Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 14, 2014

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarze śledczy z Ukrainy laureatami nagrody Reporterzy dla Reporterów

Anna Babiniec i Dmytro Gnap, ukraińscy dziennikarze śledczy telewizji Hromadske.tv, zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie Reporterzy dla Reporterów. Jest ona przyznawana dziennikarzom z krajów Partnerstwa Wschodniego przez Fundację Reporterów.

Zdobywcy pierwszej nagrody zostali nagrodzeni za materiały śledcze o oszustwach ludzi władzy przy budowie i wykorzystaniu terminali celnych na Ukrainie.
Jury przyznało też dwa równorzędnie wyróżnienia. Jedno z nich otrzymała Tatiana Sylina, dziennikarka tygodnika "Dzerkało Tyżnia", która zajmuje się relacjami Ukrainy z Unią Europejską. Została ona nagrodzona z tekst publicystyczny o znaczeniu umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską. Drugie wyróżnienie przypadło Rusłanowi Harbachou, dziennikarzowi niezależnego białoruskiego serwisu Gazetaby.com. Został on doceniony za obiektywizm i profesjonalizm, który pokazał, kreśląc reporterską sylwetkę premiera Białorusi.
Nagroda Reporterzy dla Reporterów przyznawana jest od trzech lat. Zwycięzcy konkursu otrzymali równowartość 10 tys. zł i statuetkę, pozostali laureaci równowartość 5 tys. zł.

(MW, 14.07.2014)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 14, 2014

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

UKE konsultuje warunki konkursu ws. MUX 8

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje społeczne dotyczące warunków konkursu na zagospodarowanie kolejnego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Zainteresowane podmioty mogą zgłaszać swoje opinie do 11 sierpnia br.

Konsultacjom podlega również zawartość programowa multipleksu ósmego. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która określiła warunki konkursu w tym zakresie, zadecydowała o przeznaczeniu nowego multipleksu w całości dla Telewizji Polskiej. Programy uruchomione na MUX 8 mają być dostępne w ramach naziemnej telewizji cyfrowej za darmo.
Nazwą MUX 8 określane są częstotliwości z zakresu 174-230 MHz. Konkurs będzie dotyczył jednej rezerwacji tego pasma.
"Po zakończeniu konsultacji UKE przeprowadzi analizę nadesłanych stanowisk oraz przekaże ich treść do KRRiT w celu przeprowadzenia analizy w zakresie jej kompetencji, czyli w obszarze związanym z propozycjami dotyczącymi oferty programowej MUX 8" - czytamy w komunikacie UKE.
UKE zapowiedziało też, że "jeżeli na skutek zgłoszonych uwag zajdzie konieczność wprowadzenia istotnych zmian w dokumentacji konkursowej, zostanie ona poddana powtórnym konsultacjom".
Uruchomienie multipleksu ósmego oznaczałoby poszerzenie oferty telewizji naziemnej o kolejne kanały. Do tej pory uruchomiono trzy ogólnodostępne multipleksy, z których łącznie nadawane są 24 programy. Dla Telewizji Polskiej przeznaczono w całości MUX 3. Uruchomiono także jeden multipleks płatny, operatorem MUX 4 jest Grupa Cyfrowego Polsatu.
KRRiT zapisała w uchwale określającej warunki konkursu, że "na audiowizualne składniki multipleksu ósmego telewizji naziemnej składać się będą wyłącznie programy rozpowszechniane przez Telewizję Polską". Mają to być kanały - jak napisano w uchwale - spośród programów nadawanych przez Telewizję Polską z multipleksu trzeciego lub spośród programów, na których nadawanie TVP otrzyma koncesję.
"Programy obecne na ósmym multipleksie będą rozprowadzane w wysokiej rozdzielczości i będą oferowane odbiorcom bezpłatnie" - czytamy w uchwale Krajowej Rady.
Proces zagospodarowania nowego pasma częstotliwości zainicjowała spółka Emitel, operator naziemnej infrastruktury radiowej i telewizyjnej, która w październiku 2013 r. wystąpiła do UKE o zarezerwowanie całego pasma. Zgodnie z przepisami prezes UKE ogłosił dostępność częstotliwości i wezwał inne podmioty do zgłaszania zainteresowania MUX 8. Zgłosiło się 18 spółek, wobec czego UKE ogłosił, że zainteresowanie przekroczyło dostępne zasoby częstotliwości i uznał za konieczne rozpisanie konkursu na ich zagospodarowanie. Zgodnie z prawem telekomunikacyjnym rozstrzygnięcie w drodze konkursu powinno nastąpić do końca czerwca br.

PAP

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.