Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 09, 2014

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Uważam Rze" pozwany przez kontrwywiad wojskowy

Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego płk. Piotr Pytel pozwał miesięcznik "Uważam Rze" (Uważam Rze) za naruszenie dóbr osobistych żołnierzy i pracowników tej służby. Jego zdaniem pismo przyczyniło się do odwołania ze stanowiska poprzedniego szefa kontrwywiadu gen. Janusza Noska.

Chodzi o tekst zamieszczony w "Uważam Rze" 16 września 2013 roku w cyklicznej rubryce "Mowa nienawiści". Jego autor Rafał Otoka-Frąckiewicz napisał m.in., że "żołnierzy specjalistów, szpiegów i agentów wozi (do Afganistanu – przyp. redakcji) rosyjska firma", i że dwa dni po katastrofie smoleńskiej w siedzibie Kontrwywiadu Wojskowego "odbyła się balanga, w trakcie której opijano fakt zaistnienia wypadku lotniczego". Obecny szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego podkreślił w pozwie, że pismo zdyskredytowało "Szefa i Służbę Kontrwywiadu Wojskowego nie tylko w skali krajowej, ale też w skali międzynarodowej" i osłabiło skuteczność jej działań. Ponadto  zdaniem powoda przyczyniło się do odwołania gen. bryg. Janusza Noska z zajmowanego stanowiska szefa SKW (premier Donald Tusk odwołał gen. Noska we wrześniu ub.r.).
Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego płk. Piotr Pytel domaga się od "Uważam Rze" zamieszczenia oświadczeń na pierwszych stronach tego miesięcznika i "Rzeczpospolitej" informujących, że pismo dopuściło się insynuacji.
- Pierwszy raz widzę pozew wymierzony w rubrykę satyryczną. Nie zamierzamy publikować żadnych oświadczeń. Jeśli nawet nasz materiał przyczynił się do odwołania generała Noska, to działaliśmy w interesie społecznym – mówi Krzysztof Galimski, zastępca redaktora naczelnego "Uważam Rze".

(MW, 09.06.2014)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.