Dział: PRASA

Dodano: Listopad 05, 2012

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rada nadzorcza i prezes Presspubliki tłumaczą zwolnienia w "Rzeczpospolitej"

Rada nadzorcza Presspubliki i prezes tego wydawnictwa Grzegorz Hajdarowicz wydali oświadczenia dotyczące zwolnień w "Rzeczpospolitej”.

Oświadczenie rady nadzorczej i prezesa Presspubliki:

Rada Nadzorcza i właściciel wydawnictwa Presspublica Grzegorz Hajdarowicz przeprowadzili postępowanie wyjaśniające w sprawie opublikowania artykułu "Trotyl we wraku tupolewa". Jesteśmy przekonani, że obowiązkiem wydawnictwa jest w tym szczególnym przypadku przekazanie opinii publicznej wyników postępowania:

1/ W dniu 31 października w  Warszawie Zarząd spółki  przekazał Cezaremu Gmyzowi dokumenty pozwalające mu na zarówno ochronę świadków jak i pisemne zapewnienie o ochronie jego osoby w razie przyszłych procesów jeśli okazało by się, że rzetelnie zbierał materiały i posiada na to stosowne dowody.

Wśród  dokumentów było również  zapewnienie o ochronie  informatorów, a dla  ich bezpieczeństwa oświadczenia miały być zdeponowane w  jednej z kancelarii  adwokackich. Cezary Gmyz zobowiązał  się do przedstawienia do  dnia 5 listopada  do godziny 14 dokumentów, nagrań  i wszelkich materiałów,  na podstawie których  napisał wyżej wymieniony tekst.

2/ W dniu 2  listopada w Karniowicach odbyło się spotkanie Rady Nadzorczej i Zarządu wydawnictwa z redaktorem naczelnym dziennika Rzeczpospolita Tomaszem Wróblewskim, na którym redaktor Wróblewski poinformował zarówno o kulisach przygotowywania tekstu oraz o swojej rozmowie z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem.

3/ W dniu 5 listopada przeprowadzono w Warszawie rozmowy z wszystkimi osobami, które według naszej wiedzy miały związek z publikacją.

Rada Nadzorcza oraz właściciel wydawnictwa Grzegorz Hajdarowicz po przeprowadzonym postępowaniu  uznaje, że dziennikarze  związani z publikacją  nie mieli podstaw  do stwierdzenia, że we wraku tupolewa znaleziono ślady trotylu i nitrogliceryny. Tekst uznajemy za  nierzetelny i nienależycie  udokumentowany. Pan redaktor  Cezary Gmyz pomimo wcześniejszych zapewnień  nie przedstawił żadnych  oświadczeń stwierdzając, że informatorzy odmówili złożenia dokumentów. Niezależnie od tego co ustali prokuratura na obecnym etapie wiedzy publikowanie tytułu "Trotyl we wraku tupolewa" było ogromnym nadużyciem.  Odpowiedzialność za to  niezależnie od intencji  ponosi zawsze redaktor naczelny, czyli w tym przypadku Tomasz Wróblewski. W związku z zaistniałą sytuacją rekomendujemy rozwiązanie  umów zarówno z  redaktorem naczelnym Tomaszem Wróblewskim, redaktorem  Cezarym Gmyzem, szefem  działu krajowego Mariuszem Staniszewskim i zastępcą redaktora naczelnego Bartoszem Marczukiem.  Pełną informację wraz z wnioskami Rada Nadzorcza przekazała Zarządowi.
Rada Nadzorcza Dorota Hajdarowicz, Marek Dworak, Jarosław Knap, Prezes Zarządu Grzegorz Hajdarowicz.

Oświadczenie prezesa Presspubliki Grzegorza Hajdarowicza:

Tekst "Trotyl we  wraku Tupolewa" nie  powinien się nigdy  w takiej formie  ukazać w Rzeczpospolitej. Z  przeprowadzonego przeze mnie  i  Radę  Nadzorczą postępowania wyjaśniającego wynika, że nie był on w ogóle udokumentowany. Informacje uzyskane przez dziennikarzy o cząstkach wysokoenergetycznych powinny być przekazane rzetelnie, bez nadinterpretacji i uprzedzania wyników badań i analiz. Ogromnym nadużyciem był też sam tytuł artykułu. Jako wydawca oddzielam zawsze redakcję od biznesu ale to, że nie wiedziałem jak wyglądają kulisy powstawania tekstu nie zwalnia mnie z obowiązku odpowiedzialności za artykuły, które ukazują się w gazecie. Nieprzemyślane działania kilku osób znów wywołały wojnę polsko - polską. Za to wszystkich czytelników - przepraszam. Za błędne decyzje trzeba ponosić konsekwencje, stąd dymisje i zwolnienia dyscyplinarne w redakcji. Od dzisiaj tak będzie zawsze. Zapewniam, że zrobię wszystko co możliwe,   aby taka sytuacja nigdy więcej się nie powtórzyła, aby to, co będziemy publikować w Rzeczpospolitej było   zawsze wiarygodne, rzetelne, przemyślane i sprawdzone. Wiarygodność musi być naszą najwyższą wartością.
Jeszcze raz wszystkich Przepraszam.
Grzegorz Hajdarowicz, Prezes Zarządu Presspublica Sp. z o.o.

(05.11.2012)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 06, 2012

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Mija termin zgłaszania prac do konkursu Grand Press 2012

Upływa termin zgłaszania prac do XVI edycji konkursu Grand Press

Tylko do 7 listopada można zgłaszać materiały dziennikarskie do konkursu Grand Press 2012 organizowanego przez miesięcznik "Press". Natomiast kandydatów do tytułu Dziennikarza Roku 2012 redakcje mogą zgłaszać do 4 grudnia.

W tegorocznej edycji konkursu oceniane będą materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe, które zostały opublikowane albo wyemitowane w mediach, w języku polskim, między 1 listopada 2011 roku a 31 października 2012 roku. Można je zgłaszać w kategoriach: News, Dziennikarstwo śledcze, Publicystyka, Reportaż (osobno: prasowy, radiowy, telewizyjny), Wywiad, Dziennikarstwo specjalistyczne. Jeden autor może zgłosić maksymalnie trzy swoje materiały.
Prace można przesyłać pocztą, kurierem lub dostarczyć osobiście do godz. 24 dnia 7 listopada do redakcji "Press" (ul. Płocka 5a, 02-231 Warszawa). W przypadku przesyłania materiałów pocztą o zakwalifikowaniu zgłoszenia decyduje data stempla pocztowego.
Jury Grand Press będzie pracować w dwóch turach: na posiedzeniu preselekcyjnym 24 i 25 listopada oraz na posiedzeniu finałowym w grudniu. Zwycięzcy poszczególnych kategorii konkursu Grand Press otrzymają nagrodę w wysokości równowartości 1 tys. euro.
Jednocześnie trwa wybór Dziennikarza Roku 2012 – kolegia redakcyjne mogą przysyłać swoje nominacje drogą e-mailową do 4 grudnia. Każda redakcja ma prawo nominowania od jednego do trzech kandydatów, przy czym żaden nie może być pracownikiem redakcji nominującej ani redakcji z nią strukturalnie powiązanych. Dziennikarz Roku 2012 otrzyma statuetkę stalówki oraz równowartość 10 tys. euro. 
Regulaminy obu konkursów są na stronie www.grandpress.pl. Laureatów poznamy na uroczystej gali w grudniu br. Mecenasem Grand Press 2012 jest PGE, sponsorem – Grupa Żywiec, partnerem technologicznym – T-Mobile, partnerem gali – KPMG. (RG)

(06.11.2012)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.