Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 11, 2014

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dworak: Polska wkracza w erę cyfryzacji

Jan Dworak (fot. Piotr Król/Press)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawiła we wtorek podczas posiedzenia senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu sprawozdanie ze swojej działalności w 2013 r. Jak mówił przewodniczący KRRiT Jan Dworak, "Polska wkracza w erę cyfryzacji".

Jak podkreślił przewodniczący KRRiT, raport dotyczy także spraw, które powinny zostać doprowadzone do końca w nadchodzącym roku działania KRRiT. "Ten zestaw dokumentów pozwala naprawdę spojrzeć na kondycję nie tylko elektronicznych mediów w Polsce, ale także na porównanie ich z rynkami sąsiadującymi - rynkiem usług telekomunikacyjnych i rynkiem kinematograficznym" - powiedział.
"Sprawozdanie zawiera informacje o sposobie wykonania wszystkich ustawowych zadań KRRiT, w tym dotyczących postępowań koncesyjnych, sprawowania kontroli działalności nadawców, podziału opłat abonamentowych, organizowania i inicjowania współpracy międzynarodowej, a także wydawania rozporządzeń jako wykonawczych aktów prawnych" - powiedział Dworak.
Wśród najważniejszych kwestii, jakimi zajmowała się Rada w zeszłym roku, Dworak wyróżnił przechodzenie z odbierania sygnału analogowego na cyfrowy.
"To był rok zakończenia wyłączania nadajników telewizji analogowej. Ostatni został wyłączony 23 lipca w Giżycku. Od tego dnia na terenie całej Polski odbiór naziemny programów telewizyjnych był możliwy tylko w sposób cyfrowy" - powiedział Dworak. Jak ocenił, dla polskiego rynku telewizyjnego to najbardziej znacząca zmiana w ostatnich 25 latach, od kiedy media działają w warunkach rynkowych.
Odniósł się także do uruchomienia TV Trwam na multipleksie i procesu, jaki odbywał się tej sprawie. Stacja ubiegała się o miejsce na cyfrowym multipleksie w systemie telewizji naziemnej. KRRiT odmówiła przyznania jej koncesji; stacja otrzymała ją ostatecznie w lipcu 2013 r. w wyniku drugiego konkursu. Radzie zarzucano dyskryminację TV Trwam w procesie koncesyjnym, naruszenie zasad wolności słowa i niedyskryminowania podmiotów.
"Naczelny Sąd Administracyjny zamknął postępowanie koncesyjne w zakresie pierwszego konkursu dotyczącego multipleksu (MUX 1 - przyp. PAP) ostatecznie potwierdzając, że KRRiT działała na podstawie przepisów zgodnych z konstytucją, nie naruszających niczyich praw i interesów" - podkreślił Dworak. "Postępowanie, jak stwierdził sąd, prowadzone było zgodnie z prawem. Sąd nie dostrzegł elementów dyskryminacji ani faworyzowania kogokolwiek czy też naruszania zasad demokratycznego państwa prawa" - dodał.
Do innych wydarzeń, które miały wpływ na kształt mediów audiowizualnych - w opinii KRRiT - należą m.in. rozpoczęcie cyfrowej emisji programów przez publiczną radiofonię. "Tradycyjne częstotliwości analogowe w paśmie FM zostały wyczerpane, tym samym dalszy rozwój staje się ograniczony" - tłumaczył Dworak. 1 października Polskie Radio, wzorem nadawców publicznych w innych krajach, rozpoczęło stałą emisję cyfrową w Warszawie i Katowicach.
Według Dworaka w 2015 r. 10 programów ogólnopolskich Polskiego Radia i po dwa programy regionalne na właściwych obszarach uzyskają ponad 55 proc. dostępu ludności do sygnału cyfrowego. "Poprzez cyfryzację telewizji naziemnej, a także przez rozwój i rosnącą popularność urządzeń mobilnych, Polska wkracza w erę cyfryzacji" - podkreślił.
Zaznaczył, że to proces nieunikniony. Dla jego dalszego wdrażania niezbędne jest, jak mówił, stworzenie specjalistycznych analiz, wniosków i rekomendacji legislacyjnych. W przygotowywaniu takiego zbioru Krajowa Rada miałaby współpracować z organami rządowymi.
Do działań na rzecz rozwoju cyfryzacji mediów zaliczono także prace, dotyczące rozwoju i uruchamiania kolejnych cyfrowych multipleksów telewizyjnych. Oznacza to zagospodarowanie zarezerwowanych dla Polski w planie Genewa 2006 zasobów częstotliwości.
Jak zaznaczył Dworak, multipleks XIII jest w trakcie realizacji. Zmiany prawne, które Rada uważa za niezbędne, dotyczą dokończenia procesu cyfryzacji telewizji i kontynuowanie cyfryzacji radiofonii.
"Konieczne są zmiany, które wyznaczą nowe kierunki polityki koncesyjnej - trzeba minimalizować bariery wejścia na rynek nowych nadawców satelitarnych i kablowych, niezbędne jest także stworzenie warunków dla rozwoju mediów +trzeciego sektora+ i mediów lokalnych. Znaczenie podstawowe mają także zmiany, które będą umacniać dotychczasowe gwarancje w zakresie pluralizmu mediów, swobody wypowiedzi i jakości debaty publicznej" - mówił Dworak.
Za główny problem przewodniczący uznał finansowanie mediów publicznych. "W roku 2013 nie udało się przygotować projektu ustawy modernizującej system finansowania mediów publicznych" - przyznał. "To najpilniejszy problem dotyczący systemu mediów" - ocenił i dodał, że taki program musi powstać, jeśli media publiczne realizować mają wszystkie swoje istotne zadania społeczne.
W 2014 r. rozwijane zostaną następujące obszary działalności Rady: ochrona małoletnich widzów poprzez dążenie do wyeliminowania z programów telewizyjnych, emitowanych przed godz. 20 pornografii i przemocy, wzmożenie kontroli tych programów dzięki monitoringowi nadawców oraz działalność edukacyjna.

PAP

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.