Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 12, 2013

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Fokus TV nie wejdzie wcześniej na MUX 1, w TVP nie chcą zamieszania

Nadawca Fokus TV nie zmieni zdania i nie uruchomi kanału w lutym przyszłego roku. Nie zostanie więc spełniony jeden z warunków wcześniejszego zwolnienia przez Telewizję Polską miejsc na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

Cztery kanały – TV Trwam, Stopklatka TV, Fokus TV i TVP ABC – które miejsca na MUX 1 wygrały w br. w konkursie prowadzonym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, nie mogą zacząć nadawania naziemnego, dopóki multipleksu nie opuści Telewizja Polska. Ta zaś ma rezerwację na połowę MUX 1 do 27 kwietnia 2014 roku i emituje tam: TVP 2, TVP Info i TVP 1 HD (kanał w wysokiej rozdzielczości zajmuje dwa miejsca). Ponieważ nadawcy TV Trwam (Fundacja Lux Veritatis) i Stopklatki TV (spółka Stopklatka kontrolowana przez Kino Polska TV) chcieliby wprowadzić te stacje na multipleks przed wygaśnięciem obecnej rezerwacji TVP, zainteresowane strony spotkały się w tej sprawie najpierw we własnym gronie 4 grudnia, a później na rozprawie administracyjnej w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej (10 grudnia). Jak informowaliśmy wczoraj, na tym ostatnim spotkaniu telewizja publiczna zadeklarowała, że jest gotowa zwolnić miejsca na pierwszym multipleksie już 14 lutego 2014 roku.
Spełnienie stawianych przez TVP warunków wymagałoby jednak udziału nie tylko nadawców zainteresowanych wcześniejszym startem, lecz również należącej do ZPR spółki TV Spektrum (nadawca kanału Fokus TV). TVP obstaje bowiem przy tym, żeby wszystkie trzy miejsca (czwarte zostawi dla swojego kanału TVP ABC) zwolnić jednocześnie. - Rozkładanie przechodzenia na trzeci multipleks (w całości przyznany TVP – przyp. red.) na dwa czy więcej etapów jest logistycznie i „oglądalnościowo” fatalne – wyjaśnia Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP. – Dowodem na to były nasze kłopoty przy zmianie z 1 września, kiedy stacja TVP Info podzieliła się na TVP Info i TVP Regionalną. Każda taka zmiana to ogrom zamieszania i strat, więc nie możemy dopuścić do dwu- czy trzykrotnego zamieszania – podkreśla Rakowiecki.
Nadawca Fokus TV nie zamierza jednak przyłączyć się do TV Trwam (która szczególnie nalega na jak najszybsze wejście na MUX 1) i Stopklatka TV. – Wcześniejszy start jest wykluczony. Kanał edukacyjno-poznawczy wymaga wiele pracy – mówi Zbigniew Benbenek, przewodniczący rady nadzorczej i główny akcjonariusz ZPR. – Chciałem pomóc Telewizji Trwam i na pierwszym spotkaniu w tej sprawie namawiałem Telewizję Polską, żeby zwolniła miejsca dla kanału społeczno-religijnego i filmowego. Im bogatsza oferta multipleksu, tym lepiej dla wszystkich nadających tam stacji. Ale nie uruchomię Fokus TV, dopóki kanał nie będzie gotowy – dodaje. – Zresztą moim zdaniem stopniowe schodzenie z pierwszego multipleksu byłoby dla telewizji publicznej korzystniejsze niż jednorazowa operacja. Mogliby wtedy o każdej przeniesionej stacji informować na pozostałych – stwierdza Benbenek.
Ponieważ TVP ma umowę z Emitelem, technicznym operatorem MUX 1, do 27 kwietnia 2014, w razie wcześniejszego opuszczenia multipleksu oczekuje też rozwiązania kwestii finansowej: albo zwolnienia z płatności za niewykorzystany okres (decyzja Emitela), albo uregulowania jej przez nowych nadawców, albo też pokrycia powstałej straty przez UKE (w imieniu Skarbu Państwa).

(RUT, 12.12.2013)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.