański koncern nadużywa dominującej pozycji na rynku.

Springer jest jednym z liderów stowarzyszenia VG Media, które odpowiada za interesy niemieckich mediów w zakresie ochrony praw autorskich. Do stowarzyszenia należą też inne duże niemieckie wydawnictwa prasowe, m.in. Burda, Funke, Madsack i M. DuMont Schauberg. W sumie zrzesza ono 170 wydawnictw. Od kilkunastu miesięcy VG Media prowadzi spór prawny z Google - stowarzyszenie poskarżyło się m.in. w Urzędzie Antymonopolowym, że amerykański koncern - wykorzystując swoją pozycję na rynku - narusza zapisy niemieckiego prawa o własności intelektualnej.

(LL, 06.11.2014)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.