Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 27, 2012

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zbigniew Ziobro przegrał w sądzie z Andrzejem Stankiewiczem

Andrzej Stankiewicz, były dziennikarz tygodnika "Newsweek Polska" (Ringier Axel Springer Polska), nie naruszył dóbr osobistych europosła Zbigniewa Ziobry, komentując jego rolę w inwigilowaniu dziennikarzy przez służby specjalne - orzekł wczoraj Sąd Okręgowy w Warszawie.

Ziobro wytoczył proces cywilny przeciwko Stankiewiczowi, Wojciechowi Maziarskiemu, wówczas redaktorowi naczelnemu tygodnika "Newsweek Polska", oraz przeciwko wydawcy pisma - Ringier Axel Springer Polska. Ziobro żądał przeprosin i wpłaty 50 tys. zł na cel społeczny. Wczoraj Sąd Okręgowy w Warszawie w całości oddalił jego pozew.
Stankiewicz był jednym z dziesięciu dziennikarzy, których billingi za rządów PiS sprawdzały ABW, CBA i policja. W październiku 2010 roku po ukazaniu się w "Gazecie Wyborczej" tekstu "Dziennikarze na celowniku służb specjalnych" powiedział portalowi Newsweek.pl: "To jakiś matrix. Ziobro przygotował aferę gruntową, doprowadził do przecieku w tej sprawie, a źródeł przecieku szukał w moim telefonie. To żałosne." Ziobro, ówczesny minister sprawiedliwości i prokurator generalny, uznał, że te zarzuty naruszyły jego dobra osobiste.
Sąd odrzucił zarzut Ziobry o niedochowaniu przez Stankiewicza staranności dziennikarskiej w swojej wypowiedzi (polityk twierdził, że dziennikarz powinien poprosić go o komentarz w tej sprawie). Sąd bowiem uznał, że Stankiewicz udzielił komentarza portalowi jako obywatel, którego dotknęła inwigilacja, a nie jako dziennikarz. W wypowiedzi nie miał też obowiązku uzyskiwać od Ziobry komentarza.
- Polityk, który używa ostrego języka w debacie publicznej, nie może domagać się od dziennikarza, że nie będzie go krytykował - komentuje Andrzej Stankiewicz.
Reprezentujący pozwanych mec. Dariusz Pluta uważa, że wyrok w tej sprawie jest poważnym ostrzeżeniem dla polityków. - Teraz trzy razy się zastanowią, zanim wystąpią z podobnym pozwem. (MW)

(27.06.2012)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.