Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 21, 2013

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Canal+ zamraża inwestycje w filmy i seriale

Canal+ Cyfrowy nie będzie się angażować w nowe produkcje i koprodukcje filmów fabularnych – dowiedział się nieoficjalnie ”Presserwis”.

Z naszych informacji wynika, że zaniechano prac nad nowymi odcinkami serialu ”Krew z krwi” (producentem był Endemol), który Canal+ pokazał wiosną ub.r. Jesienią ub.r. widzowie mogli oglądać zrealizowaną przez Akson Studio ”Misję Afganistan”. – Pracowaliśmy nad kontynuacją, ale nowy zarząd Canal+ uznał, że chce się skupić na sporcie, a nie na fabule – informuje Ryszard Sibilski, dyrektor zarządzający Endemol Polska. Decyzja Canal+ ma wynikać z oszczędności, na które zdecydowano się przy okazji fuzji platform satelitarnych N (ITI Neovision) i Cyfry+ (Canal+ Cyfrowy).
Michał Stryjecki, p.o. dyrektor ds. PR w spółce, pytany o wycofanie się z realizacji produkcji filmów fabularnych, odpowiada tylko: – Canal+ Cyfrowy jest aktywnym inwestorem w polską kinematografię i zamierza pełnić tę rolę w przyszłości. Inwestycje w rozpoczęte projekty, jak ”Strefa nagości” czy ”Papusza”, są kontynuowane.
Zdaniem Ryszarda Sibilskiego decyzja Canal+ o wycofaniu się z inwestowania w produkcję jest poważnym ciosem w branżę filmową. Z kolei Maciej Strzembosz, prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, liczy, że ta decyzja jest tymczasowa i wynika z reorganizacji firmy. – Perturbacje są znaczne. Ileś projektów przez to albo nie powstanie, albo będzie miało kłopoty z powstaniem. To pokazuje, jak ważną instytucją dla polskiego kina jest Canal+ - mówi Strzembosz.
Canal+ od początku istnienia na polskim rynku wspiera rodzimą kinematografię. Ogłoszona wiosną 2011 roku strategia przewidywała zwiększenie nakładów na koprodukcję filmów fabularnych i produkcję seriali. Canal+ jako koproducent zainwestował łącznie ok. 200 mln zł w ponad 160 filmów. Ostatnio były to m.in. ”Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego, ”Nowhere” Małgorzaty Szumowskiej czy ”Pokłosie” Władysława Pasikowskiego. Wcześniej nadawca przeznaczył środki m.in. na ”Kilera”, ”Tatę”, ”Dług”, ”Pana Tadeusza” i ”Plac Zbawiciela”. (KOZ)

(21.02.2013)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.