Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 19, 2012

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Powstaje nowa ustawa medialna, która ma uzdrowić finanse TVP i Polskiego Radia

W rządowych pracach nad projektem nowej ustawy medialnej rozważa się kilka modeli finansowania mediów publicznych, m.in. rezygnację z emisji reklam, samoopodatkowanie się prywatnych nadawców lub stworzenie Funduszu Misji Publicznej.

Rozmowy o systemowej zmianie funkcjonowania i finansowania mediów publicznych prowadzą Ministerstwo Kultury, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Kancelaria Premiera. Jak powiedział w czwartek na spotkaniu z dziennikarzami minister kultury Bogdan Zdrojewski, decyzja, który wariant finansowania publicznego radia i telewizji wybrać, „prawdopodobnie zapadnie w ciągu kilku tygodni".
Przyszłość mediów publicznych była też wczoraj tematem posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu, zwołanego na wniosek PiS. Posłanka tej partii Barbara Bubula stwierdziła, że pogłębiający się od lat kryzys finansów tych mediów stanowi realne zagrożenie dla ich istnienia, a mimo to trwa "negatywna bezczynność rządu w przedstawieniu Sejmowi odpowiednich, nowych, jasnych rozwiązań". Piotr Żuchowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, przypomniał, że jego resort wyasygnował ostatnio 9 mln zł na programy realizowane lub emitowane przez media publiczne - m.in. na programy Telewizji Polskiej "Wszystko o kulturze" (1,5 mln zł) i "Kultura, głupcze" (930 tys. zł).
Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski powiedział po posiedzeniu komisji, że nie ma dowodów na podjęcie przez rząd konkretnych działań w sprawie mediów publicznych. Jak informował w maju br. senacką komisję kultury i środków przekazu, ten rok Polskie Radio zamknie stratą 25 mln zł, a przyszły – nawet 40 mln zł, co może skutkować utratą płynności finansowej. Z kolei TVP planuje na br. ok. 60 mln zł straty, choć nieoficjalnie mówi się, że będzie ona znacznie większa. (PAP, IAR)

(19.07.2012)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.