Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 13, 2013

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nominacje do nagród Grand Press 2013

Do XVII edycji nagród Grand Press zgłoszono aż 714 materiałów: prasowych, radiowych, telewizyjnych oraz internetowych. Jury konkursu Grand Press nominowało do finału 51 prac. Oto ich lista (w nawiasie: medium, w którym materiał się ukazał).

Kategoria NEWS
1/ „Trzej zamachowcy”, „Trzej »zamachowcy« od Macierewicza” – informacje Agnieszki Kublik („Gazeta Wyborcza”) o tym, że eksperci Antoniego Macierewicza nie mają żadnych kompetencji ani dowodów na swoje tezy dotyczące katastrofy smoleńskiej.
2/ „Fundacja na rzecz prezesa” – tekst Bartosza Janiszewskiego („Wprost”) ujawniający, że twórca fundacji KidProtect.pl doprowadził ją do bankructwa, trwoniąc przekazywane jej fundusze.
3/ Cykl „Sprawa Papały” – Maciej Duda (Tvn24.pl) dotarł do niepublikowanego nagrania wideo z oględzin miejsca zabójstwa gen. Marka Papały. Ujawnił też, że w policyjnej szafie znaleziono nowe dowody nieuwzględnione dotychczas w śledztwie.
4/ „Komendant wojewódzki policji jest podsłuchiwany”, „Seksafera w opolskiej policji. Komendant stracił stanowisko” – Mirela Mazurkiewicz („Nowa Trybuna Opolska”) ujawniła, że komendant wojewódzki policji w Opolu jest podsłuchiwany, a ujawnione nagranie odkryło szokujące zachowanie szefa policji i jego podwładnej.
5/ „Zamach na prezydenta, premiera, Sejm i Senat” – news Marka Balawajdera i Romana Osicy (RMF FM) o zatrzymaniu mężczyzny, który planował zamach bombowy na prezydenta lub Sejm.

Kategoria DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE
1/ „Mięso na receptę” – materiał Edyty Krześniak („Uwaga!”, TVN), w którym autorka ujawniła skandaliczny proceder faszerowania zdrowych zwierząt hodowlanych antybiotykami oraz nielegalny handel lekarstwami wśród lekarzy weterynarii.
2/ „Ośrodek dla cudzoziemców w Białymstoku” – Endy Gęsina-Torres („Po prostu”, TVP 1) dał się zamknąć w ośrodku dla cudzoziemców, by pokazać, że uchodźcy w Polsce traktowani są niczym więźniowie.
3/ „Nowak – złote dziecko Tuska”, „Minister Nowak ponad prawem” – teksty Cezarego Bielakowskiego, Sylwestra Latkowskiego i Michała Majewskiego („Wprost”) ujawniające, że minister transportu Sławomir Nowak rządzi ministerstwem niczym książę, firmuje koleżeńskie układy z biznesmenami i ma dziwną słabość do drogich zegarków. Te teksty były początkiem końca Nowaka jako ministra.
4/ „Kadisz za milion dolarów” – tekst Wojciecha Surmacza i Nissana Tzura („Forbes”) ujawniający kulisy obrotu żydowskim majątkiem komunalnym przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich i Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
5/ „Jak zarobić na leczeniu zdrowych osób” – reportaż Jakuba Stachowiaka („Superwizjer”, TVN) o prywatnej klinice ortopedycznej pod Warszawą, która operuje zdrowych ludzi, jest podejrzewana o handel tkankami i wyłudzanie pieniędzy od NFZ.
6/ „Orzeł może” – tekst Cezarego Łazarewicza („Tygodnik Powszechny”) ujawniający, jak prowadzona przez byłych dziennikarzy firma MDI Strategic Solutions nieoficjalnie lobbowała na rzecz zmiany prawa w interesie jej klienta.
7/ Cykl: „Kasa i sprawiedliwość”, „Władza z fasonem”, „Układ scalony” – Michał Krzymowski („Newsweek Polska”) ujawnia wydatki Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, które są dowodem trwonienia partyjnych pieniędzy na zbędne wydatki i prywatne dobra.

Kategoria PUBLICYSTYKA
1/ „Gdzie my jesteśmy?” – przełomowy tekst o. Ludwika Wiśniewskiego OP („Tygodnik Powszechny”) skierowany do polskiego Kościoła: autor sprzeciwia się instrumentalizacji religii i pokazuje negatywny wpływ Radia Maryja na polski Kościół i życie społeczne.
2/ „Wszyscy kumple Lecha Poznań” – Piotr Żytnicki („Gazeta Wyborcza”) wyjaśnia, że silna pozycja kiboli w Poznaniu to skutek nie bezradności władz, ale efekt ich decyzji.
3/ „Rasa i skaza” – tekst Artura Domosławskiego („Polityka”), w którym autor tłumaczy, na czym dziś polega dyskryminacja rasowa w Stanach Zjednoczonych.
4/ Cykl: „Smoleńsk: nauka, politycy, media i społeczeństwo” – teksty Marcina Rotkiewicza („Polityka”) przekonujące, że umieszczanie nauki w roli bezstronnego arbitra to mit, a zdrowy sceptycyzm wobec tez profesorskich gremiów nigdy nie zaszkodzi.
5/ „Nim nadejdzie matriarchat” – tekst Aleksandry Klich („Tygodnik Powszechny”) przekonujący, że można być feministką, ale nie porzucać wiary religijnej.
6/ „Dzień i noc. Dyskusja o relacjach polsko-żydowskich” – wydanie programu „Hala odlotów” (TVP Kultura) autorstwa Katarzyny Janowskiej, Marzeny Podgórskiej i Artura Burchackiego na temat kontrowersji wokół pomysłu postawienia pomnika sprawiedliwych przy Muzeum Historii Żydów Polskich.
7/ „Zgwałcona republika” – tekst Pauliny Wilk („Tygodnik Powszechny”) wyjaśniający, że obok nowoczesnych i demokratycznych Indii wciąż trwają te tradycyjne, w których kobieta jest istotą podległą.


Kategoria REPORTAŻ PRASOWY
1/ „Wstyd rodziny Topf” – reportaż Katarzyny Brejwo („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) odkrywający historię rodziny niemieckich przedsiębiorców, której nazwisko widniało na każdym piecu krematoryjnym w obozach koncentracyjnych.
2/ „Biała siła, Białystok” – Grzegorz Szymanik („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) starał się wyjaśnić, co w Białymstoku jest żyzną glebą dla nienawiści rasowej.
3/ „Teraz wszyscy jesteśmy twoimi oczami, Ahmedzie Hararo” – reportaż Grzegorza Szymanika („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) o demonstrantach z placu Tahrir w Egipcie, którzy zdają sobie sprawę z tego, że ich rewolucja jeszcze się nie skończyła.
4/ „Straszne skutki aresztowania wójta” – reportaż Juliusza Ćwielucha („Polityka”) o tym, jak w pewnej gminie kolejne władze z demokracją radzić sobie nie potrafiły.
5/ „Jesteś nr. 71” – reportaż Bartosza T. Wielińskiego („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) o horrorze, jaki w austriackich sierocińcach przeżywały dzieci odbierane samotnym matkom i biednym rodzinom.
6/ „Szatan” – reportaż Katarzyny Surmiak-Domańskiej („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) o tym, jak trauma po molestowaniu w dzieciństwie przez księdza oraz obojętność otoczenia doprowadziły młodą dziewczynę do samobójstwa.
7/ „Idź i jedz!” – reportaż Ewy Wołkanowskiej-Kołodziej („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) otwierający oczy na nowy rodzaj dyskryminacji w społeczeństwie dobrobytu: wobec ludzi otyłych.


Kategoria REPORTAŻ RADIOWY
1/ „Japonia na wyciągnięcie sznura” – reportaż Adriana Chimiaka i Magdaleny Szybińskiej (Radio Opole) oparty na listach pozostawionych przez młodych samobójców, które skonfrontowano z wypowiedziami osób ciężko chorych i ceniących życie.
2/ „Bieda” – reportaż Magdaleny Wadowskiej (Radio Kraków) o matce trójki dzieci, która zawodowo wyłudza pomoc charytatywną.
3/ „Złoty Świt” – reportaż Dionisiosa Sturisa (Tok FM) o rodzącym się w Grecji nacjonalizmie.
4/ „Nokia” – reportaż Pawła Drozda (Program III Polskiego Radia) pokazujący, że upadek największej firmy w regionie nie musi oznaczać jego klęski.


Kategoria REPORTAŻ TELEWIZYJNY
1/ „Ksiądz Mariusz – ojciec” – Iwona Poreda-Łakomska („Po prostu”, TVP 1) odnalazła na Ukrainie księdza Mariusza G. wysłanego tam przez poznańską kurię, kiedy wyszło na jaw, że będąc obecnym przy porodzie swojego dziecka, ksiądz nie zrobił nic, by uratować mu życie.
2/ „Prawo do miłości” – poruszający reportaż Małgorzaty Frydrych („Interwencja”, Polsat) o niepełnosprawnej Arlecie, która wraz z narzeczonym walczy o prawo do kochania, normalnego życia i posiadania rodziny.
3/ „Cena marzeń Syryjczyków” – Wojciech Szumowski i Michał Przedlacki („Superwizjer”, TVN) nakręcili w Syrii wstrząsający materiał o życiu cywilnych mieszkańców Aleppo, bezbronnych ofiar walk z reżimem Baszara el-Asada.
4/ „Mój mały bohater” – reportaż Faustyny Szebesty-Kowalskiej („Magazyn ekspresu reporterów”, TVP 2) o 11-letnim Maćku, który sam opiekuje się swoimi chorymi rodzicami.
5/ „Miłosierdzie gminy” – Monika Góralewska („Superwizjer”, TVN) ujawnia bezradność i niekompetencję urzędników gminnych, którzy odebrali dwójkę dzieci naturalnej rodzinie, a po ich zamordowaniu nie potrafią zrobić nic, by tej rodzinie pomóc.
6/ „Uzbrojeni ochroniarze i miliony. Wojna o stację” – reportaż Rafała Zalewskiego („Interwencja”, Polsat) o tym, jak gmina dla pieniędzy sprzedała działkę wraz z nienależącą do niej stacją benzynową, doprowadzając do jej bezprawnego przejęcia.
7/ „Stoi czy płynie?” – opowieść Aliny Suworow („Magazyn ekspresu reporterów”, TVP 2) o tym, że polski wymiar sprawiedliwości potrafi skazać na więzienie za złowienie siedmiu rybek we własnym stawie.


Kategoria WYWIAD
1/ „Jak zmartwychwstają moje łotry i bandziory” – wywiad Jacka Antczaka („Polska Gazeta Wrocławska”) z kapelanem więziennym o. Kazimierzem Tyberskim.
2/ „Cudowny kraj ta Polska!” – wywiad Donaty Subbotko („Gazeta Wyborcza”) z pisarzem Józefem Henem.
3/ „Pytania o sens życia i tak nas dopadną” – wywiad Marka Górlikowskiego („Wysokie Obcasy Extra”) z filozofem prof. Tadeuszem Gadaczem.
4/ „Naprawdę chcecie Tyrmanda? To jestem!” – wywiad Ewy Winnickiej („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) z Matthew Tyrmandem, synem Leopolda.
5/ „Krwawy węzeł” – wywiad Pawła Reszki („Tygodnik Powszechny”) z posłem Mironem Syczem, polskim Ukraińcem.
6/ „Sklepany przez Kościół, kocham Kościół” – wywiad Przemysława Wilczyńskiego („Tygodnik Powszechny”) z ks. Janem Kaczkowskim.
7/ „Tatuaże mojej babci” – wywiad Ludwiki Włodek („Gazeta Wyborcza – Wysokie Obcasy”) z Susanne Khardalian, wnuczką Ormianki, która przeżyła ludobójstwo.

Kategoria DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE
1/ „Wszyscy wiedzą, ile zarabiasz?” – tekst Katarzyny Brejwo („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) wyjaśniający, dlaczego w Norwegii zarobki każdego obywatela są jawne i dostępne w Internecie.
2/ „Szczepionka na czytanie” – Wojciech Staszewski („Newsweek Polska”) rozmawia z dwojgiem nauczycieli o tym, jak przekonać młodych do czytania.
3/ „Bógmacher” – tekst Marcina Kowalskiego („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) opisujący, na czym polega polska bukmacherka i jak można się uzależnić od zakładów sportowych.
4/ „Zanim padnie ostatni as” – tekst Edyty Gietki („Polityka”) opisujący, jak choroba Alzheimera zabiera nam siebie i że można się przed nią częściowo bronić.
5/ „Rżnący, szarpiący, miażdżący...” – tekst Edyty Gietki („Polityka”) o wstrząsającym zjawisku w polskiej służbie zdrowia: ekonomii bólu.
6/ „O obrotach ciał prawniczych” – Sylwia Czubkowska („Dziennik Gazeta Prawna”) opisuje problem zwany revolving door: gdy autor danej ustawy prawnej staje się jej beneficjentem.
7/ „Siepomaga” – tekst Izy Michalewicz („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) pokazujący, że choć na pomaganiu innym biznesu się nie zrobi, ma się wielką życiową satysfakcję.

 

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone dziś wieczorem w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny w Warszawie. Transmisję wideo z gali Grand Press będzie można oglądać od ok. godz. 20.15 na stronie Grandpress.pl. Informacje o laureatach będą podawane na bieżąco na stronie www.press.pl   

Sponsorzy konkursu Grand Press i gali:

PGE Polska Grupa Energetyczna

Grupa Żywiec

KGHM Polska Miedź SA

PKO Bank Polski

(fundator nagrody dla dziennikarza ekonomicznego)

Partner Grand Press Digital:

Google

Partner technologiczny:

UPC 

Partner gali:

 Press-Service Monitoring Mediów

Philip Morris Polska

(13.12.2013)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.