Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 27, 2012

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Graficy, którzy pomylili flagi w "Wiadomościach", zwolnieni z TVP

Zamiast angielskiej "Wiadomości" pokazały flagę brytyjską.

Za to, że w "Wiadomościach" ukazały się niewłaściwe flagi Rosji i Anglii, pracę tracą dwie osoby z działu grafiki Agencji Produkcji Audycji Informacyjnych TVP. "Wiadomości" wprowadziły wczoraj ściślejszą kontrolę materiałów.

Zaczęło się od tego, że 13 czerwca w wydaniu o godz. 12 program informacyjny TVP 1 materiał o remisie Polski z Rosją w fazie grupowej Euro 2012 zilustrował flagami Polski i Związku Radzieckiego. Umieszczony na profilu "Press" na Facebooku zrzut z ekranu z tym obrazkiem wywołał lawinę komentarzy, sprawę podchwyciły największe media, trafiła ona też do rosyjskich portali. Wieczorem w głównym wydaniu "Wiadomości" za pomyłkę graficzną przepraszał szef i prowadzący programu Piotr Kraśko.
Do kolejnej wpadki doszło w głównym wydaniu 20 czerwca, gdy prezentując ćwierćfinalistów Euro 2012, "Wiadomości" umieściły przy Anglii flagę Wielkiej Brytanii. Po tym jak w poniedziałek zdjęcie tej grafiki trafiło na profil "Press" na Facebooku, w redakcji "Wiadomości" się zagotowało. Wczoraj w programie wprowadzono nowe procedury kontrolne. Znalazł się sposób, by wydawcy mogli przed emisją programu sprawdzić ozdobniki graficzne, które dla redakcji przygotowuje Agencja Produkcji Audycji Informacyjnych (APAI). Wcześniej – jak nam wyjaśniano – taka kontrola była niewykonalna z przyczyn technicznych. Podgląd grafiki przy swoich materiałach mają mieć także reporterzy, których zobowiązano również do wcześniejszego kończenia materiałów, tak by można je było dokładnie sprawdzić.
Z naszych informacji wynika ponadto, że wydawcy programów z błędnymi flagami nie dostaną honorariów za te wydania. Największe konsekwencje ponieśli jednak graficy z APAI: dwóm osobom, które przygotowały feralne ozdobniki dla "Wiadomości", wypowiedziano umowy o współpracę. (RUT) 

(27.06.2012)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.