Dział: PRASA

Dodano: Luty 06, 2014

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zobacz jak od lat spada sprzedaż dzienników ogólnopolskich (interaktywna infografika)

W 2005 roku codziennie średnio sprzedawało się 1,6 mln egz. dzienników ogólnopolskich. W roku 2013 ich sprzedaż spadła do 900 tys. egz. I będzie spadać dalej.

Od 2005 roku poszczególne dzienniki borykają się ze spadkiem sprzedaży (wynika z analizy danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy). W 2005 roku łączna średnia sprzedaż dzienników ogólnopolskich przekraczała 1,6 mln egz. W następnym roku była nawet wyższa, bo na rynku pojawił się „Dziennik” (Ringier Axel Springer), któremu od kwietnia do grudnia 2006 udawało się sprzedawać średnio 216 tys. egz., w 2007 – 183 tys. egz., w 2008 – 107,5 tys., a jesienią 2009 został dołączony do „Gazety Prawnej” (dziś „Dziennik Gazeta Prawna”). To wtedy ostatni wydawcy zorientowali się, że spadek sprzedaży wydań drukowanych gazet to trend nieodwracalny. Od tego czasu wszyscy intensyfikują swoje działania w kierunku rozwoju wydań cyfrowych.
- Tendencja spadkowa jest stała i prawdopodobnie to się w segmencie dzienników nie zmieni. W ciągu najbliższych pięciu lat część gazet zniknie z rynku – uważa prezes domu mediowego Codemedia Piotr Bieńko.
Zbigniew Benbenek, główny udziałowiec grupy ZPR (należy do niej Wydawnictwo Murator wydające „Super Ezpress”),  jest zdania, że do spadków sprzedaży prasy przyczyniają się też problemy z dystrybucją. – W ciągu ostatnich dwóch-trzech lat spadki spowodowane były tym, że gazety dystrybuowane przez Ruch SA nie docierały do wszystkich kiosków. Najbliższy rok będzie rokiem umiarkowanych spadków - mówi Benbenek. Jego zdaniem zmniejszać się będą nakłady gazet, ale wzrastać będą ceny egzemplarzowe. - To pewnie spowoduje spadek czytelnictwa, ale to też jedyny sposób na zapewnienie rentowności wydawców - stwierdza Benbenek.

(JS, MAL, GK, 06.02.2014)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.