Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 16, 2013

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP ukarana za żarty z papieża

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ukarała Telewizję Polską za obrazę uczuć religijnych przez kabaret Limo.

TVP ma zapłacić 5 tys. zł za przekroczenie granicy swobody wypowiedzi przez kabaret Limo. Chodzi o skecz wyemitowany 8 marca 2013 o godz. 23.05 w TVP 2 w programie "Tylko dla dorosłych". Abelard Giza żartował w nim z papieża oraz osób starszych i wierzących. Po emisji tego programu do KKRiT wpłynęło 12 skarg - jedna od posłów, przedstawicieli parlamentarnego zespołu ds. przeciwdziałania ateizacji Polski, pozostałe od osób prywatnych. Dyrekcja TVP 2 w komunikacie z 11 marca przeprosiła wszystkich widzów, którzy poczuli się urażeni programem.
KRRiT karząc TVP powołuje się na art. 18 ust. 1 i 2 ustawy o radiofonii i telewizji. "Zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji audycje lub inne przekazy powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości. Natomiast art. 18 ust. 1 przewiduje, że audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym" - napisano.
TVP tłumaczyła, że audycja miała charakter satyryczny, była opatrzona kwalifikacją wiekową "od lat 16"" i była skierowana do widzów dorosłych, świadomych satyryczno-kabaretowej konwencji programu.
Według KRRiT "zgodnie zarówno z linią orzecznictwa, jak i literaturą przedmiotu satyra nie może naruszać godności ludzkiej, a satyryczna forma wypowiedzi nie zawsze jest wystarczającym usprawiedliwieniem dla takich naruszeń, niezależnie wobec kogo i o jakiej porze zostały dokonane. Trzeba mieć to na uwadze, oceniając kwestię tak delikatną, jaką są uczucia religijne" - uzasadniła decyzję KRRiT.
W swoim skeczu, członek kabaretu Limo mówił m.in.: "To, co teraz się dzieje na scenie księżowskiej, z papieżem, pokazuje, że papież jest tylko zwykłym facetem. Wiemy, że ma swoje wady, zalety, że ma fajną funkcję... Ale to jest zwykły człowiek. Na przykład puści bąka... NIE! Papież?! No tak. Normalnie. Zjada, przełyka, trawi... To nie zabierają tego anioły?! Nie, to jest zwykły facet".

(PAP, 16.08.2013)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.